Policja
Podwyżki lekiem na problemy kadrowe w Policji? "Musimy w sposób radykalny zwiększyć finansowanie"
Musimy zdefiniować potrzeby i w sposób radykalny zwiększyć finansowanie Policji – ocenił szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Odnosząc się do sytuacji kadrowej w największej formacji w Polsce, minister zaznaczył też, że oprócz podwyżek muszą być również „rozwiązania prawne, które wzmocnią przywiązanie do służby”.
Podczas czwartkowej rozmowy w Radiu Zet, minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak został m.in. zapytany o poziom wakatów w Policji, który wynosi około 15 procent. „Jest to sytuacja niesłychanie trudna. Wielokrotnie z komendantem głównym Policji insp. Boroniem rozmawialiśmy co robić” – podkreślił szef MSWiA.
„Oczywiście rozwiązania płacowe, dające większą pewność i większe wynagrodzenie policjantom to jest dla mnie oczywista rzecz. Musimy poprawić płacę Policji” – powiedział Siemoniak. Zaznaczył przy tym, że podwyżki dla policjantów muszą być.
Dopytywany, kiedy można się spodziewać podwyżek odpowiedział, że „musimy zdefiniować potrzeby i w sposób radykalny zwiększyć finansowanie Policji”. „Policja dziś to nie tylko te tradycyjne policyjne zadania. Jeżeli mówimy o aktach sabotażu na zlecenie obcych służb, to też Policja jest w to zaangażowana. Mamy zupełnie nowe typy zagrożeń. Mamy imigrantów z Ukrainy. Cieszymy się, że mogliśmy im pomóc, natomiast niestety wraz z nimi przychodzi wzrost przestępczości. Policja musi sobie też z tym radzić” - ocenił.
Czytaj też
Podkreślił przy tym, że nie chodzi tylko o podwyższenie pensji policjantów. „Muszą to być różne rozwiązania prawne, które wzmocnią przywiązanie do służby. Nie tylko perspektywa emerytury mundurowej, ale różne rozwiązania. Policjanci porównują się do żołnierzy. Natomiast nie może być tak, że w służbach państwowych są tak ogromne dysproporcje” - zaznaczył.
„Jest też kwestia sposobów pozyskiwania, szkolenia. Komendant Boroń podjął wiele działań, które usprawniają szkolenie nowych policjantów. Sytuacja kadrowa w Policji jest priorytetem dla komendanta. Ale nie da się w ciągu tygodnia nagle znaleźć tysięcy policjantów. Trzeba podjąć działania systemowe i takie działania podejmujemy” – powiedział szef MSWiA.
Czytaj też
W jego ocenie, sytuacja w Policji jest „absolutnie pilna”. „Natomiast pamiętajmy z jakimi problemami mierzy się rynek pracy w Polsce. W przypadku Policji i innych służb muszą być obywatele polscy. Nie zatrudnimy obcokrajowców. Więc obywatele polscy muszą chcieć, odczuwać rodzaj powołania i zdawać sprawę z jak ciężką służbą mają do czynienia. Służba policyjna jest piekielnie ciężka” – dodał Tomasz Siemoniak.
Han__Solo
Jeszcze więcej pieniędzy? Każdy młody policjant ma nowy dom i nowy samochód przed 27 rokiem życia. To jest standard najlepszych lekarzy, prawników, programistów i dyrektorów w najbardziej dochodowych branżach. Nieco opanowania się życzę, bo przestępczość w kraju jest rekordowo niska. No ale trzeba wprowadzić legalizację trawy, bo gangi na tym krocie zarabiają. Tylko że to by zmniejszyło możliwości budżetowe policji, więc lepiej przestępców dotować niż opodatkować legalny handel. Nie, nie palę.
Prawdomówny
Napewno dodanie progu 20 lat przejścia na emeryturze by pomogło w zwiększeniu funkcjonariuszy policji. Wielu nie dożywa 25 lat. Już nie mówiąc, że opcja 15 lat była nieraz wyjściem ratunkowym. Jednak psychicznie człowiek w tej formacji się wykańcza.
gnagon
Z relacji kumpli, znajomych to nie wystarczy , trzeba pozbyć się patologii, biurwializmu, kolesiostwa i układów jak osławiony w necie wrocławski układ