Reklama

Służby Mundurowe

Polskie służby dostarczą 300 ton sprzętu i środków ochrony na Białoruś

Fot. MSWiA
Fot. MSWiA

Jak informuje resort spraw wewnętrznych i administracji, w ramach pomocy w walce z pandemią koronawirusa, Polska wysłała na Białoruś transport z 300 tonami sprzętu i środków ochrony. W konwoju pomocy humanitarnej biorą udział funkcjonariusze i pojazdy Państwowej Straży Pożarnej, Policji oraz Straży Granicznej.

Wyjazd grupy ratowniczej to odpowiedź na wystosowaną przez Białoruś prośbę o pomoc humanitarną dotyczącą zagrożenia COVID-19. Grupa ratownicza została utworzona decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, a jej wyjazd został zorganizowany przy współpracy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W konwoju pomocy humanitarnej bierze udział 47 pojazdów: 23 pojazdy Państwowej Straży Pożarnej, 12 pojazdów Policji i 12 pojazdów Straży Granicznej. W pomoc jest zaangażowanych 96 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Państwowej Straży Pożarnej, Policji i Straży Granicznej. W celu sprawnego przejazdu na terenie Polski, konwój będzie składał się z pięciu kolumn pilotowanych przez radiowozy policyjne.

Pomoc strony polskiej dla Białorusi odbywa się w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności Unii Europejskiej. Polska grupa ratownicza dostarczy na Białoruś (w tym do Mińska i Grodna) 1 mln maseczek medycznych, 4 mln maseczek ochronnych, 250 tys. litrów płynu dezynfekującego, 50 tys. sztuk fartuchów i kombinezonów, 20 tys. przyłbic oraz 30 respiratorów i 21 tys. opakowań leków. Część sprzętu ochronnego i leków trafi do Polaków zamieszkujących na Grodzieńszczyźnie. Powrót grupy ratowniczej zaplanowano na 6 czerwca 2020 r.

Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej zapewnili już transporty pomocy humanitarnej w związku z koronawirusem dla Białorusi – w kwietniu br. oraz dla Bałkanów Zachodnich – w maju tego roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze