Reklama

Policja

Prewencyjna "zbroja" za droga dla policji?

Fot. policja.pl
Fot. policja.pl

Komenda Główna Policji otrzymała dwie oferty dotyczące zestawów przeciwuderzeniowych, które przeznaczone są dla policyjnej prewencji. Zwycięzca przetargu dostarczy formacji nawet 1500 ich kompletów. Policji się spieszy, co oznacza, że może uda jej się wygospodarować dodatkowe środki na realizację zamówienia, choć obie oferty przekraczają jej budżet.

Przypomnijmy, że formacja chce zlecić produkcję i dostawę zestawów przeciwuderzeniowych. Przetarg zakłada zakup tysiąca ich kompletów. Jeśli policja skorzysta z prawa opcji, to może do niej trafić jednak od 100 do 500 kompletów więcej. Realizacją zamówienia zainteresowanych okazało się dwóch oferentów, czyli Holsters HPE Polska Grzegorz Szymański oraz Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe "Polskór" Bogdan Stasiołek. 

Do wydania policja ma niemałą kwotę. Budżet na zakup sprzętu to bowiem 4,5 mln złotych brutto. I już na wstępie trzeba zaznaczyć, że obie oferty nie mieszą się w tej kwocie, choć jedna z nich nie przekroczyła go znacząco. Mowa o propozycji złożonej przez Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe "Polskór" Bogdan Stasiołek, które wartość produkcji i dostawy zestawów wyceniła na prawie 4,705 mln złotych brutto. Termin dostawy wskazano natomiast na 30 czerwca 2021 roku. 

Sporo więcej za realizację dostaw chciałaby otrzymać kielecka firma Holsters HPE Polska Grzegorz Szymański. W tym przypadku wartość zamówienia oszacowano na ponad 5,350 mln złotych brutto. Krótszy jednak jest termin dostawy - 31 maja 2021 roku.  

To właśnie zaproponowana cena oraz termin realizacji zamówienia będą podlegać punktacji podczas oceny ofert w tym pilnym przetargu. Policja zdecydowała się bowiem na przeprowadzenie go w ramach procedury przyspieszonej. Jak się okazuje, tego typu wyposażenie policja kupowała ostatni raz w 2017 roku, a jest ono "jednym z zasadniczych elementów wyposażenia jednostek prewencji Policji". Jak informował niedawno InfoSecurity24.pl, to również nie pierwsze podejście do jego zakup w tym roku. Poprzednie postępowanie, z września br., zakończyło się unieważnieniem w październiku. Jak tłumaczy formacja, złożono wtedy jedną ofertę, niezabezpieczoną wadium. Co ważne, pochodziła ona również od kieleckiej firmy Holsters HPE Polska Grzegorz Szymański, która choć przy drugim podejściu do postępowania zdecydowała się obniżyć cenę sprzętu, to wydaje się, że nieznacznie - czyli o ok. 500 tys. złotych brutto. W przypadku pierwszego przetargu formacja podała jednak podczas otwarcia ofert znacznie więcej informacji. Wyszczególniono bowiem ceny dostawy zamówienia podstawowego, dostawy samej opcji oraz wartość jednego kompletu. 

Wrześniowe postępowanie także prowadzone było w trybie przyspieszonym, choć powodów skorzystania z niego było trochę więcej. Jednym z nich były pieniądze. KGP wprost informowała, że zakup realizowany jest w części ze środków Programu Modernizacji Policji i w części z Funduszu Wsparcia Policji, a rok 2020 jest ostatnim rokiem, w którym jest możliwe ich wydatkowanie.

Usprawiedliwiając wybór procedury przyspieszonej w nowym postępowaniu KGP powołuje się jeszcze na zagrożenie epidemiczne wywołane SARS-Cov-2, które może przełożyć się na ryzyko opóźnień dostaw poszczególnych materiałów, wymaganych w produkcji przedmiotu zamówienia. "Skrócenie terminu składania ofert zapewni konieczny czas na przeprowadzenie procesu procedowania, zawarcia umowy i jej realizację w warunkach ograniczeń spowodowanych pandemią COVID-19" - pisze KGP. 

Policji spieszno więc do realizacji zamówienia. Aby je jednak zlecić, będzie potrzebowała trochę większego budżetu. Niedługo przekonamy się, czy uda jej się znaleźć dodatkowe fundusze.

Prewencyjny komplet

Zestaw przeciwuderzeniowy, który trafić ma do policji, przeznaczony jest dla funkcjonariuszy oddziałów prewencji. Stanowi ochronę, w obrębie powierzchni osłanianych, ograniczając skutki uderzeń pałką, kijem, kamieniem czy krótkotrwałym działaniem płomienia itp. W skład zestawu wchodzą:

  • kamizelka przeciwuderzeniowa model OPP-4/K (1 sztuka),
  • ochraniacze barków i ramion model OPP-4/K (1 para),
  • ochraniacze przedramienia (1 para),
  • ochraniacze nóg (1 para),
  • ochraniacze ud (1 para),
  • rękawice przeciwuderzeniowe model 02 (1 para).

Integralną częścią zestawu ma być także torba przeznaczona do przechowywania/transportu poszczególnych ww. elementów zestawu. Cały ten sprzęt ma trafić do KGP najpóźniej 30 czerwca 2021 roku.

Także w przyszłym roku, najpóźniej do października 2021 roku, do policjantów trafić ma sprzęt z innego, ogłoszonego pod koniec listopada br. przetargu. Dotyczy on dostawy policyjnych kasków ochronnych z osłoną twarzy w komplecie z maską przeciwgazową pełnotwarzową z filtropochłaniaczem. Komenda Główna Policji zamierza kupić 1 240 kompletów, ale zakłada również możliwość skorzystania z prawa opcji na dodatkowych 400 kompletów. Na oferty w tym przypadku czeka do 29 grudnia br. Ich ocena zostanie przeprowadzona w oparciu o zaproponowane: cenę, okres gwaranacji oraz końcowy termin realizacji zamówienia. 

Policyjne kaski ochronne przeznaczone są do zabezpieczenia głowy i karku policjanta przez urazami spowodowanymi uderzeniami niebezpiecznymi przedmiotami oraz przed oddziaływaniem płynnych substancji chemicznych. Natomiast maska przeciwgazowa pełnotwarzowa z filtropochłaniaczem to indywidualny środek ochrony przeznaczony do ochrony oczu oraz dróg oddechowych przez zagrożeniami CBRN oraz specjalnymi środkami chemicznymi stosowanymi przez służby porządkowe podczas tłumienia rozruchów, jak np. gaz pieprzowy.

MR

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze