Służby Mundurowe
Mundurowi zaniepokojeni. Pytają MSWiA o zmiany w ustawie emerytalnej
Szykują się zmiany w zakresie zasad naliczania mundurowych emerytur? Strażaccy związkowcy, wobec – jak piszą – pojawiających się w przestrzeni publicznej informacji, postanowili zasięgnąć wiedzy u źródła i skierowali oficjalne pismo do wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika. „Liczymy na stanowisko Pana Ministra, które położy kres wszelkim domysłom w tej kwestii” – czytamy w liście do którego dotarła redakcja InfoSecurity24.pl.
Plotki o tym, że mundurowy system emerytalny zostanie zmieniony – i to na niekorzyść funkcjonariuszy – w środowisku krążą już od jakiegoś czasu. Do tej pory jednak resort spraw wewnętrznych i administracji, będący gestorem ustawy emerytalnej, nie informował o pracach czy nawet pomyśle ich rozpoczęcia. By przeciąć wszelkie spekulacje, związkowcy działający w Państwowej Straży Pożarnej proszą więc wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika o zajęcie stanowiska w tej sprawie. "Prosimy o udzielenie jednoznacznej odpowiedzi czy w resorcie są prowadzone prace nad zmianami w przepisach emerytalnych i czy w ocenie Pana Ministra istnieją podstawy do twierdzenia, iż w 2025 roku w świetle obowiązujących rozwiązań prawnych, mogą wejść w życie przepisy, które pogorszą warunki przechodzenia funkcjonariuszy na emerytury" – czytamy w piśmie (datowanym na 7 września), pod którym podpisali się przewodniczący trzech związków działających w formacji. Jak piszą, niepokój mundurowych budzą w szczególności informacje "dotyczące rzekomej zmiany naliczania wysokości emerytur oraz obligatoryjnego wydłużenia minimalnego okresu służby uprawniającego do przejścia na zaopatrzenie emerytalne".
Pragniemy nadmienić, iż kwestia systemu emerytalnego funkcjonariuszy jest obszarem niezwykle istotnym dla środowiska, a wszelkie informacje w tym zakresie są przedmiotem ożywionej dyskusji. Rozpowszechnianie różnego rodzaju niesprawdzonych informacji może destabilizować normalne funkcjonowanie służb, dlatego liczymy na stanowisko Pana Ministra, które położy kres wszelkim domysłom w tej kwestii.
fragment pisma strażackich związkowców do wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika
Czy zmiany w systemie emerytalnym, i to na niekorzyść mundurowych, są w tej chwili w ogóle możliwe? Zwolennicy tej teorii odpowiedzieć mogą, że resort w ten sposób może próbować zatrzymać falę odejść z podległych mu służb. Pytanie jednak czy ktoś w ministerstwie wpadłby na tak, eufemistycznie mówiąc, nieroztropny pomysł. Jest to dość mało prawdopodobne, szczególnie biorąc pod uwagę jeszcze jeden czynnik, a mianowicie wyborczy kalendarz. Wprowadzanie jakichkolwiek zmian naruszających, z trudem wypracowane, istniejące dziś status quo - w obliczu zbliżających się wyborów - jest raczej trudne do uzasadnienia i mogłoby być znamienne w skutkach. Plotki o pracach nad modyfikacjami w mundurowym systemie emerytalnym dementował też w niedawnej rozmowie z InfoSecurity24.pl wiceszef resortu sprawiedliwości, nadzorujący Służbę Więzienną. Jak mówił, nic nie wie "o takich pracach legislacyjnych". "Nie było i nie ma planów zmiany zasady naliczania emerytury na średnią z ostatnich 10 lat" – mówił Michał Woś. Związkowcy z PSP - tak jak całe mundurowe środowisko - liczą więc, że MSWiA potwierdzi wyrażone przez wiceszefa MS stanowisko, i że stare przysłowie mówiące o tym, iż w każdej plotce jest ziarno prawy, tym razem nie będzie miało pokrycia w rzeczywistości