Generalnie "na nie", czyli związkowa krytyka ministerialnych propozycji w sprawie art. 15a

21 czerwca 2021, 11:19
Kamiński Mariusz, fot. MSWiA
Fot. policja.pl

"W zakresie, w którym uwzględniony został postulat umożliwiający funkcjonariuszom skorzystanie z prawa wyboru, Zarząd Główny NSZZ Policjantów pozytywnie ocenia tę część projektu" – czytamy w piśmie, w sprawie ministerialnego projektu dotyczącego zmian w art. 15a, jakie policyjni związkowcy skierowali do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. To jednak jedyny element, który mundurowym w dokumencie przygotowanym przez resort spraw wewnętrznych i administracji się podoba. Można się więc spodziewać, że batalia o kształt zmian dopiero przed nami.

Zdania nie zmieniamy - tak najkrócej można opisać stanowisko NSZZ Policjantów w sprawie projektu zmian w art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy. Od dłuższego czasu wiadomo było, że propozycje przygotowane przez resort spraw wewnętrznych i administracji nie do końca wychodzą naprzeciw oczekiwaniom mundurowych. Teraz wiemy, że pozytywnie oceniają oni tylko jeden element zawarty w projekcie. Co z resztą? Jak czytamy, "NSZZ Policjantów podtrzymuje swoją wcześniejszą opinię w zakresie w jakim projekt nie uwzględnia propozycji zawartych w tej opinii". Takie stanowisko jest z pewnością w pewnym sensie problematyczne dla kierownictwa resortu, które liczyło zapewne na to, że temat uda się "załatwić" relatywnie bezproblemowo.

Odpowiedź na pytanie czy ostateczny kształt projektu jest już przesądzony nie jest wcale taka prosta. Po pierwsze, mundurowi – o czym otwarcie mówi zarówno szef Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, jak i przedstawiciele NSZZ Policjantów – liczą na to, że do wprowadzenia korekt w przygotowanym przez MSWiA projekcie, uda im się przekonać posłów i senatorów już na etapie prac parlamentarnych. Nie jest to oczywiście niemożliwe, jednak bez wątpienia – by móc wprowadzić poprawki – potrzebna będzie wola polityczna, wyrażona np. poprzez aprobatę resortu spraw wewnętrznych i administracji. Z drugiej strony – jak mówił w rozmowie z InfoSecurity24.pl Krzysztof Oleksak, szef Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych – mundurowi nie zamierzają projektu blokować, "bo prawda jest taka, że nawet w tym kształcie, (...) jest on jakimś rozwiązaniem problemu". Poza tym związkowcy, mimo że zdają sobie sprawę z tego, że nie jest to "projekt doskonały" nie chcą "doprowadzić do sytuacji, w której zostanie on wycofany z prac legislacyjnych". Sławomir Koniuszy, przewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów, mówił w rozmowie z redakcją, że nie wyobraża sobie jednak takiej sytuacji by MSWiA w ogóle wycofało się z pomysłu uregulowania tej sprawy. "Wyglądałoby to jak szantaż ze strony resortu" – mówił policjant.

Drugi bieg 

Projekt zmian przygotowany w MSWiA, po dość długim oczekiwaniu, nabiera tempa. Można się spodziewać, że niedługo po zakończeniu konsultacji i uzgodnień międzyresortowych, dokument trafi pod obrady rządu. Wydaje się, że zarówno funkcjonariuszom jak i resortowi zależy na tym, by najszybciej jak to możliwe rozpoczęły się prace w Sejmie i wiele wskazuje na to, że stać się to może już w najbliższym czasie. Warto też przypomnieć, że jeszcze na etapie uzgodnień międzyresortowych do dokumentu wprowadzone mają zostać zmiany zakładające włączenie w projektowane rozwiązania funkcjonariuszy Służby Więziennej. Takie zapewnienie złożył, w piśmie do wiceministra sprawiedliwości, wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Jednocześnie informuję, że przesyłany do uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy zawierać będzie nową propozycję (art. 15ab) dającą funkcjonariuszowi możliwość wyboru ustalania emerytury na zasadach dotychczasowych, określonych w art.15a, lub nowych przedstawionych w art. 15aa.

Ponadto z uwagi na upływ czasu zaproponowano, aby ustawa wchodziła w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia, a nie z dniem 1 lipca 2021 r. Propozycja ta nie powoduje żadnych zmian w realizacji postanowień tej ustawy.

fragment pisma Macieja Wąsika, sekretarza stanu w MSWiA do Michała Wosia, sekretarza stanu w resorcie sprawiedliwości

Jeśli MSWiA i tak zamierza dokonywać zmian w przepisach na etapie uzgodnień międzyresortowych to – teoretycznie – można by wprowadzić też korekty, o których mówią związkowcy. Jest to jednak raczej mało prawdopodobne i wiele wskazuje na to, że kolejna runda batalii o kształt projektu obędzie się w Sejmie. A jej wynik, biorąc pod uwagę determinację obu stron, nie jest jeszcze przesądzony.

DM

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 168
Wiktor
środa, 23 czerwca 2021, 12:17

I co, tak do września będziemy się zwodzić tematem 15a, a potem budżet na 2022 i następne lata przemknie koło nosa, przecież ws. 15a tam wszystko jest jasne, uzgodnione, to kolejny artykuł, a obok cisza w temacie podwyżek, dodatków, nagród, nic, zero, w zamiast tego jeden jedyny temat, 15a, przecież to naprawdę zastępczy problem, zacznijcie pisać co z modernizacją???

Valdek
środa, 23 czerwca 2021, 12:05

Zgadzam się z tymi którzy podnoszą temat modernizacji, szukamy na siłę tematów zastępczych z 15a, a tak naprawdę gramy o najwyższą stawkę, o naprawę płac, modernizację, rozwój, odbudowę całego sektora mundurowego a tu jedno i to samo, do znudzenia, przecież każdemu z was powinno zależeć na dobrze opłacanej pracy, na lepszych zarobkach, dodatkach, o co tutaj chodzi?!

Karol
środa, 23 czerwca 2021, 12:00

Czy ktoś w końcu zakończy telenowelę 15a?, naprawdę to już zaczyna być męczące, za chwilę stracimy szansę na modernizację płac i poprawę bytu a ci wkoło jedno, mało wam?, zwrot cywila, wolny wybór, jeszcze mało, no ludzie ...

Zen
środa, 23 czerwca 2021, 11:52

Pilnujmy planu modernizacji a nie jakiegoś 15a który dawno wypalił swoją formułę, niekończąca się opowieść, są sprawy ważniejsze

99-03
środa, 23 czerwca 2021, 17:33

To będziecie pilnować ale bez nas.

Logiczny
środa, 23 czerwca 2021, 17:23

Zen, w imię jakiego interesu działasz

Zuza
środa, 23 czerwca 2021, 00:01

15 lat cywila a jakiś koleś pisze że to jest nieważne i skupmy się na przyszłej reformie

PP
piątek, 25 czerwca 2021, 11:49

Brawo tak trzymać. ja mam 16 lat cywila, 15 lat munduru i dwa lata wojska. jak dorobie do 25 w policji to z wojskiem będę miał 27 czyli doliczą mi tylko rok może dwa cywila, a co z resztą. Aby otrzymać emeryturę z zus muszę mieć minimum 25 lat pracy więc jedyne rozwiązanie do odejść teraz na emeryturę policyjną dorobić w cywilu 10 lat i pobierać dwie emerytury, no i może jeszcze jakieś procenty na głowę. Wielu moich kolegów tak kalkuluje. uważam że najlepszym rozwiązaniem był projekt z 2016 roku dotyczący art 15a oraz wdrożenie odpowiedniego systemu motywacji w naszej formacji.

Marek
środa, 23 czerwca 2021, 12:32

Bo ta reforma jest ważniejsza niż dziesięć takich 15a, od niej zależy przyszłość wszystkich formacji, każdego z nas, a 15a dotyczy raptem 2-3 % i jest w zasadzie porozumienie, dalej bić pianę?, po co?, zajmijmy tym co naprawdę ważne!

Emeryt z Wrocka
środa, 23 czerwca 2021, 11:50

Ta, jak to nazywasz "jakaś reforma" dotyczy nas wszystkich, to nasza wspólna przyszłość, a te twoje 15 lat z cywila dotyczy tylko ciebie, poza tym masz wybór możesz odebrać całego cywila po 65 roku życia, wtedy nic nie stracisz, a tymczasem popracujesz jeszcze dla Państwa, uważam że to uczciwe, ci co chcą szybciej odejść mają zwrot 7 lat cywila, coś za coś, nic nie ma darmo, 03-12 wogóle są wykluczone, więc nie ma co narzekać, inne rządy nie chciały oddać nawet jednego dnia pracy, więc pokory trochę

123
piątek, 25 czerwca 2021, 11:54

to dlaczego ty nadal nie pracujesz dla tego państwa, zanim coś napiszesz to poczytaj przepisy po 15 latach cywila dostaniesz najniższą emeryturę czyli okolo 700 zł.

woj
środa, 23 czerwca 2021, 11:15

koleś ma służby tyle co oranżada gwarancji albo jest przyjęty na starych zasadach przed 99 i pobiera dziadkowe

Tweets InfoSecurity24