Reklama

Służba Ochrony Państwa

Donald Tusk z ochroną SOP

Autor. European People's Party/Flickr

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk otrzymał ochronę Służby Ochrony Państwa - potwierdził w środę rzecznik PO Jan Grabiec. O zagrożeniu dotyczącym Tuska SOP poinformować miała Policja.

Reklama

Jan Grabiec potwierdził, że tuż przed świętami Donald Tusk otrzymał ochronę SOP. Przyznał, że PO przekazywała wcześniej służbom państwowym informacje na temat gróźb, które pojawiały się w odniesieniu do byłego premiera. Ochrona liderowi PO przyznana miała zostać na jego wniosek. Jak informuje RMF FM, podjęta miała zostać również decyzja, że w pobliżu domu szefa PO pojawiać się będą policyjne patrole.

Reklama
W ostatnim czasie pojawiło się też zawiadomienie ze strony samej policji, dotyczące konkretnego zagrożenia związanego z osobą premiera Donalda Tuska. Myślę, że to zaważyło na decyzji SOP.
Jan Grabiec, rzecznik prasowy PO
Reklama

Jak zaznaczył Grabiec, wszyscy mają w pamięci zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w styczniu 2019 roku, więc służby dziś reagują inaczej w sytuacjach, gdy pojawiają się jakieś konkretne zagrożenia.

Decyzję w tej sprawie, zgodnie z przepisami – z uwagi na fakt, że Donald Tusk nie zajmuje stanowiska wymienionego w ustawie, jako to któremu przysługuje ochrona – podjąć musiał szef MSWiA Mariusz Kamiński. 

Przypomnijmy, że osobami, którym z mocy ustawy przysługuje ochrona SOP są: prezydent, marszałek Sejmu, marszałek Senatu, premier, wiceprezes Rady Ministrów, minister właściwy do spraw wewnętrznych oraz minister właściwy do spraw zagranicznych. Jednocześnie SOP ochrania byłych prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie ustawy z dnia 30 maja 1996 r. o uposażeniu byłego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a także osoby posiadające status głowy państwa, szefa rządu oraz ich zastępców, przewodniczącego parlamentu lub izby parlamentu lub ministra spraw zagranicznych, wchodzących w skład delegacji państw obcych przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Dodatkowo jednak minister właściwy do spraw wewnętrznych, może - z zachowaniem przepisów o ochronie informacji niejawnych - podjąć decyzję o objęciu ochroną innych osób ze względu na dobro państwa.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze (5)

  1. wert.

    nie chronić tylko wywieźć do berlina i niech sobie żyje wsród swoich

  2. witeczek

    Zamiast nakręcać ludzi przeciwko sobie niech się lepiej wnukami zajmie to mu żadna ochrona potrzebna nie będzie.

  3. Był czas_3 dekady

    To raczej niemieckie służby powinny go chronić, nie polskie. Polacy z jego działalności nie mają niczego, wręcz przeciwnie.

  4. PawełA

    Nie bardzo wiem, o dobro jakiego państwa chodzi w tym wypadku.

  5. były porucznik zmechu

    Wnioskuję, aby obciążyć finansowo kosztami, występującego o ochronę SOP

Reklama