Czy polscy ratownicy są przygotowani na udzielenie pomocy po ataku terrorystycznym?

17 listopada 2020, 13:37
RTF 2 Mariusz %22Maniek%22 Urbaniak
Fot. Mariusz "Maniek" Urbaniak

"2 października 2020 roku rozpoczęliśmy kurs dla medyków zespołu RTF. To inicjatywa nasza i środowiska medycznego w odpowiedzi na potrzebę profesjonalnego przygotowania ratowników medycznych na potencjalne zagrożenie terrorystyczne" – mówi Mariusz "Maniek" Urbaniak, były operator JW GROM. "Obserwujemy coraz większą częstotliwość ataków terrorystycznych w Europie, błędem byłoby ciągłe wykluczanie możliwości ich wystąpienia w Polsce. Ostatni zamach w Wiedniu sugeruje wyraźnie, że powinniśmy zachować czujność" – dodaje.

Doświadczenia międzynarodowe ostatnich 20 lat pokazują, że w wyniku ataku terrorystycznego z dużą liczbą poszkodowanych powstaje luka czasowa, gdy miejsce zamachu jest w trakcie zabezpieczania przez siły policji/wojska i nie ma możliwości zapewnienia szybkiej pomocy medycznej poszkodowanym. Zgodnie z tradycyjnym podejściem, ratownicy Państwowego Systemu Ratownictwa Medycznego w Polsce wchodzą na miejsce zdarzenia dopiero wówczas, gdy jest ono bezpieczne. Tymczasem poszkodowani w tym czasie mogą umierać w wyniku odniesionych ran. Ich zabezpieczenie i utrzymanie przy życiu jest możliwe, pod warunkiem, że pomoc nadejdzie szybciej.

Zespoły RTF (ang. Rescue Task Forces – medyczne zespoły szybkiego reagowania) składają się z medyków systemu PRM oraz funkcjonariuszy policyjnych bądź np. żołnierzy jednostek specjalnych. Zespół RTF funkcjonuje jako samowystarczalna jednostka w celu udzielania pomocy medycznej rannym w jak najkrótszym czasie od ataku zamachowca. W tym czasie jednostki kontrterrorystyczne lokalizują i neutralizują zagrożenie. W trakcie neutralizowania zagrożenia typu aktywny strzelec, zespół RTF może rozpocząć działania polegające na udzielaniu pomocy rannym oraz ich ewakuacji ze strefy ciepłej (ang. warm zone). Działanie takie umożliwia zdecydowanie szybsze dotarcie do poszkodowanych, ich ewakuację i natychmiastowy transport do szpitala. Podejście to testowane już było podczas zdarzeń o charakterze terrorystycznym, między innymi w USA, Francji i na Filipinach. Udowodniono, że może zwiększać przeżywalność i być skuteczne.

image
Fot. Mariusz "Maniek" Urbaniak

W Polsce na ten moment brak jest w systemie PRM obowiązkowego systemu szkoleniowego na możliwość wystąpienia zagrożenia terrorystycznego, doskonalenie zawodowe ratowników medycznych również tego nie przewiduje. Brak również uregulowań prawnych i źródeł finansowania.

"Szkolenie, które rozpoczęliśmy dostosowane jest maksymalnie do polskich warunków. Wzięliśmy pod uwagę umiejętności cywilnych medyków, system ich kształcenia, doświadczenia zawodowe w PRM oraz możliwość współpracy z jednostkami kontrterrorystycznymi w Polsce. Planujemy doskonalenie umiejętności przez najbliższy rok, opieramy się na ćwiczeniach i symulacjach w najwyższym możliwym stopniu, zbliżonych do realnych" – mówi dr Barbara Seweryn, ratownik medyczny, koordynator metodyczny kursu.

image
Fot. Mariusz "Maniek" Urbaniak

Prowadzony kurs jest całkowicie fakultatywny i bezpłatny. Jego celem jest stworzenie zalążka dla powstawania i rozwoju grup RTF w Polsce, nawet nieformalnych. Inicjatywa oddolna ma zwrócić uwagę na konieczność adekwatnego przygotowania na zdarzenia terrorystyczne i w przyszłości zainicjować powstanie formalnych grup tego typu.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
123 abc
piątek, 20 listopada 2020, 01:22

Atak terrorystyczny i co dalej ? po pierwsze trzeba zakupić 10 liczników Geigera na każdą gminę. Brudna bomba to jest jedna z gorszych rzeczy która moze sie zdarzyć. Trzeba przyszykować także maski przeciwgazowe i opeksy. Maski przeciwgazowe będą odsiewać radioaktywny kurz wdychany do płuc. Oraz 10 procent masek - maski z obiegiem zamkniętym - jak strażacy w palącym się budynku. Trzeba uzgodnić znaki malowane na asfalcie - w przypadku zaatakowania centrali. oraz stworzenie miejsc zbiorczych - odpraw służb. Gdy struktura zostanie rozbita - musi być jasny podział kto rządzi. CZyli instrukcja - premier, wojewoda, zastępca wojewody i gdzie w tym prezydent. aby nie dochodziło do konfliktu samorząd władza centralna musi być podane w radiu - stan wyjątkowy na terenie ... gminy , miasta, powiatu, wojewodztwa, całego kraju, aby w tym przypadku jedna władza wydawała polecenia, a nie kociokwik.

warm zone
środa, 18 listopada 2020, 11:20

W latach 80 mój ojciec, jako ratownik medyczny, osobiście wszedł po strażackiej drabinie na 10 piętro i obezwładnił wariata(przepraszam ciężko chorego człowieka), który rzucał w ludzi metalowymi kulkami(wielkości fliperów). Dla panów z Gromu, zrobił to bez kasku, i kto tu ma jaja.

Maciek
środa, 18 listopada 2020, 01:12

Po co? Polska jest zaściankiem Europy, nie liczymy się politycznie ani militarnie, nie mamy muzułmańskiej mniejszości. Ryzyko poważnego ataki terrorystycznego jest znikome.

Jim
środa, 18 listopada 2020, 13:08

No ale chcemy być znaczący, choćby miało to skutkować ofiarami zamachów. Taka to jest nasza głupia polityka, i to bez względu kto jest u władzy.

KrokodylM
środa, 18 listopada 2020, 12:10

Granica Europy się nie liczy politycznie? Kooperacja w NATO to nic, wysyłanie naszych żołnierzy na wspólne ćwiczenia i kontyngenty wojskowe w krajach objętych wojna też nic? Mniejszość tatarska jest w PL od bardzo dawna i jest bardzo z nami zżyta, mniejszość czeczeńska napływa do nas od lat 90 tworząc syndykat i furtkę dla tamtego świata. Ryzyko ataku terrorystycznego jest takie samo jak w większości krajów w Europie i powinniśmy ćwiczyć, by wiedzieć jak opanować sytuację. Przez lata zaniedbań wszystkiego dookoła dziś widzimy co możemy robić w sytuacji kryzysowej - bawić w ogarnianie chaosu więc jak najbardziej powinniśmy mieć siły kryzysowe zdolne przynajmniej do powstrzymania rozprzestrzeniania się skutków takich zdarzeń...

Zawsze gotowy
środa, 18 listopada 2020, 00:50

Tak. My ratownicy z WOT-u wszyscy mamy szkolenia e-learningowe zaliczone na ocene 5!

Pogromca79
środa, 18 listopada 2020, 13:39

Tak a my zawsze mamy najwięcej do powiedzenia. Takie komentarze nic nie wnoszą a tylko podział robią. Każdy kto ma choć trochę więcej inteligencji niż ty, wie że takie zespoły na tylko kilka państw na świecie. Dziękujemy za takich pasjonatów.

Tweets InfoSecurity24