Reklama

Policja

Koniec z czekaniem na awans. Są kwalifikacje, będzie stopień

Autor. KWP w Rzeszowie

Obecnie, w skrajnych przypadkach, funkcjonariusze którzy ukończyli kurs podoficerski lub aspirancki, na mianowanie na wyższy stopień muszą czekać nawet rok. Ma się to jednak wkrótce zmienić, bowiem resort spraw wewnętrznych i administracji pracuje nad nowelizacją przepisów dotyczących mianowania na stopnie policyjne. Nowymi regulacjami zostaną objęci nie tylko ci, którzy ukończyli szkolenie po wejściu w życie nowych przepisów, ale również ci, którzy są już po szkoleniu, a awansu nie otrzymali.

O tym, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pracuje nad nowelizacją przepisów dotyczących mianowania policjantów na wyższe stopnie służbowe, poinformowali związkowcy z NSZZ Policjantów. „Komendant Główny Policji (…) już przekazał nam stosowny projekt rozporządzenia do zaopiniowania” – przekazali związkowcy.

Jak czytamy, resort przygotował przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie mianowania policjantów na stopnie policyjne. „Zmiana (…) ma na celu opracowanie optymalnej ścieżki rozwoju zawodowego policjantów, a w konsekwencji zwiększenie atrakcyjności służby w Policji” – podkreślono w uzasadnieniu.

Reklama

Zmiany, jakie chce wprowadzić MSWiA, będą dotyczyć policjantów, którzy ukończyli specjalistyczny kurs podoficerski albo aspirancki i uzyskali kwalifikację zawodową. Obecnie – jak zauważyło MSWiA – policjant, który uzyskał kwalifikacje zawodowe podoficerskie albo aspiranckie „po dniu 24 lipca danego roku (aktualnie policjantów mianuje się w dniu Święta Policji – przyp. red.), jest mianowany na pierwszy stopień policyjny odpowiednio w korpusie podoficerów Policji albo aspirantów Policji dopiero z dniem 24 lipca kolejnego roku, a zatem w skrajnym przypadku będzie oczekiwał na mianowanie przez niemal cały rok”.

Czas oczekiwania na mianowanie przez policjanta, który niezbędne kwalifikacje uzyskał odpowiednio wcześniej przed dniem 24 lipca w danym roku (np. 2 miesiące), będzie znacząca krótszy.
Fragment uzasadnienia projektu nowelizacji rozporządzenia MSWiA w sprawie mianowania policjantów na stopnie policyjne.

Nowelizacja obejmie również mundurowych, którzy ukończyli kurs podoficerski albo aspirancki i nie zostali mianowani na wyższy stopień przed wejściem w życie dokumentu. „Takie mianowanie nastąpi nie później niż w terminie miesiąca od dnia wejścia rozporządzenia w życie” - zaznaczono.

Czytaj też

„Projektowana zmiana (…) nie wpłynie na inne obowiązujące terminy mianowania policjantów na stopnie policyjne, a jednocześnie będzie stanowiła dla policjantów posiadających stopnie policyjne w korpusie szeregowych Policji albo podoficerów Policji, chcących uzyskać awans na stanowiska służbowe, dla których określono policyjny stopień etatowy w korpusach odpowiednio — podoficerów albo aspirantów Policji, pozytywny impuls do podnoszenia kwalifikacji zawodowych w każdym czasie” – dodało MSWiA w uzasadnieniu noweli.

Reklama

W Ocenie Skutków Regulacji resort zapewnił również, że zmiany spowodują „ograniczone skutki finansowe”. „Biorąc pod uwagę niewielkie różnice w wysokości mnożników kwoty bazowej, od których są uzależnione stawki dodatku za stopień starszego posterunkowego i sierżanta oraz sierżanta sztabowego i młodszego aspiranta (odpowiednio: 0,99 i 1,04 oraz 1,07 i 1,08), co przekłada się na wzrost odpowiednio o 104,50 zł i 20,90 zł” – czytamy.

Czytaj też

Jak dodano, po przeliczeniu przewidywanej liczby policjantów (MSWiA szacuje, że będzie dotyczyć to około 3,4 tys. funkcjonariuszy roczni – przyp. red.), którzy będą mianowani na wyższy stopień, wzrost kosztów będzie oscylował około 210 tysięcy złotych w skali roku.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze