Reklama

13 mld na program modernizacji służb mundurowych. Tusk: bezpieczeństwo to nie słowa, tylko działania i pieniądze

Autor. Kancelaria Premiera/X

„Bezpieczeństwo to nie słowa, tylko działania i pieniądze. Podjąłem decyzję o przeznaczeniu 13 miliardów złotych na program modernizacji Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i SOP na lata 2026-2029” - poinformował premier Donald Tusk. Wciąż nie wiadomo jednak, jak kolejna ustawa modernizacyjna wyglądać będzie w szczegółach, które – jak zapowiadało MSWiA – powinniśmy poznać jeszcze w maju.

O tym, że rząd planuje nową edycję programu modernizacji służb mundurowych, wiadomo już od jakiegoś czasu. Obecna kończy się 31 grudnia 2025 roku. Kolejna ustawa modernizacja obowiązywać ma od stycznia 2026 roku do grudnia 2029 roku. Do dziś nie wiadomo było jednak, jakie środki rząd zamierza przeznaczyć na ten cel. Premier Donald Tusk uchylił dziś, w środę 14 maja rąbka tajemnicy i poinformował, że na modernizację służb MSWiA rząd przeznaczy 13 mld złotych. To o prawie 3 mld więcej, niż budżet kosztowała obecna edycja ustawy modernizacyjnej.

O nowym programie modernizacji służb mundurowych podległych MSWiA mówił – w trakcie drugiego dnia InfoSecurity24 Day, który odbywał się w ramach tegorocznej edycji tegorocznej Defence24 Days – szef resortu Tomasz Siemoniak. „Każda złotówka jest zawsze na wagę złota, więc trzeba ją racjonalnie wydawać. Jesteśmy w ogniu dyskusji wewnętrznej na temat nowego programu modernizacji. W centrum dyskusji jest kwestia, ile na modernizację sprzętu, a ile na modernizację wynagrodzeń” – powiedział szef MSWiA.

„Musimy znaleźć złoty środek, bo oczywiście największym kapitałem są ludzie. Nie mam co do tego wątpliwości. Stąd ta decyzja o tym, żeby wprowadzić dodatki mieszkaniowe jak wojsku” – podkreślił. Dodał przy tym, że resort obserwuje tendencję wzrostu liczby chętnych do służby w Policji oraz zmniejszania liczby odejść. „Zatrzymanie funkcjonariuszy, tych w takim bardzo dobrym wieku, których dużo odchodzi – mam na myśli takich trzydziestoparolatków, doświadczonych z energią, z chęcią pracy – to jest absolutnie nasz priorytet, więc jak tylko zakończymy trudne rozmowy, bo to też oczywiście minister finansów jest niełatwym partnerem - jak zawsze, dlatego jest ministrem finansów - to na pewno będziemy o tym publicznie i szeroko informowali” – zapewnił.

Zaznaczył również, że nie ma żadnej wątpliwości, że nowy program modernizacyjny będzie. „Obecny kończy się wraz z końcem tego roku i pewnie (nowy – przyp. red.) będzie w czteroletnim kształcie jak dotychczasowe programy. Daje to ogromny oddech na pewno wszystkim służbom” - powiedział.

    Natomiast o tym, że w maju – a nie jak pierwotnie zakładano do końca marca – resort spraw wewnętrznych i administracji zamierza – czego do tej pory nie zrobił – przedstawić założenia do nowego programu modernizacyjnego służb podległych MSWiA, informował w połowie kwietnia wiceszef resortu Wiesław Szczepański. „Chcielibyśmy, aby to były kwoty większe niż w programie, który jeszcze trwa. On jest rozłożony tak, że 40 proc. to było m.in. na inwestycje, remonty, a 60 proc. na uposażenia i podniesienie etatów. Chcemy odwrócić ten trend, żeby ponad 80 proc. to były środki przeznaczone na inwestycje, a pozostałe 20 proc. na uposażenia, ale w sensie etatowym, czyli zwiększenie etatów” – mówił w Programie Pierwszym Polskiego Radia wiceszef MSWiA.

      Do wypowiedzi wiceszefa MSWiA Wiesława Szczepańskiego odniósł się wtedy, w rozmowie z InfoSecurity24.pl przewodniczący NSZZ Policjantów Rafał Jankowski, który oceniał, że „mówienie przez ministra Szczepańskiego, o odwróceniu tendencji modernizacji, to jest jak budowanie zamków z piasku”. „Z moich informacji wynika, że MSWiA nie jest w tej chwili w stanie zrealizować nawet połowy zapotrzebowania, jakie wyraziła Policja” – podkreślał Jankowski. Jak dodał, „pomimo dobrych chęci, które minister Szczepański ma (…) jest to po prostu radosna wypowiedź ministra, który zrobiłby wiele, gdyby miał na to środki”. „A że tych środków nie ma, to może opowiadać o odwracaniu tendencji. A żadnej tendencji nie odwróci, póki nie będzie miał na to pieniędzy” – zaznaczył przewodniczący NSZZ Policjantów.

      Przypomnijmy, wprowadzenie kolejnej edycji programu modernizacji służb podległych MSWiA na lata 2026-2029 zostało wpisane do porozumienia zawartego pomiędzy kierownictwem resortu a stroną społeczną. Według dokumentu ma on uwzględniać „realizację inwestycji budowlanych i remontów, zakupy sprzętu, wyposażenia i uzbrojenia oraz uposażenia”. „Nowy program modernizacji zostanie ustanowiony z dniem 1 stycznia 2026 r.” – wskazano w porozumieniu.

        Jak na razie nie wiadomo, kiedy MSWiA przedstawi mundurowym gotowy projekt nowej ustawy. Wiadomo jednak, że dziś jest to jeden z kliku wyczekiwanych aktów prawnych, mających spory wpływ nie tylko na nastroje w służbach, ale w ogóle na ich funkcjonowanie. Przypomnijmy, że niebawem rząd – jak wynika z zapowiedzi MSWiA – powinien zająć się m.in. nowelizacją przepisów mieszkaniowych, które mają zacząć obowiązywać z mocą od 1 lipca.

        Dominik Mikołajczyk, Bartłomiej Figaj

        Reklama
        WIDEO: Nadinsp. Boroń o nowej mieszkaniówce: musimy wyrównać szanse, które dziś mają żołnierze
        Reklama

        Komentarze

          Reklama