Reklama

Służba Celno-Skarbowa

Zmiany w art. 15a obejmą Służbę Celno-Skarbową?

Fot. podlaskie.kas.gov.pl
Fot. podlaskie.kas.gov.pl

Wyczekiwany przez mundurowych projekt zmian w art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym pojawił się już na stronach Rządowe Centrum Legislacji. Wiele wskazuje jednak na to, że opublikowany dokument już niebawem może zostać zmieniony. Po pierwsze, do rozwiązań zaproponowanych przez MSWiA „dopisani” mają być funkcjonariusze Służby Więziennej. Ale to nie jedyne zmiany. Z informacji jakie przekazał ZZ Celnicy PL wynika, że także mundurowi z Służby Celno-Skarbowej znajdą się w przepisach procedowanego projektu.

Projekt zmian w mundurowej ustawie emerytalnej wszedł już na oficjalną legislacyjną ścieżkę. Opublikowany dokument dotyczy jednak – jak na razie – tylko służb podległych MSWiA. Jego zapisami nie objęto więc jeszcze mundurowych z SW i SCS. Wiele wskazuje na to, że niebawem przepisy zostaną zmienione, a dwie wspomniane wcześniej formacje ostatecznie będą objęte nowymi rozwiązaniami. Funkcjonariuszom SW już jakiś czas temu obiecał dopisanie do ustawy wiceszef resortu sprawiedliwości Michał Woś. Ma to nastąpić na etapie konsultacji międzyresortowych, a więc de facto teraz. Okazuje się, że podobną drogą może pójść kierownictwo Ministerstwa Finansów. Jak wynika z informacji przekazanych przez ZZ Celnicy PL, szefowa KAS zadeklarowała, że "na etapie uzgodnień międzyresortowych zgłosi uwagę do projektu o dopisaniu funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej".

Mając na uwadze, że projekt spełnia już nasz postulat i zawiera prawo wyboru systemu dla funkcjonariusza w służbie, prosimy o przedstawienie stanowiska Ministra Finansów o dopisaniu funkcjonariuszy SCS do tego projektu.

pismo ZZ Celnicy PL do szefowej KAS Magdaleny Rzeczkowskiej, szefowej Krajowej Administracji Skarbowej

Czy mundurowi z SCS zostaną dopisani do ustawy? Jak wynika z deklaracji, które złożyć miała szefowa KAS wynika, że sprawa jest już raczej przesądzona. Jednak funkcjonariusze SCS mają zapewne w pamięci sytuacje sprzed roku, kiedy procedowano tzw. superustawę. Wtedy z pismem do Łukasza Schreibera, sekretarza Rady Ministrów - w sprawie dopisania ustawy SCS - zwrócił się minister finansów Tadeusz Kościński. Ostatecznie się to jednak nie udało. Pytana o powody takiego obrotu spraw, jeszcze pod koniec grudnia 2020 roku, w rozmowie z InfoSecurity24.pl szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska tłumaczyła, że "na Krajową Administrację Skarbową trzeba patrzeć szeroko" a "funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej to część całej struktury, jaką jest KAS".

Po pierwsze dlatego, że MSWiA, a więc twórca projektu, traktował to rozwiązanie jako pewien pilotaż. Po drugie, tak jak mówiłam, w stosunku do naszej formacji, tak naprawdę, mówimy o perspektywie kolejnych kilku lat, bo dopiero wtedy to rozwiązanie obejmie większą grupę funkcjonariuszy KAS. Trzecią przyczyną jest to, że Krajowa Administracja Skarbowa jest połączeniem dwóch porządków – tego cywilnego i tego mundurowego. Ustawa proponowała pewne rozwiązania tylko dla jednej z nich. Na KAS trzeba patrzeć kompleksowo, dlatego też planujemy pójść trochę inną drogą, opierając się oczywiście także na doświadczeniach jakie funkcjonują w innych formacjach mundurowych.

Magdalena Rzeczkowska, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej, wywiad dla InfoSecurity24.pl 21 grudnia 2020 rok

Czy tym razem jest szansa na inny scenariusz? Wydaje się, że tak, bowiem resort finansów ma zamiar zgłosić poprawki już na etapie konsultacji międzyresortowych, a więc wcześniej niż miało to miejsce w przypadku tzw. superustawy. Osobną kwestią jest to, jaki kształt ostatecznie przybierze ustawa, bowiem mundurowi z służb podległych MSWiA zamierzają przekonywać parlamentarzystów do tego, że wprowadzenie zmian do propozycji resortu spraw wewnętrznych i administracji jest konieczne.

DM

image
Reklama

 

Reklama
Reklama

Komentarze