Reklama

Policja

Policja stawia na nabór. Powstało specjalne biuro

Autor. Komenda Miejska Policji w Szczecinie

Komenda Główna Policji przechodzi właśnie zmiany strukturalne. Jak wynika z zarządzenia podpisanego przez kierującego formacją insp. Marka Boronia, w policyjnej centrali powstać ma Biuro Koordynacji Postępowań Kwalifikacyjnych i Szkolenia Policji. Czy to początek zmian, które doprowadzić mają do reformy systemu naboru i szkolenia?

Reklama

O tym, że Policja zmaga się z poważnym kadrowym kryzysem otwarcie mówią dziś zarówno przedstawiciele MSWiA jak i samej formacji. Zapowiadane są jednak zmiany, które – docelowo – mają sytuację poprawić. Resort spraw wewnętrznych zachęca do powrotu do służby tych mundurowych, którzy dziś są poza nią. Planowana jest też reforma sytemu szkolenia i samego naboru do służby. I choć, jak na razie, nie pojawiły się żadne konkretne projekty zmian legislacyjnych, to do nowej rzeczywistości przygotowuje się najwyraźniej Komenda Główna Policji. Zarządzeniem szefa formacji dokonano zmian w strukturze organizacyjnej policyjnej centrali, w ramach której wydzielono (z istniejącego Biura Kadr Szkolenia i Obsługi Prawnej) Biuro Koordynacji Postępowań Kwalifikacyjnych i Szkolenia Policji.

Czytaj też

Czym zajmować się będzie nowa komórka KGP? Ma ona m.in. opracowywać i wdrażać rozwiązania w zakresie doboru do służby, koordynować zewnętrzny oraz wewnętrzny dobór kadr w Policji i nadzorować proces szkolenia oraz doskonalenia zawodowego. 

Decyzja szefa KGP nie należy wprawdzie do kategorii tych fundamentalnych, choć perspektywę zmieniają nieco problemy kadrowe z jakimi zmaga się dziś formacja. Po pierwsze Policja musi dziś szybko zapełnić wakaty, po drugie ma też w planach m.in. wprowadzenie zmian w systemie szkolenia, zdejmując stopniowo ciężar szkolenia podstawowego z policyjnych szkół i przenosząc go na ośrodki szkolenia przy komendach wojewódzkich. Wyzwanie jest spore, bowiem tylko w tym roku do służby formacja chciałaby przyjąć ponad 10 tys. osób.

Czytaj też

Przypomnijmy, zgodnie ze stanem na 1 lutego, w Policji brakowało 12 879 funkcjonariuszy. Warto też dodać, że liczba ta na koniec lutego – z uwagi na wzmożone odejścia z formacji, które przypadają z reguły właśnie na ten miesiąc - może być znacznie wyższa. 

Czytaj też

Kierownictwo KGP nie ma więc wyjścia i musi stawiać dziś na kadry, a mówiąc wprost, na ich szybkie odbudowanie tak, by kryzys z jakim mamy dziś do czynienia, nie przerodził się w kadrową katastrofę.

Reklama
Reklama

Komentarze (7)

  1. Lolokolo

    To już Wydziały Doboru w każdym KWP z naczelnikami na 20% minimum dodatkach funkcyjnych nie wystarczają? Taką świetną robotę robili, przydzielając kandydatów do służby do jednostek oddalonych nawet ponad 100 km od domu. Świetni fachowcy, z pensjami ponad 10 tys. Netto. Tfu!

  2. Stolarek

    Policjant policjantowi nie równy

  3. Limano

    A kiedy udogodnienia dla żołnierzy którzy chętnie by przeszli by policji, ale muszą przechodzić cała procedurę od początku jak cywil, a często są zmuszeni do odejścia do cywila żeby wstąpić do policji. A policjant może się przenieść do wojska dosłownie z dnia na dzień, stopień ma też przeniesiony i kase dostaje od razu adekwatna do stopnia. Często taki chorąży czy Sierżant od razu jest żołnierzem mimo że niema przysięgi, ze wszystkimi przywilejami.

  4. Limano

    A kiedy udogodnienia dla żołnierzy którzy chętnie by przeszli by policji, ale muszą przechodzić cała procedurę od początku jak cywil, a często są zmuszeni do odejścia do cywila żeby wstąpić do policji. A policjant może się przenieść do wojska dosłownie z dnia na dzień, stopień ma też przeniesiony i kase dostaje od razu adekwatna do stopnia. Często taki chorąży czy Sierżant od razu jest żołnierzem mimo że niema przysięgi, ze wszystkimi przywilejami.

  5. user_1059674

    To nic nie zmieni. Gdyż trzeba też zmienić postępowanie komisji lekarskiej. Obecnie centralna komisja lekarska nie dotrzymuje terminów zgodnych z prawem administracyjnym w sprawie odpowiedzi na odwołanie na negatywną opinię lekarska wydana przez rejonowa komisję. Więc komisja lekarska też zmniejsza ilość chętnych. Druga sprawa na szkołach policyjnych podobno jest zbyt duży rygor osoby młode nie są nastawione na takie uwarunkowania j rezygnują na szkołach w ilości 20-30% każdy kurs. Kolejna sprawa to zmniejszenie ilości lat do emerytury z 25 do 20lat , gdyż wieku ledwo wytrzymuje 15 lat. Teraz jak są takie braki policja na najniższym szczeblu robi po 300h w miesiącu nie mając życia swojego.

  6. user_1059658

    Niech się nie ośmieszają. Tak bardzo chcą do służby byłych funkcjonariuszy, a utrudniają powrót jak tylko się da. Jestem tego przykładem. Zwolniłem się z OPP gdyż jest to miejsce nie dla ludzi z rodzinami, chcąc wrócić otrzymałem propozycję nie do odrzucenia... powrót do OPP. Człowiek mimo chęci chciałby służyć ale mają zasadę: "nie podobało się w opp i się zwolniłeś to w innym miejscu nie ma dla Ciebie miejsca". Formacja schodzi na psy niestety

  7. user_1059649

    Kolejne biuro i dyrektor. Nie jestem przekonany czy to zda egzamin.

Reklama