Propozycja MSWiA przyjęta. Szef NSZZP: Jutro podpisujemy porozumienie

23 września 2021, 21:55
Wąsik, Jankowski, fot. Jacek Herok_policja.pl _ MSWiA
Fot. Jacek Herok/policja.pl; MSWiA

"To nie jest idealna propozycja, ale jest dobra" - mówi komentując ofertę jaką MSWiA złożyło mundurowym, Rafał Jankowski, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów. "Bądźmy realistami" - dodaje - "<<wyszarpaliśmy>> tyle, ile było możliwe na tę chwilę".

Dominik Mikołajczyk: Zarząd Główny NSZZ Policjantów zaakceptował propozycję Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. To wybór z konieczności czy oferta przedstawiona przez ministra Macieja Wąsika jest satysfakcjonująca?

Rafał Jankowski, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ PolicjantówAbsolutnie, nie musieliśmy się na nic zgadzać. Oczywiście uważam, że mogłoby być lepiej. To nie jest idealna propozycja, ale jest dobra. Bądźmy realistami. "Wyszarpaliśmy" tyle, ile było możliwe na tę chwilę. Poza tym to nie jest tylko podwyżka o 500 zł netto, bo przeniesienie na 4., 5. i 6. grupę obejmie właśnie tych, którzy mają po 10 czy 15 lat służby. To będą kolejne pieniądze. Przejście z grupy 5. na 6. to jest kolejne 250 zł. Jak mogliśmy się nie zgodzić na rozwiązanie, które jasno i czytelnie określa ścieżkę kariery zawodowej? Policjant przychodząc teraz do służby będzie wiedział, że co 4 lata otrzyma propozycję awansu. Uwolniliśmy grupy. Dawniej w komendach miejskich czy wydziałach były np. po dwa etaty specjalisty, a w komendzie czasami tylko jeden eksperta. Teraz każdy będzie mógł przejść z 3. grupy na 9. Zmiana grupy zaszeregowania łączy się oczywiście z wyższym uposażeniem. Od 1 stycznia 2022 roku tym "ruchem" zostanie objętych ponad 50 000 policjantów.

Mundurowi od stycznia 2022 roku, w ramach ustawy modernizacyjnej, mają otrzymać "na rękę" 500 złotych podwyżki. Dodajmy jednak, że wraz z nagrodą roczną i kwota ta zawiera 4,4 proc. waloryzacji przewidzianej dla sektora administracji publicznej. W propozycjach MSWiA nie podano jednak kwot o jakie mundurowe pensje miałby wzrosnąć w kolejnych latach trwania programu. Oznacza to, że podwyżek nie będzie?

Oznacza to, że powstanie zespół, który będzie pracował nad co najmniej dwoma rozwiązaniami, które łączą się ze wzrostem uposażeń. Jest to stażowy dodatek progresywny bądź rosnąca, do wyższego niż dotychczas poziomu, wysługa lat. Pomysł jest taki, by to "stażowe" mogło wynosić do 56 proc. Umówiliśmy się z ministrem, że prace zespołu, który on powoła, obejmą też inne kwestie, które "gniotą" policjantów, jak chociażby sprawy codziennej obsługi samochodów, czy rozporządzenie o czasie służby. Mam nadzieję, że w krótkim czasie uda się załatwić wiele spraw.

Ale w ustawie modernizacyjnej zostanie zapisane jedynie 500 zł od stycznia 2022 roku?

Tu chodzi o coś znacznie ważniejszego. Nie chcemy znowu wskazać, że w danym roku mamy dostać 300 zł, a potem za dwa lata 400 zł. Nie chcemy takich doraźnych działań. Chcemy wypracować rozwiązania systemowe, tak żebyśmy już nie wracali nigdy do tej rozmowy.

Wspomniał Pan o proteście i o tym, że robiliście wszystko, żeby do niego nie doszło. Jednak, de facto, w tej chwili funkcjonariusze protestują.

Zarząd Główny NSZZ Policjantów nie prowadził, nie prowadzi i nie zamierza prowadzić protestu w najbliższym czasie. Nie wyważamy otwartych drzwi.

A co Pana zdaniem można zrobić, żeby te nastroje w środowisku nieco uspokoić?

Myślę, że emocje opadną. Coraz więcej ludzi dostrzega, że ci "podgrzewacze" nastrojów są bezimienni, ukrywają się za nickami albo korzystają z jakiś "fejkowych" kont. Jestem przekonany, że podwyżka, awanse w grupach, a przede wszystkim wizja tego, że w tej chwili jest dużo bardziej realna perspektywa na zmiany systemowe, niż te sprzed 3 lat, wezmą górę.

Najprościej napisać na Facebooku, że związek jest zabetonowany, a Jankowski to... Bohaterstwo w internecie jest tanie, naprawdę tanie.

Nie obawia się Pan, że to niezadowolenie, które rośnie wśród funkcjonariuszy, może przybrać skalę podobną do tego, co działo się w 2018 roku?

Wystarczy spojrzeć jakie były uposażenia policjantów przed 2018 rokiem, czyli trzy lata temu, a jakie są teraz. Ile spraw w tym okresie załatwiliśmy. Przypomnę chociażby dodatek dla OPP i kontrterrorystów albo równoważnik za wyżywienie.

Mówił Pan o propozycjach jakie złożył minister Wąsik. Jedna z nich dotyczyła zwiększenia stanu etatowego Policji o 6,7 tys. funkcjonariuszy. Uważa Pan, że jest realna szansa na obsadzanie tych dodatkowych stanowisk?

Jest to założenie do ustawy modernizacyjnej. Wszyscy chcielibyśmy, żeby w Policji służyło więcej ludzi, bo zadań ciągle nam przybywa.

Jeśli jednak zdarzy się tak, że stanowiska te nie zostaną obsadzone, to co powinno stać się z pieniędzmi, które – w związku z utrzymywaniem wakatu – pozostaną w policyjnym budżecie?

Policja potrafi korzystać ze środków wakatowych, mamy w tym duże doświadczanie, więc nie sądzę by był z tym problem.

W wydanym kilka dni temu komunikacie napisaliście, że "zapewnienie warunków koniecznych do domknięcia starego Porozumienia to dopiero połowa tego, co uzgodniono z wiceministrem". Wspomniał Pan o tym, że ma zostać powołany specjalny zespół, który pochyli się nad problemami, jakie zostały zidentyfikowane. Kiedy się to stanie?

Jutro podpisujemy porozumienie. W sprawie powołania zespołu też. Jest cała masa kwestii, które powinny być w miarę szybko załatwione, a które ciągle wybrzmiewają "z szeregów", jak chociażby rozporządzenie w sprawie czasu służby czy statystyka. Choć oczywiście najważniejszą sprawą będzie wypracowanie systemu wpływającego na uposażenie policjantów.

Czy nie sadzi Pan, że warto włączyć do prac zespołu przedstawicieli oddolnej inicjatywy, jako głosy reprezentującego część środowiska?

Reprezentacją załogi zawsze jest związek zawodowy, bo wynika to z ustawy o związkach zawodowych. Już widzę jak minister Kamiński czy Wąsik "grzebią" w internecie i wyszukują ludzi, których będą zapraszać do MSWiA.

W rozmowie z InfoSecurity24.pl, po spotkaniu NSZZP z ministrem Maciejem Wąsikiem, Sławomir Koniuszy mówił, że zależy Wam na tym, by "każdy funkcjonariusz otrzymał podwyżkę w równej wysokości". Mówił też, że by to zrobić o kwotę podwyżki zwiększony musi zostać dodatek za stopień. Czy takie ustalenia zapadły w trakcie rozmów z ministrem Wąskiem?

To są generalnie rzeczy techniczne i w różnych formacjach są różne pomysły jak to podzielić. Ale uważam, że podwyżki powinny być równe dla każdego. Taką możliwość daje to rozwiązanie, o którym mówił Sławomir Koniuszy i będę namawiał, by tak właśnie w policji tę kwestię rozwiązać.

Dziękuję za rozmowę.

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 98
Zdrowe zasady
sobota, 25 września 2021, 15:36

Grupa to staż, stopień, szkoły, kursy, nie układziki, może doczekamy że tak będzie

Uczciwa zasada
niedziela, 26 września 2021, 17:21

Podstawowe kryterium to uczciwe przyznawanie tych grup, moim zdaniem ważna jest ilość lat przebywania na niższej grupie, czyli staż w danej grupie, jak ktoś długo czeka, to powinien uzyskać pierwszeństwo

Pełna zgoda
sobota, 25 września 2021, 19:40

Zdecydowanie jasna droga awansu, tak by nie było kłótni, sporów i wzajemnej niechęci, bo to nie służy służbie

Awans w grupie
sobota, 25 września 2021, 15:11

Awans na grupie powinien być uzależniony od stażu służby, ilości lat na danej grupie, zdobytego stopnia to podstawowe kryteria a dodatkowe kryteria to zrobione kursy, szkolenia, wykształcenie, wtedy dopiero wyeliminowało by się te wypaczenia które powstają właśnie, bo nie może być tak że jeden pracuje 2-3 lata drugi 15 i więcej a mają to samo, to mocno demotywujące i niesprawiedliwe

Lalalalalala
piątek, 24 września 2021, 20:59

Dać szansę doświadczonym funkcjonariuszom, równanie ludzi mających po kilkanaście lat służby, z młodymi będzie najgorszym rozwiązaniem, dać od razu możliwość przeskoczenia z grupy 3 a 5 lub 6, bo inaczej taka osoba co ma kilkanaście lat służby nie zdąży awansować na te wyższe. I co, jeden młody 9 lat służby i 5 grupa, a stary co ma 15, 17, czy 20 lat służby ma już mało czasu, poza tym, to będzie niesprawiedliwe. Dać starym możliwość awansu od razu przynajmniej na 5 grupę. To są zwykli wyrobnicy, latami pomijani, bo nie ma dla nich grup, bo ktoś inny dostał itp itd.Teraz jest szansa to wyrównać, tylko tego nie zepsujcie podczas opracowywania zasad awansu.

...
sobota, 25 września 2021, 02:44

A ty przypadkowo jesteś na 6 grupie i nie pasuje, że patrol zbliży się zarobkami? To w końcu tylko prewencja. Ty kryminalny jakiś pewnie? Zbierz kolegów i zacznij protest. Obecny się oparł na prewencji, a teraz reszta się podpina do podwyżek.

niezadowolony
niedziela, 26 września 2021, 10:20

z kolei Ty zapewne jesteś z prewencji i rozumiem, że Ty sam robisz wszystkie zabezpieczenia, zbierasz materiał dowodowy i siedzisz po godzinach by to wszystko spiąć w całość ? Sam jeździsz na interwencje i sam wszystko "ogarniasz". Nie dzwonisz do kryminalnego po konkluzje do zatrzymania, jak protokoły przeszukań wypełnić i po inne rzeczy po to wszystko wiesz. Tylko Ty (i Twoi koledzy z prew) zarywają nocki, weekendy i święta. I teraz twierdzisz, że patrol zbliża się zarobkami i nam się to nie podoba w kryminalnym. Oczywiście, że nie bo : Ty zakończysz notatnik albo sporządzisz bzdurną notatkę i idziesz do domu a my ja przerabiamy dniami, tygodniami jak nie miesiącami. Dostajesz wyższą mundurówkę a nasze cywilne ubrania się nie niszczą ? Dostajesz rekompensatę tzw. posiłki, nie dzwonią do Ciebie z PR, SR i innych instytucji. Nie widzę tez żadnych kolejek do kryminalnego czyli nie jest Ci (Wam) tak źle tylko nazwałbym to kwestią wygodnictwa i marudzenia. 8 godzin i do domu. I wreszcie ostatnia kwestia - "grypa" w 2018 dopadła wszystkich jak i teraz, nie tylko w Twojej prewencji. Nie obrażaj tych co mają wyższe grupy od Ciebie bo doszli do tego niejednokrotnie cięższą pracą i są również odpowiedzialni za wiele rzeczy. Również chcieliby, by ich służba a nie praca została tak samo doceniona jak Twoja (Wasza). Tymczasem znowu (tak, znowu) najwięcej ściągną ze stołu 2-5. I to jest sprawiedliwe ? A że czasami inni awansują niż Ci co powinni, cóż - w każdym pionie są plecaki, w prewencji też

...
środa, 29 września 2021, 15:09

Rozumiem, że jesteś ważny kryminalny, przech.j na płaskie dachy. Ale jak byś popatrzył dalej niż czubek własnego nosa to byś zobaczył, że inni też realizują powierzone zadania. W prewencji teraz są doświadczeni policjanci. Dlaczego nie mają zarabiać podobnie jak Ty? Tak piszesz, jak by mieli tobie zabrać, żeby im dać.

Uzi
poniedziałek, 27 września 2021, 16:07

Każdy ma swoją działkę. Każdy ma jakiś staż służby. Dlaczego jedni mają zarabiać więcej, a drudzy mniej, skoro i jedni i drudzy wywiązują się że swoich obowiązków? A najlepsze, że ci na wyższych grupach dążą do tego, żeby ci na niższych nie zarabiali podobnie tak jak by to im miano odebrać, a dać innym.

...
poniedziałek, 27 września 2021, 13:59

Sprawiedliwość. Zabezpieczenia robię, ty dostajesz tylko podsumowania i ewentualnie papiery jak coś się wydarzyło (a robię tak, żeby wydarzyło się jak najmniej). Jeżdżę na interwencje i ogarniam. Przeszukania powinieneś ty robić, ale ciebie dyżurny nie będzie specjalnie ściągał na jedno przeszukanie to robię, tyle, że po paru latach papiery robię od ręki. Świąt, nocek i weekendów nie zarywam. Bo normalnie jestem wtedy w służbie. Jak w twojej ocenie sporządzana przeze mnie notatka jest bzdurna, to poinformuj przełożonego i zarchiwizuj. Nic więcej nie musisz. Kończę służbę i idę do domu, no rzeczywiście, nietypowe. Ty mieszkasz na komendzie. Nie potrafisz odzyskać kasy za ubranie? To płać. Podobnie jak tzw. posiłki. Kolejek u was nie ma? Przynajmniej nie macie wakatów. Nie wspomniałeś o nagrywaniu na interwencjach, szarpaniu się z zanieczyszczonymi, pewnie przypadkowo. O ogólnym hejcie skierowanym na mundurowych ty, kryminalny, operacyjny nie wiesz, bo nie rzucasz się w oczy w tych swoich zniszczonych ubraniach. Co do protestu to wiem jak to u mnie było, obiecali kurs to nie idę do lekarza - patrolówce nie ma kursów. Ale wytłumacz mi, dlaczego mając podobny staż, podobne doświadczenie w swojej działce i pracując w jednej firmie ja nie mogę zarabiać podobnie jak ty? Przy czym moje wyższe zarobki nie oznaczają automatycznie twoich niższych.

Henryk
poniedziałek, 27 września 2021, 02:48

tak trochę piszesz egoistycznie, na zasadzie, że skoro Tobie nie dadzą, to innym też nie mogą dać, niepotrzebnie masz potężny ból, bo jeszcze nie wiadomo jak dokładnie to będzie wyglądało. Ale jak Ty kiedyś dostawałeś, to było w porządku, nawet jak zasłużyłeś na swoją grupę, to jest cała masa innych osób, które też zasługują, ale nie dostały. Czasami potrzeba więcej dystansu.

Franek
poniedziałek, 27 września 2021, 01:13

Głupio gadasz i tyle. Robisz różnice pomiędzy wydziałami, licytowanie kto co robi i wywyższanie jednych wydziałów, a innych deprecjonowanie powoduje niepotrzebne sytuacje, a wszyscy jedziemy na tym samym wózku, nikt nie ma lekko, każdy ma u siebie plusy i minusy, ogarnij się chłopie trochę, i skończ te bezsensowne porównania, a jak Ci nie pasuje to co robisz to nie marudź i się przenieś. Czyja to wina, że 6 grupy zostaną pominięte lub nie, pijesz nie tam, gdzie trzeba. Czy to ewentualnie będą płacić z Twojej kasy, czy co? Sam wiesz, jak jest z grupami, tych 2 i 3 jest bardzo dużo, ale tych 5 mniej, a 6 całkiem mało, 4 jest też dość mało z wiadomego względu, jest tak dużo ludzi, którzy spokojnie zasługują na 5, a nawet 6 grupę, bo robią obowiązki z tych grup, ale ich nie dostaną, bo za dużo jest osób chętnych, zasługujących i też plecaków, a za mało tych grup. Tobie oczywiście życzę też, żeby grupy od 6 wzwyż też gratyfikowali, ale wiadomo jak jest, dają tam, gdzie najmniej chętnych.

Kola
niedziela, 26 września 2021, 03:38

A czy Ty umiesz czytać ze zrozumieniem? Przecież napisane jasno, żeby awansować doświadczonych ludzi z 3 grupy od razu minimum 5 grupę i nie ma tam mowy o jakkolwiek wydziale, mowa jest o wszystkich ludziach powyżej 15 lat służby, w tym patrol też, bo nie mają lekko, a nawet bardzo ciężko,bez różnicy jaki wydział, doświadczonych ludzi trzeba awansować na minimum 5 grupę.

niezadowolony
niedziela, 26 września 2021, 14:48

czytam ze zrozumieniem i Tobie też tego życzę - odniosłem się do grup 6 i wyżej. Nie wszyscy siedzą na stołkach w ciepłym pokoiku. Dlaczego te grupy mają mieć gorzej, robią mniej od 2-5 ? Mają mniejszą odpowiedzialność ?

TT
poniedziałek, 27 września 2021, 14:00

Nie chodzi, że wyższe grupy mają mieć gorzej. To niższe mają nie mieć lepiej.

WypalOny
piątek, 24 września 2021, 20:18

Panie Jankowski niech Pan wyjaśni mi dlaczego będąc na 5 grupie mam 400 zł dodatku? Z tego co wiadomo widełki na tej grupie są na innym poziomie. Tego nie łaska ruszyć? Wstyd jest mi się przyznawać do znajomych ze służąc wzorowo 15 lat dostaje mniej niż minimum. Gdybym mógł cofnąć czas nigdy bym nie wstąpił do tej formacji. Kiedyś kierowałem się sercem, chęcią realizacji swojej osoby w wydziale. Niestety, od kilku lat czuje się oszukany przez system i znienawidzony przez cywilów. Nigdy nie pozwolę aby jakiekolwiek moje dziecko poszło w to szambo.

Antek
sobota, 25 września 2021, 19:19

Dzieci nie musisz posyłać ale musisz zresetować głowę, nie licz na sympatie społeczeństwa, a dodatki?, odkąd pamiętam zawsze były niskie i uznaniowe, a to znaczy że robiłeś to samo a miałeś dużo niższy dodatek

Dodatki, to jest dopiero kuriozum
sobota, 25 września 2021, 18:40

Dodatki to bodaj najsłabsze ogniwo tego betonu, jeden ma kilka tysięcy w dodatkach drugi parę setek a oboje robią to samo, patologia

Observer
sobota, 25 września 2021, 15:05

Mój drogi, mój kolega z pokoju na 5 grupie w KWP ma 230 zł dodatku, ja 400 miałem na 6. Dramat

Rafał
sobota, 25 września 2021, 03:33

Kolego głowa do góry, na policji życie się nie kończy. Uznaniowe naliczanie dodatków to patologia, jak dużo rzeczy w tej firmie. Może kiedyś coś się zmieni.

Jaki jest plan podwyżek?
piątek, 24 września 2021, 19:26

No dobrze, czyli w przyszłych latach podwyżek miało by nie być skoro wchodzi awans co 4 lata?, z tymże awans będzie raz na 4 lata a podwyżkę w 2018 obiecano nam co roku do 2024, na kwotę nie niższą niż 1.150, więc jak to teraz będzie wyglądało?

Tweets InfoSecurity24