Reklama

Policja

Policja stawia na „specjalsów z ulicy”

Autor. MSWiA

Nie tylko Centralny Pododdział Kontrterorystyczny Policji „BOA”, ale też Centralne Biuro Śledcze Policji chce rekrutować w swoje szeregi osoby z cywila. A najbliższa okazja dla tych, którzy chcą spróbować swoich możliwości nadarzy się już w środę, podczas drugiej edycji Dnia Otwartego Służby Kontrterrorystycznej.

O tym, że Policja otworzyła drzwi dla ludzi z cywila do służby w oddziałach kontrterorystycznych wiadomo nie od dziś. Mówił o tym ostatnio, w wywiadzie dla InfoSecurity24.pl insp. Łukasz Pikuła, dowódca Centralnego Pododdziału Kontrterorystycznego Policji „BOA”. „Te rozwiązania stosujemy dopiero od ubiegłego roku i robimy wszystko, żeby pozyskać tych kandydatów. Główny nacisk kładziemy oczywiście na promocję naszej służby” – podkreślił policjant.

Czytaj też

Nabór »z cywila« daje nam nowe możliwości. Rozszerzamy kierunki naszego działania - nie tylko namawiamy policjantów, ale działamy też na zewnątrz. Prezentacje jednostki prowadzimy na przykład w akademiach wychowania fizycznego. Pokazujemy, że to jest fajna, ciekawa praca dająca satysfakcję i możliwości rozwoju. Jesteśmy obecni też na innych uczelniach, czy w klasach o profilu mundurowym. Wcześniej tego nie było. Nie ukrywam, że w tych wszystkich miejscach, o których powiedziałem, spotykamy się ze sporym zainteresowaniem” – zauważył Inspektor.

Jak dodał, w tym roku kwestionariusz do służby złożyło 25 osób z cywila. 18 kandydatów przeszło testy sprawnościowe. „Jest to wynik napawający optymizmem” - zaznaczył.

Czytaj też

Podobny pomysł wciągnięcia do służby osób z cywila ma również Centralne Biuro Śledcze Policji.  Komendant CBŚP inspektor Cezary Luba w rozmowie z InfoSecurity24.pl wskazał, że w tej chwili wakat Biura to około 17 procent. „My mamy jeszcze ten problem, że staramy się pozyskiwać doświadczonych policjantów. Praktycznie nie prowadzimy naboru ludzi z tzw. cywila, a rekrutujemy jedynie policjantów, którzy już służą w innych jednostkach w pionie kryminalnym” – podkreślił inspektor Luba.

„W Biurze funkcjonuje komórka organizacyjna, której zadaniem jest wsparcie podczas realizacji spraw operacyjnych. Do niej planujemy po raz pierwszy wdrożyć nabór dla kandydatów z cywila, którzy przejdą testy sprawnościowe i psychologiczne” – powiedział komendant CBŚP. Dopytywany, czy nabór do tej komórki będzie podobny do tego z „BOA” wprost zaznaczył, że tak.

Reklama

Co ciekawe, dla osób z cywila, które chciałby wstąpić w szeregi policyjnych specjalsów, drzwi do tego „świata” otwarte zostaną w środę, podczas drugiej edycji Dnia Otwartego Służby Kontrterrorystycznej, który odbędzie się na warszawskim lotnisku Bemowo. W trakcie wydarzenia osoby zainteresowane służbą w Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji „BOA” uzyskają informacje o możliwości zatrudnienia oraz o warunkach przyjęć. „To doskonała okazja, aby porozmawiać z operatorami jednostki kontrterrorystycznej o charakterze ich pracy, systemie wynagrodzeń, możliwościach rozwoju, jak również zapoznać się z wymaganiami stawianymi kandydatom do służby” – zachęca na swojej stronie internetowej Komenda Główna Policji.

Dodatkowo podczas dnia otwartego przybyli będą mogli zobaczyć wyposażenie i sprzęt do prowadzenia działań bojowych w lesie i w miastach, sprzęt wysokościowy, sprzęt do prowadzenia działań bojowych w środowisku wodnym, wyposażenie i sprzęt do realizacji działań bojowych w środowisku skażonym. „Będzie można również zobaczyć broń, która jest wykorzystywana w realnych działaniach bojowych. Dodatkową atrakcją będzie pokaz dynamicznego zatrzymania pojazdu” – dodała KGP.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze