Reklama

Policja

Ilu policjantów odejdzie ze służby w 2024 roku? Wiceszef MSWiA podaje liczbę

Autor. Komenda Stołeczna Policji

To, że Policja ma problem z wakatami wiadomo nie od dziś. W zeszłym roku z formacji odeszło blisko 10 tysięcy funkcjonariuszy. Jak się okazuje resort spraw wewnętrznych i administracji ma już wstępne dane, ile policjantów chce odejść w tym roku. „Już wiemy, że tych odejść będzie w granicach 5 tysięcy” – powiedział wiceszef MSWiA Czesław Mroczek.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji był we wtorek gościem w TVP Info. Podczas rozmowy został m.in. zapytany o to, ilu policjantów brakuje w tym momencie? „To jest kilkanaście tysięcy wakatów. Największa liczba wakatów i najniższe stany osobowe w Policji od początku powołania tej formacji, od lat 90-tych” – podkreślił Czesław Mroczek.

Reklama

„W tamtym roku odeszło blisko 10 tysięcy osób z uwagi na atmosferę, upartyjnienie formacji. W tym roku już wiemy, że tych odejść będzie w granicach 5 tysięcy. Musimy w związku z tym przyjąć więcej (osób – przyp. red.) niż odchodzi, żeby odbudować liczebność” - powiedział. Jak dodał, jeżeli w tym roku z Policji odejdzie 5 tysięcy osób, to resort „ma plany przyjęcia 7-8 tysięcy i corocznego odbudowywania liczebności”.

Dopytywany, kiedy uda się zniwelować wakaty w Policji odpowiedział, że „wakaty w jakieś mierze zawsze będą”. „Oprócz tych spustoszeń czy patologii, które wprowadził PiS do tej formacji mamy zawsze konkurencje z rynkiem cywilnym. Natomiast nie może być to 10 czy 15 procent (wakatów – przyp. red.)” – zaznaczył. Ocenił przy tym, że wakaty „na poziomie 2 procent zapewne będą formacji towarzyszyć zawsze”.

Czytaj też

Przypomnijmy. Zgodnie ze stanem na 1 kwietnia 2024 roku, w całym kraju brakowało ponad 15,5 tys. policjantów. To sporo, nawet biorąc pod uwagę, że od 1 stycznia stan etatowy w formacji – w myśl ustawy modernizacyjnej - znów został podniesiony. W tym roku do 108 909 policjantów. 

Policja – jak zapewniała na początku roku – robi co może by kadrową dziurę „załatać”. M.in. poprzez podniesienie limitu przyjęć. W tym roku komendant główny Policji określił go na nie mniej niż 10 557 funkcjonariuszy. To znacznie więcej niż zapowiada wiceszef MSWiA. Z czego wynikają te rozbieżności? Wydaje się, że przeszło 10,5 tys. to liczba, która Policję mogłaby usatysfakcjonować, a ta podana przez wiceministra Mroczka jest jej urealnioną wersją. Być może, po dokonaniu kalkulacji stwierdzono, że możliwości przyjęcia i wyszkolenia policjantów to własnie 7-8 tys.

Czytaj też

Warto też wspomnieć, że mimo wielu zachęt ze strony kierownictwa MSWiA, - jak 20 proc. podwyżki i plany zrównania pierwszej pensji policjanta do żołnierza - do kwietnia udało się przyjąć do służby zaledwie 907 policjantów. W tym samym czasie ze służby odeszło ponad 4,2 tys. mundurowych, a w całym 2023 roku z formacją pożegnało się 9458 mundurowych. O tym, po ilu latach służby policjanci najczęściej decydują się pożegnać z mundurem InfoSecurity24.pl pisał pod koniec kwietnia.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. user_1065405

    To mnie rozbawiło. "Zakładamy około 5 tys. odejść z formacji w tym roku(2024) tym czasem w pierwszym kwartale już odeszło 4,5 tys. Ktoś tu jest dużym optymistom. Kwestia zwiększenia limitu też guzik da, bo nawet w 2023 nie został on wyczerpany.

Reklama

Najnowsze