MSWiA zdradza kiedy zmiana art. 15a może wejść w życie

15 października 2020, 07:36
służby mundurowe
Fot. policja.pl

Maciej Wąsik, sekretarz stanu w resorcie spraw wewnętrznych i administracji, zdradził w piśmie skierowanym do Rafała Jankowskiego, przewodniczącego Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, że MSWiA proponuje, by nowelizacja art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym weszła w życie z dniem 1 lipca 2021 roku. Przed mundurowymi co prawda jeszcze długa droga, gdyż ministerstwo nie przedstawiło nawet projektu dokumentu, ale jak widać wyczekiwane przez funkcjonariuszy zmiany są coraz bliżej. 

Całkiem niedawno, bowiem w ostatnich dniach września br., mundurowi doczekali się zarysu propozycji ministra spraw wewnętrznych i administracji dotyczących zmian zasad ustalania wysokości emerytury funkcjonariuszy służb mundurowych, czyli sprawy art. 15a. Dotyczyć one będą funkcjonariuszy MSWiA, którzy zostali przyjęci do służby po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r. i przed dniem 1 października 2003 r. "W wyniku zmiany przepisów funkcjonariusze ci będą mogli doliczyć <<pracę cywilną>> do wysługi emerytalnej po osiągnięciu co najmniej 25 lat udokumentowanej służby, w wymiarze 1,3 proc. za każdy rok pracy, do osiągnięcia maksymalnej podstawy wymiaru, tj. 75 proc." - przypomina Maciej Wąsik w piśmie do Rafała Jankowskiego. Jak dodaje, "oznacza to, że ww. funkcjonariusze będą mogli spełniać warunek osiągnięcia 25 lat służby najwcześniej od 1.01.2023 roku (po uwzględnieniu ewentualnego odbycia zasadniczej służby wojskowej)". Wiadomo, że warunek ten związany jest z tym, że resort i szefowie służb stoją na stanowisku, że nie można pozwolić na odpływ doświadczonych funkcjonariuszy.

Resort szacuje, że skutki finansowe zmian dla budżetu w perspektywie do roku 2030 wyniosą około 200 mln złotych. Propozycja dotyczy wszystkich służb podległych MSWiA, czyli ok. 9 tysięcy osób służących we wszystkich formacjach.

Prace nad projektem zmian nadal jednak trwają, więc jego szczegóły nie są jeszcze znane mundurowym. Cały projekt, zgodnie z wrześniowymi deklaracjami wiceministra Macieja Wąsika, ma "w najbliższym czasie" trafić w ręce związkowców. A dalej, w trakcie jego legislacyjnej drogi, będzie czas na dogadanie szczegółów. Czasu na prace zostało więc niewiele, gdyż MSWiA proponuje, by nowelizacja ustawy weszła w życie z dniem 1 lipca 2021 roku. Z doświadczenia wiemy jednak, że jeśli ministerstwu na tym czasie zależy, to prace nad dokumentami potrafią przebiegać w ekspresowym tempie.

Jak podkreślał niedawno w rozmowie z InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski, ważne jest to, że pojawił się już jakiś zarys projektu, główne ramy. Jest to bowiem ostatni punkt porozumienia z 2018 roku, który nie został zrealizowany, a na który związkowcy długo i cierpliwie czekali. "W tym czasie wykonaliśmy setki prób, by stało się to wcześniej. Doczekaliśmy się, jesteśmy zadowoleni, że w końcu sprawa została podjęta" - dodał. Szef związkowców zaznaczył jednak, że to oczywiście nie koniec rozmów z resortem na temat omawianych zmian. Pojawiły się już bowiem pytania, dotyczące m.in. tego, czy w lata służby wliczana będzie służba wojskowa.

MR

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 133
Wujas
wtorek, 20 października 2020, 17:15

Mamy wypracowane lata, kapitał na kontach ZUS, świdectwa pracy, uzbierane składki, oddajcie nam to co nasze, nic więcej. Mam 17 lat z munduru i prawie 10 lat z cywila, skoro nie możecie mi oddać moich uczciwie wypracowanych lat, tak jak moim kolegom sprzed 1999 roku, to chcę mieć możliwość wyboru, odbieram lata z 15a albo robię do 25 lat i przechodzę na art.15, zapewniam ze mało kto się zgodzi utracić masę lat z cywila, a obecna propozycja powrotu do art.15 jest tak nędzna ze zastanawiam się nad odejściem do cywila żeby nie stracić lat składkowych.

Edward
wtorek, 20 października 2020, 17:07

Dla nas sprawa jest naprawdę oczywista i prosta, albo zostajemy zrównani zasadami z kolegami przyjętymi przed 1999, albo odbieramy nasze lata na zasadach II emerytury, każdy rok to nasz rok, nikt nam niczego nie będzie zabierał!.

Celina
wtorek, 20 października 2020, 17:04

Przyjęłam się w 2005, pracowałam w cywilu 12 lat, jeżeli nie potraficie uczciwie oddać mi tych 12 lat, tak jak kolegom przyjętym przed 1999, to wolę pozostać w art.15a i odebrać wszystkie te lata po 60 roku życia.

diem
wtorek, 20 października 2020, 14:29

Doliczanie po 25 latach to żadna łaska, a raczej pozbawianie lat z cywila tych którzy mają ich dużo. Można będzie doliczyć 7 lat - do 28,5, a reszta w kosmos, tak?

20-letni
wtorek, 20 października 2020, 09:27

Widzę, że jednak ZZ uległy MSWiA i grzecznie przyjęły ich warunki. Pytanie tylko komu związki mają pomagać? Bo z tego raczej nie wynika, iż nam policjantom....

Tweets InfoSecurity24