Służby Mundurowe
NIK przyjrzy się Służbie Ochrony Państwa
Najwyższa Izba Kontroli przyjrzy się działalności m.in. Służby Ochrony Państwa, formacji powstałej 1 lutego 2018 r. w miejsce Biura Ochrony Rządu - poinformowała instytucja. Kontrola rozpocznie się 20 czerwca we wszystkich służbach podległych ministrowi spraw wewnętrznych i administracji.
Temat przyjęty do kontroli jest wynikiem głębokiej analizy jaką Izba przeprowadziła w związku z sygnałami pojawiającymi się m.in. w prasie, dotyczącymi zdarzeń z udziałem funkcjonariuszy podległych MSWiA, w tym Służby Ochrony Państwa.
Służba Ochrony Państwa pod lupą NIK. Już w czerwcu rozpoczynamy kontrolę służb podległych MSWiA. Sprawdzimy przygotowanie do wykonywania zadań , ich przebieg a także umiejętności funkcjonariuszy. Więcej: https://t.co/kZ9IYc9Y05 pic.twitter.com/yoJBu1XGRR
— krzysztofkwiatkowski (@kwiatkowski2011) February 28, 2019
Kontrola obejmie działalność tych służb w okresie od początku 2018 r. do połowy 2019 r. Na jej wyniki poczekamy do 2020 r. NIK informuje jednak, że już teraz badane są wydatki SOP w ramach corocznej kontroli budżetu państwa. Jednym z jej punktów jest sprawdzenie kosztów szkód komunikacyjnych powstałych podczas wykonywania zadań przez funkcjonariuszy, w tym SOP. Wyniki tej kontroli będą znane już pod koniec czerwca.
Zmiana na szczycie
Sytuacja w samej SOP w ostatnich dniach nieco się skomplikowała. Na ręce premiera, niespodziewanie, dymisje złożył szef formacji - gen. bryg. SOP Tomasz Miłkowski. Oficjalnie powodem rezygnacji są sprawy osobiste, jednak wielu komentatorów zauważa, że kierowana przez Miłkowskiego służba nie ma za sobą zbyt „dobrego” roku.
Jak na razie, odwołanie gen. Miłkowskiego uzgadniane jest z prezydentem, o czym poinformował wczoraj InfoSecurity24.pl szef BBN Paweł Soloch. Przez jakiś czas, zdaniem prezydenckiego ministra, służba może funkcjonować bez szefa, tym bardziej, że - jak podkreślił - „jest przecież zastępca komendanta, który tak czy inaczej pełni tę funkcję jak komendant jest nieobecny”. "Nie zakłóca to bieżącego funkcjonowania SOP" - dodał szef BBN.
Temat SOP w ostanim czasie powracał głównie w związku z kolizjami i wypadkami pojazdów przewożących polskie VIP-y. Pod koniec października 2018 roku były już Komendant Służby Ochrony Państwa w programie „Fakty po Faktach” na antenie TVN24 starał się odnieść do pojawiających się zarzutów. Jednak jego wywiad jak widać nie uspokoił nastrojów.
Zgodnie z informacjami przekazanymi 26 lutego br. przez Jarosława Zielińskiego, sekretarza stanu w MSWiA, na dzień 1 lutego 2019 r. w SOP pełniło służbę 2005 osób.