Reklama

Służba Celno-Skarbowa

Psy KAS zakończyły pierwszy etap szkolenia wykrywania koronawirusa

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Izba Celna w Katowicach
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Izba Celna w Katowicach

Pierwszy etap szkolenia psów KAS do wczesnego wykrywania Sars-CoV-2 u ludzi zakończony - informuje Krajowa Administracja Skarbowa. Ich skuteczność, jak podkreśla, wynieść miała 95 proc. 

Krajowa Administracja Skarbowa, przy współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu, uczestniczyła w pilotażowym szkoleniu psów służbowych w kierunku wczesnego wykrywania Sars-CoV-2 u ludzi. Wynik skuteczność, który osiągnięto, wynieść miał 95 proc.

Szkolenie autorstwa dr Agaty Kokocińskiej, pod kierownictwem prof. Michała Dzięcioła, przeprowadzone zostało na terenie Ośrodka Szkoleniowego w Kamionie – centralnego ośrodka szkolenia zespołów kynologicznych KAS i trwało 8 tygodni. Sam proces szkolenia trwał 5 tygodni, 3 tygodnie poświęcono na wstępne przygotowanie psów i przewodników oraz na testy olfaktoryczne z wykorzystaniem olfaktometru, w celu sprawdzenia jakości węchu przed i po pracy z materiałem biologicznym. Program powstał w oparciu o dwa niezależne protokoły treningu medycznego do wykrywania przez psy COVID-19. To pionierski francusko-polski projekt. "Ten innowacyjny projekt poszerzy zakres wykorzystania psów służbowych KAS, a tym samym przyczyni się do walki z COVID-19" - podkreślała jeszcze w marcu rzeczniczka Krajowej Administracji Skarbowej Anita Wielanek.

W szkoleniu udział wzięły cztery zespoły przewodników z psami służbowymi, z izb administracji skarbowej z Gdańska, Opola, Rzeszowa i Warszawy - Negrita, Sony, Bruce i Hunter. Psy poznały zapach osób chorych na COVID-19 – próbki zapachowe, w postaci sączków zapachowych, pobrano od pacjentów Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

KAS prowadzi rozmowy na temat realizacji II etapu pilotażowego szkolenia, która będzie możliwa po uzyskaniu oceny Komisji Bioetycznej.

Psy tropiące szkolone do wykrywania próbek pacjentów zakażonych koronawirusem pracują już od września 2020 r. na lotnisku w stolicy Finlandii Helsinkach. W tym samym celu wykorzystuje się również psy na lotnisku w stolicy Chile.

image
Reklama

Reklama
Reklama

Komentarze