Reklama

Służba Ochrony Państwa

Służba "ponad wszelki wymiar". SOP pięć lat w akcji [FOTO]

Autor. Marta Rachwalska/InfoSecurity24.pl

Służba Ochrony Państwa świętowała 12 czerwca, m.in. w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, który podkreślał, że jest to służba „ponad wszelki wymiar”. Szczególnie po rosyjskiej agresji na Ukrainę, kiedy to lawinowo przybyło SOP obowiązków. „Służba to nie tylko ochrona osób w naszym państwie, ale to także ponad 250 VIP-ów z zagranicy, którzy przejechali przez nasz kraj, zdążając na Ukrainę i każdy z nich ochraniany był przez SOP” - powiedział. Natomiast premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że polskie władze nie będą szczędzić „sił i środków na coraz nowocześniejszy sprzęt, na bazę, na szkolenie”.

Reklama

Z udziałem pary prezydenckiej, marszałka Senatu oraz kierownictwa MSWiA funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa obchodzili w poniedziałek swoje święto na dziedzińcu Belwederu. "Dzisiejsza uroczystość to wyraz uznania i szacunku naszych obywateli oraz najważniejszych osób w państwie dla waszych starań i poświęceń stanowiących nieodzowny element codziennych zmagań o najwyższy poziom realizacji powierzonych wam obowiązków" - mówił komendant SOP płk Radosław Jaworski podczas uroczystości.

Reklama

Głównym punktem obchodów tegorocznego święta Służby Ochrony Państwa była promocja na pierwszy stopień oficerski 60 funkcjonariuszy. "Szczególnym wyrazem uznania jest mianowanie przez prezydenta RP funkcjonariuszy SOP na pierwszy stopień oficerski oraz uhonorowanie najbardziej wyróżniających się spośród nas odznaczeniami państwowymi oraz awansami na kolejne stopnie służbowe" - powiedział komendant.

"Jest to dla nas, sprawujących władzę w Rzeczypospolitej Polskiej, ale zarazem bardzo często i polegających, na opiece funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, unikalny moment, żeby powiedzieć +dziękuję+. Dziękujemy za waszą służbę (...) narodowi polskiemu i Rzeczypospolitej" - powiedział prezydent RP. Andrzej Duda podkreślił, że elementem służby SOP jest zapewnienie bezpieczeństwa członkom najwyższych władz państwowych, zagranicznym gościom, a także wszystkim osobom, które z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa, wymagają zapewnienia ochrony.

Reklama

Prezydent zaznaczył, że SOP to jedna z najmniejszych w kraju formacji mundurowych licząca 2 tysiące funkcjonariuszy i 250 pracowników cywilnych. "Dobrze wiemy, że jej wykonywanie wymaga przede wszystkim oddania. A tego nie zrekompensują żadne pieniądze. Oddanie to serce, to poczucie patriotyzmu i głębokie poczucie obowiązku. To ono właśnie, bazuje i wspierane jest przez tradycję. Pokazaliście to w ciągu ostatniego roku bardzo dobitnie, służąc ponad wszelki wymiar" - ocenił. Przypomniał, że po rosyjskiej agresji na Ukrainę lawinowo przybyło SOP obowiązków. "Służba to nie tylko ochrona osób w naszym państwie, ale to także ponad 250 VIP-ów z zagranicy, którzy przejechali przez nasz kraj, zdążając na Ukrainę i każdy z nich ochraniany był przez SOP" - powiedział.

Czytaj też

Podczas uroczystości prezydent odznaczył też kilkunastu funkcjonariuszy za zasługi dla umacniania porządku i bezpieczeństwa publicznego złotym, srebrnym i brązowym krzyżem zasługi, a kilku za zasługi w ratowaniu życia ludzkiego krzyżem za dzielność. Ponadto Prezydent RP wręczył za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków związanych z pracą zawodową trzy medale za długoletnią służbę.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, sprawujący nadzór nad formacją, także podziękował i złożył wyrazy uznania dla sposobu, w jaki SOP realizuje służbę. Zwrócił uwagę, że "czasy są niełatwe i zadania są niełatwe". "Pan prezydent i premier oraz inni ważni przedstawiciele państwa polskiego muszą wyjeżdżać na Ukrainę ogarniętą wojną, muszą spotykać się ze swoimi partnerami. Tego wymaga polska racja stanu, ale też ważny interes międzynarodowy. To wszystko są wyjazdy podwyższonego ryzyka. To wy dzięki swojemu profesjonalizmowi, zapewniacie przedstawicielom państwa polskiego bezpieczny powrót" - powiedział.

Czytaj też

"W ostatnich miesiącach nie raz pokazywaliście, że działacie według światowego standardu, z najwyższym profesjonalizmem. Myślę tu o ważnych wydarzeniach międzynarodowych, które współorganizowaliście" - mówił. Wymienił wizyty prezydentów Stanów Zjednoczonych Joe Bidena i Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. "Sprostaliście każdemu wyzwaniu, a swoim profesjonalizmem i działaniem budujecie autorytet Służby Ochrony Państwa" - podkreślił.

W obchodach Święta SOP wziął również udział, choć nie w Belwederze, premier Mateusz Morawiecki, który zjawił się na terenie siedziby formacji, gdzie odbył się m.in. pokaz umiejętności funkcjonariuszy "Państwo polskie, te jego struktury, które wy ochraniacie, mogą czuć się spokojne" - mówił.

Czytaj też

"Nie będziemy szczędzili sił i środków na coraz nowocześniejszy sprzęt, na bazę, na szkolenie, bo wiemy jak to jest ważne dla ochrony życia i zdrowia nie tylko osób ochranianych, ale też funkcjonariuszy i po prostu dla ochrony państwa" - zadeklarował premier Morawiecki podczas obchodów święta Służby Ochrony Państwa w Warszawie.

Służba Ochrony Państwa to formacja powołana ustawą z dnia 8 grudnia 2017 roku o Służbie Ochrony Państwa, realizująca zadania z zakresu ochrony najważniejszych osób i obiektów w państwie oraz rozpoznawania i zapobiegania skierowanym przeciw nim przestępstwom.

Czytaj też

W ramach tych zadań SOP zapewnia bezpieczeństwo Prezydentowi RP, Marszałkom Sejmu i Senatu RP, Prezesowi Rady Ministrów, Wiceprezesowi Rady Ministrów, ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych oraz ministrowi właściwemu do spraw zagranicznych, byłym prezydentom RP, osobom wymienionym w ustawie wchodzącym w skład delegacji państw obcych przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, innym osobom ze względu na dobro państwa oraz obiektom ustawowo chronionym, a także wskazanym placówkom zagranicznym Rzeczypospolitej Polskiej.

W celu zapewnienia ochrony osób i obiektów Służba Ochrony Państwa planuje sposoby zabezpieczenia oraz możliwości ewakuacji w przypadku powstania zagrożenia, organizuje działania ochronne, a także rozpoznaje i analizuje potencjalne zagrożenia oraz im zapobiega.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama