Reklama

Policja

Nowe radiowozy już niedługo wyjadą na drogi [FOTO]

Fot. Policja.pl
Fot. Policja.pl

Do jednostek Policji w najbliższym czasie trafią nowoczesne radiowozy – informuje Komenda Główna Policji. W czerwcu 2017 roku powołany został zespól ds. dialogu technicznego mającego na celu określenie możliwości technicznych przystosowania do służby w Policji pojazdów typu kombi-van wyposażonych w przedział dla osób zatrzymanych, a także stosowania nowoczesnych rozwiązań w zakresie sygnalizacji uprzywilejowania w ruchu drogowym tego typu pojazdów. „Wynikiem prowadzonych w ramach dialogu technicznego konsultacji, dotyczących możliwości adaptacji pojazdu tego typu, jest konstrukcja uniwersalnego radiowozu spełniającego zapotrzebowanie w zakresie samochodu patrolowego oraz pojazdu do przewozu osób zatrzymanych” - przekonują policjanci. 

W kwietniu 2018 r. rozpoczęto pracę nad opisem specyfikacji technicznej samochodu oznakowanego typu kombi-van wyposażonego w przedział dla zatrzymanych oraz sygnalizacje uprzywilejowana w ruchu drogowym. 

Całość działań związanych z pracami nad wprowadzeniem uniwersalnego, nowoczesnego radiowozu kombi-van dla polskiej Policji, zaowocowała powstaniem samochodu wyposażonego w nowoczesną automatyczną skrzynię biegów pozwalającą, jak podkreśla KGP  "skupić się kierowcy na prowadzeniu pojazdu i obserwacji otoczenia". Załoga ma do dyspozycji nowoczesny system uprzywilejowania dostosowujący moc świetlną i intensywność dźwięku do pory dnia, wykorzystujący w zależności od potrzeb technologie diod duo-color (zmiana światła z koloru niebieskiego na czerwony lub biały w zakresie doświetlania pola pracy załogi).

[GALERIA_2946]

W celu ułatwienia obsługi zastosowano specjalny przycisk, za pomocą którego uruchamia się sygnały świetlne i dźwiękowe. Powtórne użycie przycisku powoduje pozostawienie tylko sygnałów świetlnych, a trzecie wyłącza system. Drugi rząd siedzeń wyposażony został w podłokietnik mieszczący dwa składane stoliki do sporządzania dokumentacji służbowej, miejsce na jej przechowywanie, dodatkowe gniazda USB i zasilania. Pojazd wyposażono w automatyczną klimatyzację i niezależne ogrzewanie postojowe. Tylna przestrzeń samochodu została wykorzystana na wyizolowane pomieszczenie do bezpiecznego przewozu osoby zatrzymanej. Ta część również jest klimatyzowana i wentylowana. 

Nowe radiowozy będą wykorzystywane przez jednostki Policji w całym kraju.

KGP/DM

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze