Służby Mundurowe
Nowi generałowie w Policji i PSP. Prezydent wręczy awanse sześciu oficerom [NEWS INFOSECURITY24]
W Policji i Państwowej Straży Pożarnej przybędzie generałów. Z informacji, do jakich dotarła redakcja InfoSecurity24.pl wynika, że prezydent Andrzej Duda, z okazji Święta Niepodległości, wręczy nominacje na stopień nadinspektora i nadbrygadiera. Łącznie awans otrzymać ma sześciu oficerów.
Choć nominacje generalskie w służbach podległych MSWiA z reguły przyznawane były z okazji świąt poszczególnych formacji, ich wręczenie 11 listopada nie jest niczym nowym. Przynajmniej kilka razy w przeszłości, zarówno policjanci, jak i strażacy otrzymywali z rąk głowy państwa awans do generalskiego korpusu. Jak się okazuje, podobnie stanie się i w tym roku.
Andrzej Duda, jak wynika z informacji, do jakich dotarła redakcja InfoSecurity24.pl, wręczy nominacje sześciu oficerom - trzem z Policji oraz trzem z Państwowej Straży Pożarnej.
Czytaj też
W PSP korpus generalski „zasilą” komendanci wojewódzcy z Opola, Katowic i Wrocławia. Wszyscy trzej zaangażowani byli w ostatnim czasie w akcję przeciwpowodziową. Nominację na stopień nadbrygadiera odebrać ma st. bryg. Marek Hajduk, st. bryg. Paweł Kielar i st. bryg. Wojciech Kruczek.
Starszy brygadier Marek Hajduk służbę rozpoczął w 1994 roku jako podchorąży Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie (dziś Akademia Pożarnicza – przyp. red.). Po jej ukończeniu w 1998 roku służył w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu. W ostatnich latach był m.in. komendantem powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Dzierżoniowie, skąd w marcu 2016 roku przeniósł się do Komendy Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu. W połowie lutego 2024 roku został powołany na stanowisko dolnośląskiego komendanta wojewódzkiego PSP.
Starszy brygadier Paweł Kielar służbę w Państwowej Straży Pożarnej rozpoczął na początku sierpnia 1990 roku jako podchorąży w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, którą ukończył 27 maja 1995 r. Po promocji oficerskiej pełnił służbę m.in. w komendzie rejonowej PSP w Opolu. W latach 2006-2019 zajmował stanowisko Komendanta Miejskiego PSP w Opolu. 4 marca 2024 roku powierzono mu obowiązki opolskiego komendanta wojewódzkiego PSP. Na to stanowisko został powołany miesiąc później.
Starszy brygadier Wojciech Kruczek służbę w PSP rozpoczął w 1996 roku w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Po jej ukończeniu w 2000 roku przeniósł się do komendy miejskiej PSP w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie w 2003 roku objął stanowisko zastępcy dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej. W grudniu 2017 roku powołano go na stanowisko komendanta miejskiego PSP w Rybniku. Na początku lutego 2024 roku powierzono mu obowiązki śląskiego komendanta wojewódzkiego PSP. Niespełna dwa tygodnie później – 12 lutego 2024 roku – został powołany na to stanowisko.
Generalski lampas otrzyma też zastępca komendanta głównego Policji oraz dwóch komendantów wojewódzkich (z Białegostoku i Poznania). Nadinspektorami zostaną inspektor Tomasz Michułka, insp. Kamil Borkowski oraz insp. Tomasz Olczyk.
Czytaj też
Inspektor Tomasz Michułka służbę w Policji rozpoczął w lutym 1995 roku. Od początku służby związany był z pionem kryminalnym łódzkiej Policji, gdzie od 2000 roku zajmował stanowiska kierownika sekcji oraz kierownika referatu Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. W 2008 roku mianowano go na stanowisko naczelnika Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. W 2014 roku Michułka został powołany na stanowisko I Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi, a następnie w 2016 roku objął kierownictwo nad mazowiecką Policją. W grudniu 2019 roku został powołany na zastępcę dyrektora Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, jednak niedługo potem przeszedł na emeryturę. Do służby wrócił na początku lutego 2024 roku, gdy minister spraw wewnętrznych i administracji powołał go na stanowisko Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach. 20 czerwca 2024 roku został zastępcą komendanta głównego Policji. W KGP odpowiada za pion kryminalny.
Inspektor Kamil Borkowski służbę w Policji rozpoczął w maju 1996 roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Radomiu. Od kwietnia 2000 roku służył w Centralnym Biurze Śledczym KGP. W maju 2008 roku wrócił do KWP w Radomiu, gdzie został mianowany na stanowisko naczelnika wydziału do walki z przestępczością gospodarczą, aby w kwietniu 2013 roku ponownie wstąpić w szeregi CBŚ KGP. W kwietniu 2015 roku objął stanowisko zastępcy komendanta wojewódzkiego Policji z siedzibą w Radomiu. W 2020 roku został zwolniony ze służby. Po blisko czterech latach wrócił, aby na początku stycznia 2024 roku objąć stanowisko komendanta wojewódzkiego Policji w Białymstoku.
Inspektor Tomasz Olczyk służbę w Policji rozpoczął w 1994 roku. Od początku swojej służby związany był z łódzką Policją. Służył m.in. w pionie prewencji, po czym przeszedł do pionu kryminalnego. W trakcie służby był m.in. zastępcą naczelnika wydziału kryminalnego KWP w Łodzi, pierwszym zastępcą komendanta powiatowego Policji w Łęczycy, a później w Zgierzu. Od początku marca 2016 roku pełnił służbę jako zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Łodzi. Na stanowisko komendanta wojewódzkiego Policji w Poznaniu został powołany na początku lutego 2024 roku.
Na stopień nadbrygadiera oraz nadinspektora, zgodnie z przepisami, mianuje Prezydent RP na wniosek ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
AKTUALIZACJA - 9.11.2024 r. - godz. 10:25
Informacje podane przez redakcję, potwierdziło Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Do wręczenia nominacji dojdzie 10 listopada w Pałacu Prezydenckim.