Kwestia art. 15a uzależniona od stanu gospodarki po epidemi

25 maja 2020, 13:58
MSWiA_1
Fot. MSWiA

Funkcjonariusze liczyli, że – zgodnie z porozumieniem podpisanym jesienią 2018 roku – sprawa rozwiązań prawnych w kwestii art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym załatwiona zostanie jeszcze w zeszłym roku, a tymczasem MSWiA nie przedstawiło do tej pory propozycji. Jak się okazuje, nie ulegnie to szybko zmianie. Jak informuje NSZZ Policjantów, podczas ostatniego spotkania roboczego, "wiceminister nie wykluczył, że będzie to kolejny krok rządu i uda się go wykonać jeszcze w tym roku", jednak na jej załatwienie policjanci przyjęci po roku 1999 "będą musieli poczekać do chwili pojawienia się symptomów ożywienia gospodarczego po epidemii". 

W myśl obowiązujących dziś przepisów, emerytury dla funkcjonariuszy ustala się według różnych zasad zależnych od tego, kiedy wstąpili do służby. Jak przekonywali w ubiegłym roku związkowcy, w petycji skierowanej do marszałka Sejmu, "to zróżnicowanie nie ma żadnego przekonującego uzasadnienia". Ich zdaniem, moment rozpoczęcia służby nie jest cechą istotną, która mogłaby stanowić podstawę "odmienności w ustalaniu podstaw i wysokości emerytury".

Petycję złożono w sierpniu ubiegłego roku i wydawało się, że choć do końca roku nie pozostało za wiele czasu, MSWiA zdoła przedstawić chociaż zarys propozycji zmian oczekiwanych przez mundurowych. Tak się jednak nie stało, a temat art. 15a od tego momentu powracał wielokrotnie, jednak bez większych konkretów. Sytuację w ostatnim czasie skomplikowała dodatkowo trwająca epidemia koronawirusa, a w zasadzie kryzys gospodarczy jaki się z nią wiąże lub wiązać będzie.

Pandemia koronawirusa pokrzyżowała wiele planów i oddaliła perspektywę wprowadzenia kilku rozwiązań, na które z niecierpliwością czekają policjanci. Okazuje się jednak, że stanowcza i konsekwentna postawa NSZZ Policjantów w połączeniu z przychylnością kierownictwa resortu SWiA przynoszą oczekiwane rezultaty.

fragment komunikatu Biura Prasowego Zarządu Głównego NSZZ Policjantów

Jak podkreślają związkowcy, na spotkaniu roboczym z wiceszefem MSWiA, które odbyło się 22 maja, "w sprawach wymagających legislacji zajęto się tematami dodatku przedemerytalnego, art. 15a, art. 115a, płatnymi nadgodzinami, do których według NSZZ Policjantów powinien mieć prawo każdy policjant zaangażowany w walkę z pandemią niezależnie od rodzaju dodatku, wykorzystaniem środków wakatowych oraz propozycjami zmian w procesie dyscyplinarnym, uznawanymi przez NSZZ Policjantów za niekorzystne". Minister Wąsik miał zapewnić, że "w pierwszej kolejności rząd zajmie się przede wszystkim ustanowieniem dodatku przedemerytalnego dla policjantów z wysługą powyżej 25 i 28,5 lat oraz ekwiwalentem za niewykorzystany urlop, należnym policjantom przechodzącym na emeryturę". Nieco bardziej problematyczna wydaje się jednak kwestia art. 15a.

"Z mniejszą ilością konkretów (w porównaniu do przepisów dot. m.in. wprowadzenia dodatku przedemerytalnego - przyp. red.) potoczyła się rozmowa na temat art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy" – piszą związkowcy. Jak dodają "MSWiA nie rezygnuje z uregulowania tej sprawy, jednak na jej załatwienie policjanci przyjęci po roku 1999 <<będą musieli poczekać do chwili pojawienia się symptomów ożywienia gospodarczego po epidemii>>".

Wiceminister nie wykluczył, że będzie to kolejny krok rządu i uda się go wykonać jeszcze w tym roku. Jednym z wariantów, jaki bierze się pod uwagę przy wyliczaniu skutków likwidacji art. 15a jest to, że z rozwiązania tego skorzystają policjanci przyjęci do służby w latach 2000 – 2003, którzy osiągną minimum 25 lat służby. Ich emerytura mundurowa miałaby wzrosnąć o lata pracy w cywilu na zasadach określonych w art. 15 ust. 1.

fragment komunikatu Biura Prasowego Zarządu Głównego NSZZ Policjantów

Czy tegoroczny termin ostatecznego rozwiązania kwestii art. 15a jest realny? Wydaje się, że wiele – jeśli nie wszystko – zależy od tego w jakiej kondycji będzie budżet państwa. Warto bowiem przypomnieć, że już skutki finansowe zmian jakie MSWiA chce wprowadzić w tzw. superustawie spotkały się z ostrą reakcją resortu finansów. Trudno zatem sobie wyobrazić, by zrównanie statusu funkcjonariuszy - związane z koniecznością znalezienia w budżecie dodatkowych środków - było możliwe bez poprawy sytuacji gospodarczej, o czym zresztą wprost - jak wynika z relacji NSZZP - informuje wiceszef MSWiA. I choć termin wprowadzenia zmian jest wciąż niepewny, wydaje się, że jeśli MSWiA przedstawi środowisku konkretne rozwiązania, a przynajmniej ich projekt, to już samo rozpoczęcie merytorycznych dyskusji na ten temat może ostudzić nieco gorącą atmosferę jaka narosła wokół całej sprawy. Czas więc na ruch MSWiA.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 40
Stan
wtorek, 23 czerwca 2020, 21:48

A co z tymi przyjętymi po 2003 roku?

Tymek
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 10:12

Po raz kolejny policjanci robieni są w balona, we wcześniejszych ustaleniach wskazany był co najmniej 20 letni okres służby, teraz już 25 lat, przepisy zmienione zostały w 2003 roku to niedorzeczne, że objęto nimi funkcjonariuszy przyjętych wcześniej do służby

Emeryt
piątek, 29 maja 2020, 14:35

Po pierwsze prawo nie działa wstecz, a jeżeli działa to musi być na korzyść obywatela. W tym przypadku jesteśmy poszkodowani i będzie trzeba składać zbiorowe pozwy do sądów.

niedziela, 28 czerwca 2020, 01:27

Gdzie można znaleźć w tej sprawie jakiekolwiek informacje. Ktoś wie?

Emeritos
piątek, 29 maja 2020, 02:13

To jest szok jak nas oszukują i sciemniają. Po prostu nie głosować na Dudę bo jeśli nie będą zagrożeni to nas oleją a tak będą musieli szukać wyborców, gdzie tylko sie da. Ja 16,5 roku służby i jestem na emie i też chcę mieć doliczane lata z cywila jak koledzy sprzed 99. Pozdro.

wtorek, 2 czerwca 2020, 00:44

A ja mam 17 lat służby i eme. Ale nic przed 99 i żyje. Więc nie przesadzaj!!

Funkcjonariusz
czwartek, 28 maja 2020, 01:26

Jest to totalna porażka, obietnice bez możliwości spełnienia. Nie chcę narażać się tym przyjętym po 2003 ale powinni wiedzieć a przynajmniej zainteresować się aktualnym stanem prawnym z chwilą przyjęcia. Nam, przyjętym 1999-2003 zmieniono w trakcie służby coś, co było już zagwarantowane. To jest totalna porażka i brak jakiegokolwiek szacunku ze strony strony rządzącej. Musimy dochodzic swoich słusznych racji i zebrać. Szkoda, że rządzący mają swoje prawa zagwarantowane. Wcześniej włączenie innych służb, potem wybory, teraz Covid i slabnca gospodarka. Kiedy zniosą 15a, jak zejdę z tego świata ? Wstyd i hańba

Margo
poniedziałek, 20 lipca 2020, 12:08

Chętnie dołączę do tej grupy. Jestem w tej samej sytuacji.

Bohu
niedziela, 28 czerwca 2020, 12:01

jestem ciekaw czy ty też czytasz wszystkie przepisy

Funkcjonariusz
niedziela, 19 lipca 2020, 22:28

nie czytam wszystkich przepisów bo jest to nierealne. Nie mniej jednak jak wspomniałem wcześniej, wiadomo, że nie dadzą wszystkim. Więc jak już mają coś znieść to niech zniosą całkowicie dla 1999 - 2003 a dla przyjętych po 2003 ewentualnie po 25 latach lub inne rozwiązanie, by nikt nie był stratny. Mnie chodzi o to, że dla tych co wtedy pracowali zmiana przepisu była jak cios poniżej pasa. Wiem, że były składki odprowadzane przez wszystkich do ZUS, ja miałem też drugi filar gdzie już całkowicie nie wiem gdzie są środki. Blekot - ja nie pisałem, że pracowaliście dla chwały w cywilu. Powiedz jednak szczerze - przyjmując się po 2003 jeżeli nawet sam nie doczytałeś powinni Cię poinformować. Przyjmując się, miałeś wybór. Mnie i rzeszy innych takiego wyboru nie dali. Szału dostaję jak czytam, że chcą usunąć i wprowadzić jakieś obostrzenia. Jest jawne lekceważenie służb mundurowych. Kwestia sporną oczywiście pozostaje kwestia przywrócenia tych uprawnień formacjom włączonym "na szybko" do służb mundurowych. Wszak służą ku chwale ...

Blekot
niedziela, 31 maja 2020, 13:11

Z twojej wypowiedzi wynika, że ci co przyjęli się do służby po 2003 roku w cywilu pracowali dla chwały i w czynie społecznym. Pieniądze które odłożyli w ZUS - co z tymi pieniędzmi. Ja w cywilu przepracowałem 17 lat - po co. Nie dzielmy policjantów na lepszych i gorszych. Wszystkim należy się wliczanie cywila. Bardzo dobrą koncepcję rozwiązania tego problemu zaproponowano w 2016.

Tweets InfoSecurity24