Policja idzie na rekord. Wiceszef MSWiA zapowiada 105 tys. funkcjonariuszy w służbie

„Po zapaści, jeżeli chodzi o stan liczbowy Policji w 2023 roku, w roku poprzednim rozpoczęliśmy proces odbudowy liczebności” – powiedział w Sejmie wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Wiceminister zapowiedział, że w tym roku w Policji służbę pełnić będzie 100 funkcjonariuszy, a za 2-3 lata liczba ta wzrośnie do 105 tys.
Wakaty w Policji to od lat spory problem dla kolejnych komendantów głównych i ministrów stojących na czele resortu spraw wewnętrznych i administracji. 1 marca w formacji służbę pełniło 96 237 policjantów, przy stanie etatów na poziomie 110 709. Oznacza to, że poziom wakatów wynosił 13,07 proc., a w całej Polsce brakowało 14 472 policjantów. Przypomnijmy, w marcu 2024 roku zatrudnionych było 92 647 mundurowych.
Z danych KGP wynika też, że w styczniu i lutym 2025 roku ze służby w Policji odeszło 2041 mundurowych, podczas gdy w analogicznym okresie rok wcześniej z mundurem zdecydowało się pożegnać 4121 policjantów.
Policja idzie na rekord?
Jak poinformował wiceszef MSWiA, podczas przedstawiania w Sejmie informacji w sprawie zwiększonej aktywności grup przestępczych obcokrajowców w Polsce, w ubiegłym roku „do służby przyjęto 500 funkcjonariuszy więcej niż z niej odeszło”. W tym roku – zdaniem wiceministra Mroczka - przyrost liczby policjantów wyniesie „między 2 a 3 tysiące funkcjonariuszy”. Jak zapewnił, resort chce „tę tendencję utrzymać przez najbliższe 2-3 lata”. „W ten sposób już w bieżącym roku zbliżymy się do liczby 100 tysięcy funkcjonariuszy, a za dwa lata powinniśmy mieć około 105 tysięcy funkcjonariuszy Policji” – zapowiedział Czesław Mroczek. Dodał, że „to są liczby, których ta formacja nigdy nie miała”.
Jak na razie, dane kadrowe z pierwszych dwóch miesięcy tego roku – a to właśnie na styczeń i luty przypada największa liczba odejść – dają powody do ostrożnego optymizmu. Jeśli Policji uda się utrzymać tę tendencję, to zapowiedzi kierownictwa MSWiA dotyczące odbudowy liczebności formacji za kilka lat mogą stać się faktem. By jednak tak się stało, resort musi zadbać o to, by mundurowi nie podejmowali decyzji o pożegnaniu się z mundurem, nie mówiąc już o tym, że działania zachęcające do wstąpienia w policyjne szeregi podejmować trzeba stale. Patrząc dziś na liczby i zapowiedzi ministerstwa widać, że szansa na realizację postawionego celu jest, choć to, czy uda się go osiągnąć zależy od wielu mniejszych spraw – poczynając od tych dotyczących finansów, na wpływie polityków na formację kończąc.
WIDEO: Na „pasku”, czyli jak Mińsk atakuje migrantami