Reklama

Policja

Policyjni antyterroryści doskonalą umiejętności. Wsparcie Mi-8

<p><g class="gr_ gr_4 gr-alert gr_spell gr_inline_cards gr_run_anim ContextualSpelling ins-del multiReplace" id="4" data-gr-id="4">Fot</g><span>. Świętokrzyska Policja</span></p>
<p><g class="gr_ gr_4 gr-alert gr_spell gr_inline_cards gr_run_anim ContextualSpelling ins-del multiReplace" id="4" data-gr-id="4">Fot</g><span>. Świętokrzyska Policja</span></p>

W Kielcach, począwszy od wtorku, rozpoczęło się czterodniowe szkolenie, w którym bierze udział przeszło 70 policyjnych antyterrorystów z całego kraju, a także strażacy oraz żołnierze. Celem ćwiczenia jest doskonalenia umiejętności działań bojowych z wykorzystaniem śmigłowca oraz wspierania działań ratowniczych. Dzień później, tym razem w Poznaniu, tamtejsi policjanci szkolili się w zakresie symulacji interwencji na kampusie uniwersyteckim UAM.

Policyjni antyterroryści z całego kraju szkolą się w Kielcach

Kielecki Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji (SPAP) po raz kolejny zorganizował kilkudniowe ćwiczenia, których celem przede wszystkim jest zgrywanie różnych pododdziałów. W tym roku udział w szkoleniu bierze ponad 70 osób, rozpoczęło się ono we wtorek 5 czerwca. Przede wszystkim policyjni antyterroryści z całej Polski, ale też strażacy z kieleckiej Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego, a także żołnierze z krakowskiego 16 batalionu powietrznodesantowego.

W ramach ćwiczeń przy użyciu policyjnego śmigłowca Mi-8 uczestnicy doskonalili się w zjazdach na linie osobistej z różnych wysokości, a następnie przeprowadzali zjazd na linie desantowej, tzw. szybkiej. W ćwiczeniach zastosowano policyjny śmigłowiec Mi-8, udostępniony przez Zarząd Lotnictwa Policji Komendy Głównej Policji.

Czytaj też: Pierwszy krok śmigłowcowej modernizacji. Policja kupiła Black Hawki [KOMENTARZ]

W dalszych dniach przećwiczone zostały chociażby desanty operatorów na jednostki pływające, skoki do wody ze śmigłowca, a także podejmowanie ludzi z wody. Celem m.in. poznania i doskonalenia technik stosowanych podczas akcji ratowniczych z łodzi, brzegu, bądź też ze śmigłowca. Tego rodzaju scenariusze były przeprowadzone na terenie zbiornika wodnego w podkieleckim Sukowie.

Inicjatorami szkolenia są wspomniani już antyterroryści SPAP z Kielc, którzy w ramach ćwiczeń zaplanowali szereg sytuacji wymagających sprawdzenia różnych scenariuszy wspólnych akcji. Tym samym uczestnicy będą doskonalić swoje umiejętności na różnych obiektach i w różnym terenie. Całość zaplanowanych działań związana jest z ćwiczeniami wyskościowo-bojowymi. Szkolenie zostało przygotowane zarówno pod względem wykonywanych przez antyterrorystów zadań, jak i właściwego zabezpieczenia. W miejscach ćwiczeń są m.in. ratownicy medyczni Oddziału Prewencji Policji w Kielcach oraz zastęp straży pożarnej.

[GALERIA_2910]

Tego typu szkolenie pozwala na doskonalenie umiejętności i daje możliwość zweryfikowania podejmowanych działań ratowniczych w wodzie przy korzystaniu z różnych technik. Pozawala także na wypracowanie skutecznych metod działania i współpracy pomiędzy różnymi podmiotami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo.

Policja w Poznaniu ćwiczyła interwencję na kampusie uniwersyteckim

W środę 6 czerwca w Poznaniu policjanci trenowali interwencję w jednym z budynków rozległego, uniwersyteckiego kampusu UAM. W grę wchodziło zagrożenie pirotechniczne, ale także sytuacja zakładnicza oraz potrzeba udzielenia pomocy wielu osobom w skutek wystąpienia sytuacji kryzysowej.

Scenariusz poznańskich ćwiczeń opierał się na sytuacji, w której pracownicy UAM w budynku uczelni na Morasku znaleźli niezidentyfikowany pakunek. Kilka minut później portier Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa odebrał telefon o bombie podłożonej na terenie obiektu. Interweniowali zaalarmowani o zdarzeniu policjanci. Następnie okazało się, że dwaj zamaskowani, uzbrojeni mężczyźni wzięli studentów za zakładników. Kilkanaście osób zostało poważnie rannych.

[GALERIA_2911]

W ćwiczeniach, zorganizowanych przez Zespół Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Informacji Niejawnych UAM w Poznaniu, uczestniczyli policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu oraz policyjni antyterroryści. W działaniach brali również udział negocjatorzy z Nieetatowego Zespołu ds. Negocjacji Policyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu oraz ratownicy medyczni z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu.

Głównym celem przedsięwzięcia było sprawdzenie gotowości pracowników uczelni i poszczególnych służb do działania w przypadku wystąpienia zagrożenia, a także wypracowanie odpowiednich metod współdziałania. Jak wskazano w komunikacie podsumowującym wydarzenie: biorąc pod uwagę specyfikę obiektu oraz założenia scenariusza, ćwiczenia były doskonałą okazją do zgrywania elementów współpracy różnych służb oraz doskonalenia procedur wymiany informacji i systemu powiadamiania oraz reagowania w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych.

Policja/jr

Reklama
Reklama

Komentarze