Służby Mundurowe
Co z emeryturą za służbę w PRL? "Pierwszym krokiem powinny być zmiany na poziomie rozporządzenia"
„Pierwszym krokiem powinny być zmiany na poziomie rozporządzenia - tak, by byli funkcjonariusze nie byli pozbawiani świadczeń emerytalnych jak leci” – mówi Magdalena Sroka, posłanka PSL (Trzecia Droga). Jak dodaje, w tej sprawie rozmawiała już wiceszefem MSWiA Wiesławem Szczepańskim.
Kwestia emerytur dla funkcjonariuszy pełniących służbę w czasach PRL od lat wzbudza duże emocje w środowisku. Ustawą z 2016 roku, mundurowym obniżono emerytury, a oni sami dokument nazywają „ustawą represyjną”. Temat ten przewijał się w minionej kampanii wyborczej i został nawet zapisany w 100 konkretach, jakie przygotowała Koalicja Obywatelska. „Przywrócimy emerytom mundurowym prawa nabyte – uprawnienia emerytalne odebrane im z naruszeniem powszechnych norm prawa” – czytamy w punkcie 77.
Czytaj też
Wydaje się, że rządząca koalicja zamierza dokonać zmian w przepisach, chociaż jak na razie nie pojawiły się żadne konkretne propozycje. O to jak powinny one wyglądać, zapytała Nikola Bochyńska z CyberDefence24.pl w rozmowie z Magdaleną Sroką. Parlamentarzystka podkreśliła, że dziś, ci mundurowi, „którzy idą do sądu, wygrywają procesy”. Jak dodaje, „państwo polskie płaci gigantyczne odszkodowania”.
Ja osobiście uważam, że nie można stosować odpowiedzialności zbiorowej i trzeba tę sytuację uporządkować. Pierwszym krokiem powinny być zmiany na poziomie rozporządzenia - tak, by byli funkcjonariusze nie byli pozbawiani świadczeń emerytalnych jak leci. Kolejną kwestią powinna być z pewnością nowa ustawa.
Magdalena Sroka (PSL - Trzecia Droga), poseł na Sejm RP
Magdalena Sroka poinformowała też, że o zmianch w przepisach rozmawiała już z wiceszefem MSWiA Wiesławem Szczepańskim po to, by – jak dodała „znaleźć dobre rozwiązanie”.
Czytaj też
Pod koniec lutego, w sprawie nowelizacji przepisów, z wiceministrem Szczepańskim mieli spotkać się też przedstawiciele Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych Rzeczpospolitej Polskiej. Jak informuje gen. insp. w st. spocz. Leszek Szreder (w latach 2003-2005 komendant główny Policji), wiceprzewodniczący stowarzyszenia, w MSWiA mają być prowadzone „intensywne prace analityczne zmierzające do możliwie szybkiego przyjęcia rozwiązań”.
LopeZ
Przepraszam jakie odszkodowania? Mojemu ojcu pp wygranej sprawie oddali pieniądze za 7 lat ale przy oddaniu wbili go w 2 próg i zgarnęli mu podatek, którego normalnie my nie zapłacił, poza tym wypacili w 2023 roki więc policzyli sobie 9% zdrowotnego, którego przez wiele lat też by nie płacił, więc jakie odszkodowania skoro stracił na tym wiele tysięcy złotych. Odszedłem ze służby w Policji po 15 latach między innymi po to żeby nikt mnie nie zrobił zbiorowo w wała po 30 latach służby jak tych obecnych "totalitarnych".
Edward82
Jestem emerytem z wysługą 32 lat i miałem 92% .Suchocka obiżyła mi o 9% a Miler obniżył do 75 % teraz na leki brakuje i prosze o zapomoge.