Reklama

Policja

Policja osiągnie rekordowy stan zatrudnienia?

Fot. Podlaska Policja/Twitter
Fot. Podlaska Policja/Twitter

Choć policja z wakatami walczy od lat, z zapowiedzi rzecznika prasowego szefa formacji wynika, że już niebawem stan zatrudnienia może osiągnąć rekordowy poziom ponad 100 tys. mundurowych. Jak zapowiada insp. Mariusz Ciarka, największa służba mundurowa podległa MSWiA taką liczbę funkcjonariuszy zanotować może już za niespełna 1,5 miesiąca.

"Jest też szansa, że nowy rok rozpoczniemy z liczbą policjantów ponad 100 tysięcy, czego nie było prawie od kilkudziesięciu lat" – powiedział we wtorek rzecznik prasowy komendanta głównego policji insp. Mariusz Ciarka. Oznacza to, że poziom wakatów – przed zapowiadanym zwiększeniem stanu etatowego wynikającym z nowej ustawy modernizacyjnej – wynieść może (przy założeniu, że z formacji nie odejdzie wielu policjantów) niewiele ponad 3 proc.

Z danych udostępnionych przez KGP wynika, że (wg. stanu na 1 listopada) w policji brakowało 4336 mundurowych. Stan wakatów, biorąc pod uwagę ogólną liczbę etatów, wyniósł więc 4,2 proc. Najwyższy odsetek wolnych miejsc, bo wynoszący przeszło 20 proc., odnotowano w Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji "BOA" (na 225 etatów, służbę pełniło 178 mundurowych). 

Choć liczba wakatów wciąż jest dość spora, to biorąc pod uwagę zapowiedzi insp. Mariusza Ciarki  mówiące o tym, że służbę w formacji, do końca tego roku, rozpocząć ma ponad 1000 mundurowych  policja zanotować może już niebawem historycznie wysoki stan zatrudnienia. Patrząc na dane kadrowe od 2010 roku, w policji pod czwartego kwartału służby nigdy nie pełniło więcej niż niecałe 100 tys. mundurowych (dokładnie 99 938), choć to liczba odzwierciedlająca poziom zatrudnienia z 31 grudnia 2016 roku, a więc na chwilę przed podniesieniem stanu zatrudnienia w formacji o 1000 etatów. Nie zmienia to faktu, że po 2016 roku, liczba funkcjonariuszy policji kształtowała się jedynie nieco niżej, nigdy nie przekraczając granicy 99 tys. 

Kiedy mowa o wakatach, i to nie tylko w policji, trzeba powiedzieć też o odejściach ze służby. Problem polega na tym, że relatywnie niewielu funkcjonariuszy decyduje się "zdjąć mundur" w listopadzie czy grudniu, a przeważająca większość czyni to w pierwszych miesiącach nowego roku. Policja ten rok zamknąć więc może rekordowym poziomem zatrudnienia, ale podstawowe pytanie, jakie należy zadać, dotyczy tego, z jaką falą odejść zmagać się będzie na początku 2022 roku i czy będzie w stanie zrównoważyć ją równie dużymi, jak te z końca 2021 roku, przyjęciami do służby, tak by zatrudnienie utrzymać mniej więcej na podobnym poziomie.

Zachęcić i zatrzymać

Nie od dziś wiadomo, że by prowadzić skuteczną politykę kadrową z jednej strony trzeba zachęcać do wstąpienia w mundurowe szeregi, a z drugiej starać się zatrzymać w służbie tych, którzy – choć mogliby przejść na emeryturę – skłonni będą z tej opcji nie skorzystać. 

MSWiA jakiś czas temu postanowiło "zawalczyć" o mundurowych, którzy posiadają staż ponad 25 lat służby i wprowadziło tzw. dodatek przedemerytalny. Świadczenie w wysokości 1500 i 2500 tys. złotych, zgodnie ze stanem na 1 lipca, pobierało łącznie ponad 9 tys. funkcjonariuszy (1500 zł brutto - 4996 mundurowych; 2500 zł brutto - 4109 mundurowych). Pozytywnie o dodatku przedemerytalnym wypowiadali się m.in. policyjni związkowcy. "Zapewne gdyby nie wprowadzono w życie świadczenia motywacyjnego dla funkcjonariuszy, którzy mają więcej niż 25 lat służby, to wakat który na dzień 1 października br. wynosi 4259, mógłby wynosić z dużym prawdopodobieństwem nie mniej niż 6500" – pisali w październiku mundurowi z NSZZ Policjantów woj. wielkopolskiego. Gdyby było tak, jak prognozowali związkowcy i bez wprowadzenia dodatku w policji brakowałoby ponad 6500 mundurowych, to uzupełnienie tej "dziury kadrowej" tak, by rok zakończyć z zatrudnieniem sięgającym ponad 100 tys. policjantów, byłoby bardzo trudne, by nie powiedzieć niemal niewykonalne. Po pierwsze dlatego, że znalezienie tylu kandydatów, którzy przeszliby przez sito policyjnej kwalifikacji nie jest zdaniem łatwym, po drugie, nawet jeśli ten etap zakończył by się sukcesem, ograniczeniem nie do przeskoczenia mogłaby się okazać "przepustowość" policyjnych szkół.

Policyjni związkowcy, choć pomysł dodatku przedemerytalnego generalnie chwalą, biją na alarm. Wszystko dlatego, że liczba odejść ze służby, w latach 2018 – 2020, funkcjonariuszy pomiędzy 15. a 25. rokiem w formacji rośnie. Biorąc pod uwagę tylko ten przedział, w roku 2018 z policji odeszło 1627 policjantów, w 2019 roku było ich 1769, a w 2020 roku już 2231. Jak można usłyszeć, tych mundurowych do pozostania w służbie przekonać mógłby np. progresywny dodatek służbowy lub inne alternatywne rozwiązanie, które gwarantowałoby cykliczny wzrost uposażenia. Kwestią zatrzymania odejść doświadczonych funkcjonariuszy, a mówiąc wprost wypracowaniem rozwiązań finansowych, które by ich do tego skłoniły, zająć miał się specjalny zespół MSWiA. Jak na razie jednak nie pojawiły się informacje czy rozpoczął on prace, choć biorąc pod uwagę to, co dzieje się na polsko-białoruskiej granicy i fakt, że policja działa tam na pierwszej linii, mogą się one nieco opóźnić.

Policjantów będzie więcej

Formacje podległe MSWiA, choć dziś zaangażowane (Policja, Straż Graniczna, PSP) w ochronę polskiej granicy wschodniej, wciąż czekają na publikację projektu nowego programu modernizacji. Ten został już wpisany do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, więc można się spodziewać, że niebawem zostanie przyjęty przez rząd. Z zapowiedzi szefa MSWiA, Mariusza Kamińskiego wynika bowiem, że ustawa zostanie uchwalona jeszcze w tym roku. Czasu nie pozostało zatem już za wiele. Wiadomo już jednak, że projekt zakłada m.in. zwiększenie stanów zatrudnienia służb podległych MSWiA. W ciągu najbliższych czterech lat liczba policyjnych etatów zwiększyć ma się o ok. 7,5 tys., co oznacza, że docelowo służbę w policji pełnić będzie mogło ponad 110 tys. mundurowych. Mimo że część etatów (1800) trafi do nowo powstającego Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, to najbardziej wzmocnione mają zostać działania prewencyjne – tam trafić ma 5,6 tys. nowych etatów. Jak tłumaczył komendant główny policji, gen. insp. Jarosław Szymczyk, chodzi o to, by więcej patroli pojawiło się na ulicach miast i wsi. 

Czy policji uda się osiągnąć i utrzymać historyczny poziom zatrudnienia, a z czasem – wraz ze wzrostem liczby etatów – zwiększyć go? Nie będzie to łatwe zadanie. Wiele zależy od tego, ilu z mundurowych przejmowanych na początku lat 90-tych, którzy osiągnęli już emerytalny staż, zdecyduje się pozostać w służbie oraz tego, jak szybko policja będzie rekrutować nowych adeptów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w ramach nowej ustawy modernizacyjnej powstać może nowa policyjna szkoła, a w innych zwiększona liczba miejsc szkoleniowych, co proces kształcenia przyjmowanych kursantów bez wątpienia przyspieszy. Dziś kierownictwu policji pozostaje liczyć na to, że podejmowane działania przekonają do pozostania w służbie grupę tych mundurowych, którzy mogliby z formacji odejść, na tyle długo, by udało się zrekrutować i wyszkolić młodych fukcjonariuszy. 

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (34)

 1. Olaf

  Rekordowy stan zatrudnienia...mięsa armatniego o niskich kwalifikacjach i ledwo się kwalifikujących na obniżone wymagania. No ale propaganda musi być. Taki nacisk polityczny

  1. Ja

   W samo sedno. Wymagana, żeby się dostać i utrzymać na kursie podstawowym są żenująco niskie, żeby nie powiedzieć żadne.

  2. ...

   Za utrzymanie na kursie to teraz wykładowcy odpowiadają. Z komendantami szkół włącznie

  3. to dlaczego tyle osób rezygnuje i odpada ? z każdego kursu kilkanaście lub kilkadziesiąt przykład szkoła na śląsku

 2. Jam

  Kryteria doboru spadły na pysk, przyjmują każdego kto się zgłosi, na kursach podstawowych nie wymaga się nic, żeby tylko nie zrazić świeżo upieczonego kursanta do służby. Tym sposobem można zatrudnić nawet 200 tysięcy policjantów. Niestety z takiego materiału gliny nie będzie.

  1. .

   Szkoły mają prikaz, że jak ktoś się chce zwolnić, to niech doczeka końca kursu i zwalnia się po powrocie do jednostki. Jak się młody upiera to nawet komendant szkoły potrafi przyjść do niego ładnie poprosić...parodia

  2. ciekawe ze dziesiatki osob rezygnuja i odpadaja na szkolach do dnia dzisiejszego

 3. Xyz

  Na stronach RCL nic nie dzieje się ze zmianą art 15a, dlaczego projekt utknął w konsultacjach?

 4. Mietek

  Ja myślę że jak nie dadzą podwyżki konkretnej to w nastepnym roku będzie nieciekawie z ludźmi.500 zł to już infacja zjadla muszą dołożyć i to nie mało.

 5. Niezależny

  Pracownicy komunalni ze Szczecina chcą po tysiąc złotych podwyżki. Propozycja miasta ich denerwuje i obraża. Pielęgniarka i położna, inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż w pkt. 1-4 wymagający tytułu magistra; pielęgniarka, położna wymagająca wyższego wykształcenia (studia 1 stopnia) i specjalizacji albo ze średnim wykształceniem i specjalizacją – wzrost współczynnika z 0,81 do 1,02. Szacunkowy wzrost o 1029 zł, co da prawdopodobnie około 5631 zł. Pielęgniarka, położna, inny pracownik medyczny wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1-5 wymagający wyższego wykształcenia na poziomie studiów I stopnia pielęgniarka albo położna wymagająca średniego wykształcenia, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającego zastosowanie w ochronie zdrowia - wzrost współczynnika z 0,73 do 0,94. Szacunkowy wzrost wynagrodzenia o 1443 zł, co daje po podwyżce około 5 215 zł. A co podpisał nasz Pan Przewodniczący ???? 500 zł. Inflacja galopująca juz zjadłą ta zapowiedziana podwyżkę

 6. Nie_narzekajcie

  Ludzie piszą tutaj o zwiększeniu zarobków. To naprawdę śmieszne. Uważacie, że 4000 netto samej podstawy dla młodej osoby to mało? Plus jakieś dodatki, w styczniu macie podobno dostać łącznie około 12 tys. W jakiej innej pracy ktoś poniżej 26 roku życia tylko zarobi, nawet jednorazowo? Tym bardziej, że nie robicie nic szczególnego, waszą pracę może wykonywać każdy zdrowy fizycznie człowiek. Zastanówcie się nad tym, ja też chciałbym zarabiać tyle ile Obajtek, ale niestety jesteśmy po prostu od niego stokroć głupsi.

  1. Olo

   Przyjdź i pojedź na interwencje wtedy inaczej porozmawiamy. U nas powinni cyklicznie publikować nagrania z interwencji tak jak w krajach zachodnich to społeczeństwo by zobaczyło z czym to się je. 4000 netto to potrafi dostać młodziak na start w korporacji w finansach albo fmcg tylko trzeba coś potrafić.

  2. Polo

   Do nie narzekajcie. Nie wiem skąd wziąłeś te kosmiczne kwoty. Twój wpis to prowokacja. Jeżeli jesteś 100 razy głupszy od Obajtka to ci współczuję. Nie znasz realiów z nim związanych.

  3. Nnn

   Bo to pisał sfrustrowany cywil pracujący gdzieś w kp kpp kmp

 7. Uzi

  Będzie ponad 100 000. Niech sobie obywatel od tego odejmie ze 30% zabunkrowane na stałe w KGP i KWP, 10% na szkołach, pewnie ze 20 na macierzyńskim lub innym długotrwałym i ze 20 pełniących ważne funkcje kierownicze, tabelkowe lub techniczne typu kierownik magazynu opon lub gaciowy to mu wyjdzie dlaczego na interwencję czeka dwie godziny, a sprawa się toczy pół roku i kończy umorzeniem.

  1. Paweł

   Ale tak jest od lat i nikt nic z tym nie robi a służby są coraz bardziej podzielone. Nie jest tak?

  2. ?

   No a gdzie mają się schować znajomi i rodzina królika?

  3. Zmęczony

   Na to jest jedna recepta. Zostawić w policji tylko dwa piony kryminalny i prewencji. Z SPKP i BOA zrobić osobną formację, wyrzucić cała administrację, jednostki wsparcia, księgowość, lotnictwo i szkoły policyjne do msw. W komendach mają zostać tylko centra kierowania. Wtedy będzie wiadomo ilu robi na ulicy

 8. Olaka

  Policja już przekroczyła stan. Głupoty kierownictwa

 9. Kol

  Ci ludzie nie wiedzą co mówią. Z tej formacji szykuje się eksodus ze względu na zmianę naliczania emerytury w 2025 r. Ponadto w OPP Warszawa brakuje ponad 500 wakatów...i łapią ludzi z całej Polski traktujac ich jako stażyści. Kilka tysięcy policjantów na granicy również nie poprawia stanu liczby wakatów w danych jednostkach. Będzie jeszcze gorzej bo biurokracja i wszechobecna kontrola piętrzą się jeszcze bardziej niż kiedykolwiek indziej...

  1. Stary

   Tutaj trzeba radykalnych zmian począwszy od rozliczania funkcjonariusza przez informatyzacje aż do ochrony prawnej funkcjonariuszy.

  2. Tomili

   Tys jest cały jak informatyzacja tu do tej pory nie ma na czym pisać notatki w kp czy drukarki a tobie się informatyzację marzą.sam se rób pod informatyzacja.dopki nie było tych głupich systemów w policji i komputerów bto dobrze się robiło.

  3. Olo

   Ilu w PL brakuje lekarzy ?! Według NIL ok 68k .Ilu brakuje w policji ok 5k

 10. Jan

  My Polacy tylko narzekamy a w Policji to już w ogóle.. skończcie to narzekanie ludzie i weźcie się za siebie i swoją robotę

  1. Tomasz

   Się odezwał robotny Polak.

 11. Zmiany w procedowanym art 15a o których nikt nie piśnie nawet

  Art. 1. W ustawie z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, ...........n (Dz. U. z 2020 r. poz. 723 i 2320) wprowadza się następujące zmiany: 1) w art. 5 w ust. 1 przecinek zastępuje się kropką i skreśla się wyrazy „z zastrzeżeniem ust. 2-4 i art. 33b.”. - artykóły te dotyczą - naliczeń podstawy uposażenia z chorobowego, macierzyńskiego rodzicielskiego i L4, oraz 1 waloryzacji przed 1 marca i art 33 - pnownego przeliczenia emeryury po ponownym przyjęciu. - w związkach, i na każdych innych stronach nie ma o tym żadnej informacji. Będzie wielkie zdziwienie przy naliczaniu emerytur, zainteresujćie się tematem bo po cichutku chca to przepchać. UCD 183 na rcl - wróciło do ponownego procedowania.

  1. Olo

   Gdzie szukać projektu? Kiedy by to miało wejść w życie?

  2. Darek

   Skąd żeś to wyczasnal filozofie nic takiego nie będzie i się nie zmieni w tym zakresie.nie siej fermentu bo i tak go jest za dużo.

 12. Mgs

  Ble ble ble, nikt już nie wterzy w te brednie ! Trwa dramat kadrowy i na pewno nie zmieni się to w 2022r , wręcz się pogłębi. W dzisiejszych czasach "na pierwszej linii frontu" ciężko wytrzymać 20 lat ! To nie to , co jeszcze 15-20 lat temu. Niezdecydowanych zachęcam do emki. Poza resortem też jest życie, lepsze życie, szkoda zdrowia. Jestem z przedziału 15-20, żegnam się z tym syfem w pierwszym kwartale 2022r i nie żałuję.

  1. Ja też zmykam w lutym;)

 13. Bez komentarza

  Jak można takie bzdury publikować, są braki na każdym komisariacie i lepiej nie będzie, bo ludzie odchodzą cały czas

  1. Karol

   Trzeba zrobić scieżke kariery dla młodych i podnieść płace ale też wymagania wtedy pojawią się chętni.

  2. ...

   Ścieżka jest jasna: masz plecy-awansujesz, nie masz-robisz do 15 i z sierż sztab z 3 grupy odchodzisz.

  3. Janek

   A co ma powiedzieć młody ? Jak ich zachęcić teraz albo nie idą i ich nie interesuje albo idą po sierżanta i do woja.

 14. Kursant

  Zastanawia mnie jedna rzecz… do Policji dostałem się kilka naborów temu i zastanawia mnie skąd jest tam aż tyle kobiet? Ja dostałem się za 2 razem (multiselect), a tam są dziewczynki po 160 cm wzrostu i 40 kg wagi, które dostały się za 1 razem. Ukończyłem też służbę przygotowawczą, ale to Pan psycholog widział lepszą kandydatkę w takiej dziewczynce, która boi się wejść do ciemnej piwnicy? Jeszcze więcej dziurawców.

  1. Kolego zawsze tak było kobita poprze kobite i tyle. Żeby się tyl

  2. Nepotyzm

   Bo to jest córka, siostzrenica lub bratanica.

 15. Olaka

  Wystarczy postawić na granicy pisowca obok pisowca i mamy mur z pustaków za friko. Zły pomysł?

  1. ...

   Siebie postaw, to wystarczy

  2. RR

   Jak by ich wysłać, to by na rogatkach stolicy się rozbili. Gdzie tam do granicy...

 16. Elo

  Zdecydujcie się... Czy ilość czy jakość... Jakość szkolenia, uposażenia, doświadczenia zdobytego i plan rozwoju na dalsze lata.. Od stycznia 2022r dajecie nam powiedzmy 500netto na rękę.. Ok, ale poprzednie lata nie było nic... Inne spółki państwowe mają system plac wyklarowany... A u nas... Zero awansów... Chyba że dla plecaków... Zero przeszeregowań na grupach... Marne perspektywy... Wieczne zapowiedzi i nic po za tym... Rodzinę nie wykarmie "ku chwalę ojczyzny"... Szacunek służby to jedno... Ale godne wynagrodzenie, szacunek wzajemny i perspektywy na najbliższe lata to podstawa. Dziś mam 11l służby... Jeśli nic się nie zmieni po 15l wezmę co moje i tyle... Nie można nagradzać tych co mają 25l lub ponad 28l służby... Góra musi patrzeć szeroko... I ma każdego z nas... By każdy z nas wiedział że ważny... Dziś ten co 5,10,15 lub 20l to nikt nic nie gada... Nic... Pożyjemy zobaczymy...

  1. Paweł

   Tutaj myśli się od wyborów do wyborów i tyle pamiętaj.

  2. pol

   100% racji

  3. Stary

   Jak się nie podoba to był do wyboru mon albo straż pożarna na cholerę iść do policji? Nie rozumiem siedzenia i czekania a i tak nic się nie zmienia.

 17. Zbyszek Królicki

  Na FB Ochrona Prawna Funkcjonariuszy projekt legislacyjny z propozycją wpisania do ustawy uposażenia w wys. średnia w gospodarce narodowej z mnożnikiem 2,4 , bezpieczeństwo administracyjne i prawne

 18. gghh

  Oni chcą dodatkiem progresywnym zatrzmać policjantów co mają od 15 lat służby śmiech na sali. Chcą zmienić obecne maksymalne 36% za 35 lat służby na 56% po 35 latach. Proszę teraz sobie policzyć ile zyska policjant za każdy dłużej przeprcowany rok z 1%. To zapewne zatrzymia policjantów powodzenia życzę. Zresztą dobrze napisali szybko zapełnić młodymi policjantami a potem reszta nie bedzie potrzebna. A związki niech sie obudzą bo już nikt im nie ufa.

 19. Śmiechu warte

  Mam 22 lata służby i po nowym roku spadam na emkę. I żeby się za bardzo nie cieszyli, to najpierw rok na L4. Niech służą geriatryczni i młodzi gniewni do 5 grupy, co im co chwilę mnożniki podwyższają!

  1. Geriatryczny

   Dlatego właśnie jesteś leszczem i idź do cywila a potem bedziesz na szlabanie za ciecia

  2. Nn

   Dokładnie. Nas, pomiędzy 15 rokiem służby a 24 maja wszyscy gdzieś…

  3. Hehehehe

   Znalazł się młodzian z 22 latami służby!

 20. X

  Za 1,5 miesiąca to będzie masowy exodus na emkę. Ja na szczęście już to zrobiłem :)

  1. TT

   W kwietniu. Dlatego podają statystyki na przełomie roku

 21. Emeryt

  Z policji robią coraz większy babiniec. Kobiet jest stanowczo za dużo. Nie nadają się do opi z uwagi na warunki fizyczne i charakter tej służby i od razu są przenoszone na inne stanowiska w wk ,PG lub wykroczeniach. Tam latami zajmują te grupy i chłopaki z opi są zablokowani.Tak właśnie od dobrych 10 lat wygląda zapełnianie luk kadrowych. Nie mam ogólnie nic do pań w policji ale naprawdę jest Was za dużo. Poza tym nie można na koniec roku chwalić się przyjęciami jak prawdziwa sytuacja kadrowa będzie do oceny po 1 kwartale nowego roku kiedy jest fala odejść. Przyjmowanie do policji po zaniżonych kryteriach też nie jest wyjściem z sytuacji. Każdy widzi jaki jest poziom młodych po szkole uczonych najczęściej przez niewiele starszych służba wykładowców bez doświadczenia w terenie.

 22. Pin

  Zobaczymy w 2025 roku jaki będzie stan etatowy.

  1. Bbbb

   Bedzie exodus, Tylko czy szanowna nasza władza czegoś nie wymyśli do tego czasu? A może o to tez im sie rozchodzi? Zauważmy, ze przy ostatnich planowanych zmianach została pominięta grupa 15-24 lat służby, także Ci na 6 grupach roboczych. Najbardziej zyskują nowi, młodzi stażem funkcjonariusze i Ci starzy,

  2. adi

   Art. 18 h jest tak skonstruowany, że prawdopodobnie aby zostać w Policji po 1 stycznia 2025 r. trzeba będzie przyjąć nowe zasady, co z założenia będzie niekorzystne dla funkcjonariuszy przyjętych przed 1 stycznia 2013 r. Może NSZZ uzyska wreszcie konkretną odpowiedź od KGP na ten temat i rozwieje wątpliwości całego środowiska....

 23. Seb

  Naprzyjmują ludzi bez weryfikacji i później są funkcjusze gubiący magazynki, przypałowcy i podpierdalacze. Dodatek przedemerytalny to strzał w kolano - dzięki niemu kawopijcy siedzą w biurach na górze i nadal nic nie robią - tak to można robić i 40 lat. Ja mam 13 i są dwa lata spadam. Arrivederci

 24. Spidor

  Będzie ale więcej wakatów jak policjantów jeszcze będą zdziwieni

 25. KPP

  Niech związkowcy , tacy którzy są niby "zadowoleni' z dodatku - niech będzie z nazwy "motywacyjny" , spytają się f-uszy liniowych ze stażem 13-22 co myślą o takich motywacjach aby dłużej służyć , TO USŁYSZĄ .......................( i tu były słowa niecenzuralne ) .................... o tych rozwiązaniach.

  1. pol

   popieram w 100%

Reklama

Najnowsze