W przyszłym roku pensje w budżetówce bez zmian. Co z podwyżkami dla funkcjonariuszy?

10 czerwca 2021, 11:03
polski złoty, złotówka, fot. pixabay
Fot. Pixabay

Rząd nie ma zamiaru podwyższać wynagrodzeń pracowników budżetówki w 2022 roku – donosi Radio Zet. Czy oznacza to, że nadzieje funkcjonariuszy na podwyżki uposażeń zostaną pogrzebane? Niekoniecznie. Wiele zależy od tego, czy rząd zdecyduje się wprowadzić w życie zapowiadane – zarówno dla służb podległych MSWiA jak i resortowi sprawiedliwości - ustawy modernizacyjne.

Rząd planuje, że wynagrodzenia w sferze budżetowej w 2022 roku nie wzrosną. Takie wnioski mają płynąć z założeń przedstawionych Radzie Dialogu Społecznego. Nie musi to jednak oznaczać, że podwyżek nie otrzymają funkcjonariusze służb mundurowych. Podwyższenie uposażeń funkcjonariuszy wynikać może bowiem, jak zapowiadano, z ustaw modernizacyjnych nad którymi prace toczą się już od dłuższego czasu.

W niedawnej rozmowie z InfoSecurity24.pl wiceszef MSWiA Maciej Wąsik zapewniał, że projekt ustawy modernizacyjnej jest na ukończeniu. Wąsik informował też, że rząd mógłby się zająć ustawą "w najbliższych tygodniach".

Ten program to od zawsze ogromna szansa dla formacji, ale też dla funkcjonariuszy, dla ich rozwoju zawodowego. To ogromna szansa dla Polski. Bezpieczeństwo nie jest tanie, trzeba to sobie jasno powiedzieć, ale bezpieczeństwo zasługuje na inwestowanie i każda złotówka wydana w programach modernizacyjnych jest istotna. Budżety służb to są pieniądze na bieżące funkcjonowanie, a ustawy modernizacyjne to pieniądze na rozwój formacji.

Maciej Wąsik, sekretarz stanu w MSWiA, wywiad dla InfoSecurity24.pl 6 maja 2021 rok

Wiceszef MSWiA nie chciał zdradzić jakie środki przewidziane są dla służb w ramach nowej ustawy, wiemy jednak, że mają być one nie mniejsze niż w poprzedniej edycji. Pytany o to, czy w ramach tych pieniędzy funkcjonariusze mogą liczyć na podwyżki uposażenia odpowiedział, że "służby mundurowe to nie tylko funkcjonariusze, ale też pracownicy cywilni". Jak tłumaczył, resort zamierza "mocniej spojrzeć na pracowników cywilnych, których dotychczasowe ustawy modernizacyjne nie obejmowały".

Mundurowi nie wyobrażają sobie jednak by ustawa modernizacyjna nie przewidywała podwyżek dla funkcjonariuszy. "Takiego scenariusza w ogóle nie bierzemy pod uwagę" – mówił w rozmowie z redakcją przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych Krzysztof Oleksak. Jak dodawał, wierzy w to, że uda się wypracować takie rozwiązanie, które "spełni oczekiwania całego środowiska.

Najważniejsza jest w tej chwili nowa ustawa modernizacyjna. Nie wyobrażam sobie, że jej nie będzie i że nie będą się z nią wiązać podwyżki uposażeń.

Krzysztof Oleksak, przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, wywiad dla InfoSecurity24.pl 27 maja 2021 rok

Szef mundurowych związkowców oczekuje również, że do konkretnych rozmów na temat programu modernizacji, w tym tych dotyczących kwot podwyżek, dojdzie jeszcze w czerwcu.

M.in. o podwyżki w przyszłym roku walczą też funkcjonariusze Służby Więziennej. Ci jednak, poszli o krok dalej i rozpoczęli akcję protestacyjną. Jak mówił redakcji InfoSecurity24.pl przewodniczący NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa Czesław Tuła, podwyżki to jednej z priorytetów i wedle jego wiedzy, przygotowany przez resort sprawiedliwości projekt je zakłada. "Ustawa modernizacyjna, z tego co wiem – choć tak jak mówiłem, nie widziałem dokumentu – zakłada podwyżki" – mówił Tuła. Jak dodał wynika to wprost z porozumienia z 2018 roku. "Jeszcze w ubiegłym roku zastępca dyrektora generalnego SW płk Artur Dziadosz zapewniał mnie, że podwyżki w tej ustawie są przewidziane. Co więcej, mają być przyznawane co roku" – przekonywał szef NSZZ FiPW.

Jeżeli nie jesteśmy, jako służby mundurowe, jeżeli cały obszar bezpieczeństwa nie jest ujęty w Polskim Ładzie to powinniśmy powiedzieć głośno, że ustawa modernizacyjna musi zostać przyjęta. Nie ma innej możliwości.  

Niestety premier Mateusz Morawiecki pytany o ustawy modernizacyjne podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego nie dał jednoznacznej odpowiedzi. Więc pytam: czy bezpieczeństwo nie potrzebuje już pieniędzy? Nasza poprzednia ustawa modernizacyjna, którą wykorzystaliśmy do cna, to niecałe 1,5 mld złotych, rozbite na 4 lata. To nie jest nawet 500 mln złotych rocznie na formację, w której jest 30 tys. funkcjonariuszy i pracowników cywilnych, która posiada setki obiektów. To są naprawdę relatywnie niewielkie pieniądze.

Czesław Tuła, przewodniczący NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, wywiad dla InfoSecurity24.pl 1 czerwca 2021 rok

Czy zatem mundurowi w przyszłym roku otrzymają podwyżki? Wiele wskazuje na to, że taki scenariusz nie jest wykluczony, a związkowcy nie wyobrażają sobie wręcz innego obrotu wydarzeń. Wszystko jednak zależy od ustaw modernizacyjnych, a ich projekty wciąż pozostają jednymi z bardziej skrzętnie skrywanych dokumentów. Wciąż nie znamy kwot jakie rząd planuje przeznaczyć na mundurówkę i nie wiemy też jaka część z zaplanowanych pieniędzy trafi wprost do funkcjonariuszy. Środowisko nadal jednak – jak się wydaje – liczy na to, że złożone obietnice zostaną dotrzymane. O tym czy tak się stanie przekonać powinniśmy się już niebawem bowiem, jeśli programy modernizacyjne miałby wejść w życie od stycznia 2022 roku, ich projekty w niedalekiej przyszłości powinny zostać poddane konsultacją i zaprezentowane opinii publicznej.

DM

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 114
Bolo
czwartek, 10 czerwca 2021, 22:06

Od lat brak dodatków, waloryzacji i podwyższenia płac zrobiły swoje, teraz przy tylu latach zaniedbań, postępującej inflacji, wysokich i szybko wzrastających cen Policja i inne resorty potrzebują wzrostu płac, wynagrodzeń, unowocześnienia sprzętu i systemów. Jeżeli na tym zaczniemy oszczędzać to reszta się posypie jak domek z kart, to nie jest tak że można sobie odpuścić bo są inne cele, przede wszystkim cel nadrzędny to zapewnić ludziom spokój, ład, porządek i bezpieczeństwo na drogach, ulicach, osiedlach i kamienicach, bez tego nic nie ruszy, przestańcie oszczędzać na rzeczach priorytetowych dla społeczeństwa

Mały Szu
czwartek, 10 czerwca 2021, 22:00

Każda służba zasługuje na uwagę i wsparcie, każda jest potrzebna żeby społeczeństwo czuło się bezpiecznie. Nieważny sektor czy dziedzina życia, na żadnej służbie nie wolno oszczędzać, bo za chwilę braknie policjantów, nauczycieli czy pielęgniarek, nie możemy sobie pozwolić na brak jakości świadczonych usług w zakresie bezpieczeństwa, zdrowia czy edukacji, dlatego brak mundurowych w projekcie Nowego Ładu/Nowej Polsce jest dyskryminujące i nieodpowiedzialne

ogi
czwartek, 10 czerwca 2021, 21:05

kierownictwo wyrówna sobie nagrodami

JAN
czwartek, 10 czerwca 2021, 19:50

I tak za dużo zarabiacie.Powinni dać podwyżki tylko STRAŻAKOM I KLAWISZOM.Bo reszta to nic nie robi,albo robi hałas wokół siebie .

Adi
sobota, 12 czerwca 2021, 11:17

Chłopaku zastanów się co piszesz. Pojęcia nie masz o pracy Policji.

Zoltar
piątek, 11 czerwca 2021, 12:59

Jan, dobre, a ty chcoaiz wiesz jak wygląda na codzień praca policjanta że takie brednie piszesz?, zareczam ci że mamy najgorszą robotę, nie chce się licytować, bo każde ma za swoje i swoje dźwiga, ale pisać że policji się nie należy, dobre, nie wytrzymałbyś tygodnia kolego

OPI
piątek, 11 czerwca 2021, 01:29

PSP nic nie robi w porównaniu do Policji.

Przelewa mi się.
czwartek, 10 czerwca 2021, 19:24

Od czasu covidu mamy dołożonych X nowych, dodatkowych obowiązków, wyniki są robione ale żadnej gratyfikacji finansowej z tego tytułu nie ma. Wszyscy dookoła otrzymują "tarcze, wsparcie, dodatki, itp", tylko my nie. Nie mówię o naczelnikach i komendantach i ich nagrodach. Gdyby nie my, policjanci na pierwszej linii to wszystko by leżało i kwiczało, a rząd ma nas i zawsze miał w głębokim poważaniu. Tylko my zamiast coś z tym zrobić, to jak barany jesteśmy na każde skinienie palcem. Trzeba się zacząć w końcu szanować, zjednoczyć i postawić, bo inaczej nigdy nic się nie zmieni.

Gjgjfbfu
sobota, 12 czerwca 2021, 03:32

Ja się zwalniam do cywila po pięciu latach służby. Mam dosyć

On
piątek, 11 czerwca 2021, 15:17

Popieram tylko głośny protest. A może nawet znowu wszyscy się rozchorują.

Tweets InfoSecurity24