Policja
Drony dla Policji - podejście drugie
Komenda Główna Policji zamierza zwiększyć flotę bezzałogowych statków powietrznych (bsp). Chodzi o zakup 7 kompletów, złożonych z jednego bsp wraz z osprzętem do obserwacji i rejestracji obrazu podczas działań operacyjno-rozpoznawczych oraz drona szkoleniowego o masie do 25 kg. W przypadku powodzenia procedury przetargowej, realizacja zamówienia ma nastąpić do 31 października bieżącego roku.
Zakup nowych policyjnych bsp ma zostać dofinansowany ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego UE, w ramach projektu „Obserwacja Transgraniczna”. Przedmiotem zamówienia jest 7 kompletów bsp wraz z osprzętem oraz szkoleniowymi bsp w kategorii „wielowirnikowce” o masie do 25 kg. Dochodzi do tego szkolenie z użytkowania, gwarancja oraz niezbędne przeglądy techniczne bsp. Kluczowe przy ocenie bsp mają być cena (60 proc.), czas lotu (20 proc.) oraz okres gwarancji (20 proc.). Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 31 lipca bieżącego roku.
Policja chce pozyskać drony z co najmniej 4 ramionami i z minimum 4 zespołami napędowymi, o wadze gotowej do startu maszyny wraz z oprzyrządowaniem nie przekraczającej 13 kg. Drony mają być przystosowane tym samym do pionowego startu oraz lądowania, jako multikoptery. Policyjne bsp mają realizować loty poza zasięgiem wzroku operatora w promieniu co najmniej 5 km w terenie otwartym oraz co najmniej 2 km w terenie zurbanizowanym, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości sterowania ręcznego. Zaś czas lotu z pełnym wyposażeniem, jednocześnie kamera dzienna i termalna, musi wynosić co najmniej 30 minut.
Bsp muszą osiągać wysokość lotu, ustaloną na co najmniej 2500 m nad poziom morza, a minimalna prędkości horyzontalna została określona na minimum 55 km/h. Policyjne drony mają być stosowane w różnych temperaturach, od -10°C do nawet +40°C i dysponować możliwością wykonywania lotów przy prędkości wiatru min. 6 m/s. Wskazuje się także na potrzebę zdolności do wykonywania lotów w deszczu i śniegu. Zakłada się wykonywanie lotów manualnych ze stabilizacją wysokości oraz w trybie wspomaganym systemem GNSS, ja również lotów automatycznych. Operatorzy mają dysponować urządzeniem obrazującym oraz ekranem stacji naziemnej o przekątnej obrazu co najmniej 10”.
Głowica optoelektroniczna nowych policyjnych bsp ma być wyposażona w kamerę światła dziennego oraz termowizyjną, ze stabilizacją 3D. Przy czym dopuszczone zostało zastosowanie dwóch głowic mocowanych jednocześnie na bsp. Transmisja obrazu video z bsp, w jakości minimum 720x576 i 25 fps, oraz samo sterowanie bsp ma być szyfrowane. Kamera światła widzialnego ma dysponować zoomem optycznym nie mniejszym niż 30x, czułością nie gorszą niż 0,01 Lux i przekazywać kolorowy obraz. W przypadku kamery termowizyjnej minimalne parametry ustalone zostały na poziom rozdzielczości obrazu 640x512, temperaturę pracy w przedziale od -10°C do +40°C, zakres spektralny nie mniejszy niż 7.5-13.5 µm, czułość <30mK @ f/1.0 i obiektyw o ogniskowej 19 mm.
Należy przypomnieć, że w lutym bieżącego roku informowaliśmy, że Policja zamierzała do końca lipca kupić właśnie 7 zestawów bezzałogowych statków powietrznych, w skład których miały wejść drony obserwacyjne oraz szkoleniowe. Jednak, na początku maja Komenda Główna Policji poinformowała o unieważnieniu przetargu na dostawę bsp wraz z osprzętem i dronami szkoleniowymi. Przyczyną przerwania procedury miało być przekroczenie, przez najkorzystniejszą ofertę, ceny jaką KGP planowało przeznaczyć na ten cel.