Reklama

Straż Graniczna

Nowe oczy dla wież obserwacyjnych na wschodniej granicy

Fot. Straż Graniczna
Fot. Straż Graniczna

Straż Graniczna rozpisała przetarg na sześć nowych systemów optoelektronicznych, których przeznaczeniem ma być prowadzenie obserwacji, detekcji i rejestracji zdarzeń na wschodniej granicy kraju. Nowe systemy mają pozwolić polskim pogranicznikom na wychwytywanie zdarzeń polegających na dokonywaniu lub usiłowaniu przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom, szczególnie tych związanych z przemytem.

Straż Graniczna chce, by systemy trafiły do Podlaskiego, Nadbużańskiego i Warmińsko-Mazurskiego Oddziałów Straży Granicznej. Dokładniej, chodzi o placówki w Bobrowniach, Krynkach, Dołhobrodach, Braniewie, Bezledach i Gołdapi.

Pojedynczy system optoelektroniczny składać ma się z głowicy optoelektronicznej. Jej elementami, w przypadku wieży oraz systemu kontroli, które mają trafić do placówki SG w Krynkach, jest m.in. kamera termowizyjna co najmniej trzeciej generacji. Ma ona posiadać możliwość wykrywania celów znajdujących się do 14 500 m, rozpoznania ich przy zasięgu 7 800 i identyfikacji przy odległości do celu wynoszącej 3 900 m. Kamera termowizyjna ma być też wyposażona w chłodzony detektor niewymagający obsługi. Na wyposażeniu głowicy optoelektronicznej ma znajdować się także kamera światła dziennego z co najmniej 16-krotnym zoomem cyfrowym oraz dalmierz laserowy pozwalający na pomiar odległości co najmniej w zakresie 100-19 900 m. Całość ma być osadzona na specjalnej, zmechanizowanej platformie.

W przypadku wieży obserwacyjnej oraz lokalnego ośrodka nadzoru w Dołhobrodach, mowa jest o kamerze termowizyjnej pozwalającej na wykrywanie celów znajdujących się do 14 000 m, rozpoznania ich przy zasięgu 8 000 i identyfikacji przy odległości do celu wynoszącej 4 000 m. Także w tym przypadku, kamera termowizyjna ma być wyposażona w chłodzony detektor niewymagający obsługi.

Jeśli chodzi o głowice optoelektroniczne planowane do instalacji w Braniewie, Gronowie, Bezledach i Gołdapi mowa jest o kamerach termowizyjnych z detektorem niechłodzonym, niewymagającym obsługi. Kamery mają pozwalać na wykrywanie celów z odległości 3 000 m, pozwalać na ich rozpoznanie z odległości 750 m i identyfikację celów od 450 m. Z kolei kamery światła dziennego mają w tym przypadku mieć co najmniej 10-krotny zoom cyfrowy. Głowica ma być też wyposażona w dalmierz, zdolny do pomiarów odległości co najmniej w zakresie 50-7 500 m.

Dodatkowo system ma być wzbogacony o zasilanie, stanowisko operatora zlokalizowane w lokalnym ośrodku nadzoru. Przekaz informacji pomiędzy wieżą i operatorem ma zapewnić system dwustronnej transmisji danych, a także rejestracji samych zebranych danych. W ramach przetargu, dostarczony ma być również zestaw narzędzi i akcesoriów niezbędnych do prowadzenia późniejszej obsługi technicznej. 

Wraz z pojawieniem się nowych systemów do obserwacji, przeszkolenie w zakresie ich obsługi ma przejść 63 pracowników Straży Granicznej. Ostateczna data instalacji zamówionych systemów obserwacyjnych została wyznaczona na 1 czerwca 2021 r., przy czym, 15 grudnia tego roku mamy dowiedzieć się ile ofert ostatecznie zostało złożonych w przetargu. Ich ocena ma zostać dokonana na podstawie kryterium ceny (60 proc.), okresu udzielonej gwarancji (34 proc.) i wyposażenia kamery termowizyjnej w płynne pole widzenia. Zakup ma być współfinansowany przez UE ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego – Bezgraniczne Bezpieczeństwo.

JR

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze