Ukraina: ostrzelano pozycje straży granicznej w Donbasie

24 listopada 2021, 13:05
ukraina donbas
Fot. Państwowa Służba Graniczna Ukrainy

Wspierani przez Rosję separatyści ostrzelali w środę pozycje ukraińskiej straży granicznej na linii rozgraniczenia w Donbasie - poinformowała straż w komunikacie. Nikt nie zginął, ale uszkodzona została infrastruktura.

W środę rano ostrzelano pozycje straży granicznej na linii rozgraniczenia w pobliżu punktu kontrolnego "Marjinka" w obwodzie donieckim - czytamy w komunikacie straży granicznej. Przeciwnik wykorzystał moździerze kaliber 82 mm. Trzy ładunki trafiły w miejsce, w którym pełnili służbę strażnicy. W wyniku ostrzałów nikt nie zginął ani nie został ranny. Uszkodzone zostały umocnienia obronne - przekazano.

"Zbrojne formacje Federacji Rosyjskiej nadal lekceważą uzgodnienia w sprawie całkowitego i wszechstronnego rozejmu na linii rozgraniczenia" - oświadczyła straż graniczna. W Donbasie od lipca ubiegłego roku obowiązuje porozumienie o zawieszeniu broni między wojskami ukraińskimi i prorosyjskimi separatystami, które negocjatorzy Ukrainy, Rosji i OBWE osiągnęli w ramach tzw. grupy kontaktowej. Rozejm jest jednak łamany.

We wtorek główny zarząd wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy poinformował, że kontrolowane przez Rosję siły w Donbasie zwiększają gotowość bojową i prowadzą duże manewry z udziałem rezerwistów. Jednocześnie zaobserwowano aktywizację rosyjskich mediów propagandowych, "by przygotować kolejne nieprawdziwe materiały, dyskredytujące" ukraińskie siły - zaznaczono.

Natomiast w poniedziałek szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba oświadczył, że "Rosja zwiększyła intensywność dezinformacji, m.in. bezpodstawnie oskarżając Ukrainę o rzekome przygotowania do wojskowego ataku w Donbasie". Zapewnił, że Ukraina nie planuje ofensywnej operacji wojskowej na wschodzie kraju. Wcześniej tego dnia rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, Ukraina ma "agresywne pomysły" w odniesieniu do terenów Donbasu. Oznajmił też, że zdaniem Rosji Ukraina przygotowuje się do siłowego rozwiązania problemu separatystycznych tzw. republik ludowych w Donbasie.

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
sadownik
środa, 24 listopada 2021, 23:42

uszkodzona infrastruktura - chodzi o tą skrzynkę z jabłkami po prawej stronie?

Rain Harper
środa, 24 listopada 2021, 20:00

Moglibyśmy wynająć na zachodniej Ukrainie mały poligon, powiedzmy 30 x40 km przy linii kolejowej pod Żytomierzen i ćwiczyć tam zgrywanie dużych pododdziałòw. Leosie, Poprady, Kraby, Raki, Langusty - cały zwierzyniec.

M
czwartek, 25 listopada 2021, 11:39

Proponuję 300x400 km. Będziesz miał się gdzie wybiegać.

czarno to widzę
środa, 24 listopada 2021, 16:56

A ja raczej byłbym zainteresowany tym, co o tym ataku sądzi przebywająca tam na miejscu OBWE, a nie tylko jednostronną propagandą.

Chyżwar
środa, 24 listopada 2021, 15:58

Widać chcą kolejnego prezentu od TB2.

???
środa, 24 listopada 2021, 23:23

Albo im tego tb2 zestrzelą

Chyżwar
czwartek, 25 listopada 2021, 09:39

Już raz im posłał prezent. Później pomachał na do widzenia ogonem i spokojnie odleciał.

czarno to widzę
środa, 24 listopada 2021, 16:58

Bez izraelskiej amunicji krążącej TB2 raczej wiele nie nawojuje.

Chyżwar
czwartek, 25 listopada 2021, 09:40

Tamtejsi Rosjanie niedawno się przekonali, że jest odwrotnie.

Tweets InfoSecurity24