Reklama

Policja

Policja stanowczo o hejcie wobec mundurowych: nie ma i nie będzie pobłażania

Fot. Twitter Łódzka Policja
Fot. Twitter Łódzka Policja

”Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk oraz kierownictwo polskiej Policji stanowczo sprzeciwiają się atakom na policjantów i ich rodziny w jakiejkolwiek formie - czy to fizycznej, czy werbalnej poprzez hejt, wyzwiska, zastraszanie, groźby i rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji w Internecie” – pisze rzecznik prasowy komendanta głównego policji, insp. Mariusz Ciarka. W wydanym wczoraj komunikacie dodaje, że każdy kto dopuści się znieważania lub oczerniania policjanta lub jego rodziny „musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi i zdecydowaną reakcją ze strony Policji i wymiaru sprawiedliwości”. Ciarka podkreśla, że wobec tego typu zachowań „nie ma i nie będzie pobłażania”.

Rzecznik komendanta głównego policji zabrał głos w toczącej się od kilku tygodni dyskusji związanej z policyjnymi interwencjami, które są nagrywane, a filmy zamieszczanie w sieci. Jak podkreśla insp. Ciarka, "kierownictwo polskiej Policji staje ramię w ramię z każdym polskim policjantem i zapewnia o udzieleniu niezbędnego wsparcia". "Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk w każdym przypadku kierowania gróźb w stosunku do podległych mu policjantów i ich rodzin, będzie składał zawiadomienie o przestępstwie" - pisze. Jak dodaje, biuro do walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji i Wydziały dw. z Cyberprzestępczością komend wojewódzkich policji oraz Komendy Stołecznej Policji, codziennie analizują wpisy odnoszących się do policjantów i ich rodzin. Efektem tych analiz, są – jak wynika z komunikatu rzecznika policji - zawiadomienia o "podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez osoby grożące, znieważające i nawołujące do popełnienia przestępstw przeciwko rodzinom policjantów".

Każdego dnia tysiące policjantów wypełnia swoje obowiązki, z ogromnym poświęceniem służąc polskiemu społeczeństwu. Prawo nakłada obowiązki i przywileje, które są niezbędne, aby państwo było stabilne, a objęci nim obywatele mieli poczucie odpowiedzialności za dobro wspólne.

Na straży tego prawa stoi polska Policja, która każdego dnia podejmuje kilkanaście tysięcy interwencji. Są one prowadzone zgodnie z najwyższymi standardami i w poczuciu odpowiedzialności, jaką daje noszenie munduru. Społeczna kontrola prawidłowości działania jest bardzo ważnym elementem determinującym dbałość o profesjonalizm Policji - jednak nie ma zgody na działanie mające na celu dyskredytowanie, oczernianie, znieważanie funkcjonariuszy Policji w związku z ich czynnościami. Nie może być pobłażania dla osób, które targane osobistymi pobudkami kierują wobec policjantów, ich rodzin i bliskich bezprawne groźby czy też próby zastraszenia. Z tym niestety mamy obecnie do czynienia, a za dowód służą setki zabezpieczonych wpisów i komentarzy umieszczanych w sieci.

insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy komendanta głównego policji

Ciarka podkreśla, że "żyjemy w państwie prawa", a co za tym idzie w porządku prawnym funkcjonuje szereg procedur "umożliwiających obronę obywatelowi w momencie, gdy uznaje, że policjant postąpił niewłaściwie". Rzecznik przypomina też, że do oceny konkretnego zachowania, czy ustalania stanu faktycznego albo rozwiązania sporu co do różnic w interpretacji prawa, "powołane są organy wymiaru sprawiedliwości i władzy sądowniczej".

Należy przy tym pamiętać, że nie tylko policjanci zobowiązani są działać zgodnie z prawem, ale i każdy obywatel ma również obowiązki określone w przepisach, w tym m.in. obowiązek zachowania zgodnego z prawem. Każdy, kto domaga się przestrzegania jego praw, nie może walczyć o nie poprzez bezprawny hejt czy też mowę nienawiści, groźby i nawoływanie do popełniania przestępstw na szkodę policjantów i ich rodzin.

insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy komendanta głównego policji 

"<<Nie rzucaj kłód pod nogi policjanta, bo możesz się o nie potknąć gdy będzie spieszył ci z pomocą…>> - ten cytat najlepiej oddaje to, co obecnie można zaobserwować" – pisze Ciarka.

Z apelem do "organów Państwa oraz strony służbowej" o podjęcie skutecznych kroków związanym z ustaleniem osób szkalujących policję w sieci zwrócili się też niedawno policyjni związkowcy. NSZZP podkreśla, że "szkalowanie formacji musi być nie tylko potępione, ale też ich autorzy muszą ponieść konsekwencje przewidziane prawem". Jak czytamy w komunikacie, "NSZZ Policjantów nigdy nie zaakceptuje hejtu, obelg, znieważania i obrażenia policjantów, gdyż tak po ludzku na to nie zasługują". Mundurowi zwrócili się też do wszystkich którzy – jak to ujęli – "mają zakusy by <<dokopać>> naszym Koleżankom i Kolegom". Jak podkreślają bowiem, gdy te osoby "znajdą się w sytuacji zagrożenia, to pomocy oczekiwać będą właśnie od policjantów i na pewno ją otrzymają".

DM

Reklama

Komentarze

    Reklama