Wicepremier Kaczyński o budowie "bardzo poważnej zapory" na granicy: to jedyna skuteczna metoda

7 października 2021, 17:52
Kaczyński, praga, fot. twitter kancelaria premiera
Fot. Kancelaria Premiera/Twitter

"Podjęliśmy decyzję o budowie trwałej zapory wzdłuż granicy polsko-białoruskiej. Doświadczenie innych państw, których dotknął kryzys migracyjny pokazuje, że jest to jedyna skuteczna metoda" - powiedział wiceprezes Rady Ministrów Jarosław Kaczyński podczas briefingu prasowego po wyjazdowym posiedzeniu Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych poświęconemu sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Jak dodał, "to najpoważniejszy kryzys w Polsce po 89 roku, to wojna hybrydowa".

Komitet Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych zebrał się na wyjazdowym posiedzeniu, podczas którego omówiono sytuację na polsko-białoruskiej granicy. W spotkaniu udział wzięli również komendanci Straży Granicznej i Policji, a także dowódcy wojskowi. Jak poinformował przewodniczący Komitetu, wicepremier Jarosław Kaczyński, omówiono nie tylko sytuację na granicy, ale również scenariusze i zagrożenia dla Polski. 

Wicepremier poinformował również, że podczas spotkania omówiono decyzję o budowie na granicy z Białorusią "bardzo poważnej zapory", którą "trudno będzie sforsować". Jak dodał, doświadczenia europejskie z nielegalną migracją pokazują, że to "jedyna skuteczna metoda". Jakaś forma zapory, zgodnie ze słowami Jarosława Kaczyńskiego, powstać ma również na linii Bugu. Nie wiadomo jednak jeszcze kiedy rozpoczną się prace, ani ile będą trwały. Wicepremier zapewnia jednak, że sporządzono już model muru i wybrano już przedsiębiorstwa, która zajmą się budową. Jak podkreślił z kolei, odpowiadając na pytania dziennikarzy, komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga, będzie to jedyna z najbardziej nowoczesnych "zapór inżynieryjnych" na świecie. Dodał jednak, że póki co, nie zdradzi szczegółów tego jak będzie ona wyglądała. 

Jak powiedział wicepremier Kaczyński, "funkcjonariusze białoruscy osobiście uczestniczą w przecinaniu zapór, drutów i wspomagają tę - w ogromnej większości nieudaną - próbę sforsowania granicy". Dodał, że migranci z terytorium Białorusi są kierowani na przygraniczny pas po stronie białoruskiej, co jest tolerowane przez służby białoruskie. Według Kaczyńskiego celowo są oni doprowadzani do złego stanu zdrowia przez białoruskie służby, co zdaniem wicepremiera jest dodatkowym czynnikiem, który ma wpłynąć na opinię publiczną w Polsce

Komendant Główny Straży Granicznej podkreślił, że grupy przestępcze, które działają na granicy, są coraz bardziej brutalne. "Do tej pory postawiliśmy zarzuty 230 osobom za taką działalność. 21 osób zostało aresztowanych" - powiedział podczas konferencji gen. Praga. 

Od sierpnia Straż Graniczna udaremniła ponad 14 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. We wszystkich ośrodkach straży granicznej przebywa obecnie ponad 1,5 tys. nielegalnych imigrantów.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. 30 września Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni. W piątek (1 października) w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie prezydenta w tej sprawie.

IS24/PAP

Reklama
ReklamaInfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 46
Wojtekus
piątek, 8 października 2021, 03:51

Zapora, mur, ogrodzenie, drut kolczasty, fosa, to wszystko jest dobre ale najlepiej jest uderzyc w setno sprawy czyli odpowiedziec Lukaszence tak aby nasral w portki i spokoj by byl na dziesieciolecia bo jeszcze by Putin wyciagnol z tego jakies konsekwencje. Ale my oczywiscie tak nie postapimy i tak nie odpowiemy bo nie mamy odpowiednich elit. To co sie obecnie dzieje na granicy jest bardzo przykre i kompromituje nas oraz niszczy morale w sluzbach oraz wojsku. Niedlugo przewiduje serje zwolnien dyscyplinarnych oraz odejsc ze sluzby. Bez wyraznych dzialan ekipy rzadzacej bedzie jeszcze gorzej.

Artor
piątek, 8 października 2021, 00:35

A jak oni przechodzą krzakami i później składają ten wniosek to chyba jasne że są te wszystkie wnioski odrzucane jako osobom biorącym udział w zorganizowanym lub nie zorganizowanym nielegalnym przechodzeniu granicy ?

MaxiKaz
piątek, 8 października 2021, 00:01

Już o potrzebie budowy muru pisałem kilka tygodni temu. Ma to uniemożliwić przekształcenie się drobnych prowokacji w poważny konflikt zbrojny na większą skalę. Chciałbym zobaczyć jak władze białoruskie dadzą sobie radę z migrantami po wybudowaniu tejże zapory ..................................................... . :)

mat
czwartek, 7 października 2021, 23:23

No i będzie ogrodzenie z prawdziwego zdarzenia jak pisałem ileś dni temu nasycone elektroniką murowane i wysokie jak w Grecji. Super

Lu6
piątek, 8 października 2021, 12:43

Sprawy w swoje ręce wziął Jarek :) co jak co, ale teraz możemy być pewni muru, zapory jednej z najnowocześniejszych na świecie.Brawo

piątek, 8 października 2021, 12:36

Tak na serio pytam. Nie można zaminować?

123 abc
piątek, 8 października 2021, 17:08

Można zaminować ale przeciwczołgowymi. Platforma i Chłopi pozbawili nas min ppchtnch - Ottawski.

say69mat
czwartek, 7 października 2021, 23:06

@defence24.pl: "Podjęliśmy decyzję o budowie trwałej zapory wzdłuż granicy polsko-białoruskiej. Doświadczenie innych państw, których dotknął kryzys migracyjny pokazuje, że jest to jedyna skuteczna metoda" - powiedział wiceprezes Rady Ministrów Jarosław Kaczyński. ... ani Linia Maginota, ani Linia Mołotowa, ani Linia Stalina, ani Linia Mareth, ani linia Gotów, ani linia Gustawa, ani linia Hitlera, ani linia Odry, ani linia Zygfryda nie spełniły pokładanych nadziei. To jakim cudem Linia Kaczyńskiego miałby się stać linią, której ludzka przemyślność nie będzie w stanie sforsować???

andys
piątek, 8 października 2021, 12:41

Racja. Problem ten musi byc rozwiazany ekonomicznie i gospodarczo. Rozwiązanie jest inne (i jedyne) - nalezy pomóc w budowie znośnych warunków w państwach biednych, należy dać ludziom prace. Dlaczego Ukraińcy wyjezdżaja z Ukrainy? Dlatego, że skutecznie rozwalono tam gospodarkę i elity ukraińskie prowadza polityke antynarodową, mysla tylko o swoich interesach. Jakos za Janukowicza nie jezdzili tak masowo do Polski. W Afryce i na Bliskim Wschodzie sytuacja jest podobna. Kraje europejskie cynicznie graja na trudnosciach narodów biednych i robia to od czasów wielkich odkryc geograficznych. Otwieraja granice dla taniej siły roboczej, lecz proces ten przerodził sie w szaleństwo. Nalezy traktować problem imigrantów jak np. problem klimatyczny.

Zbig
piątek, 8 października 2021, 15:31

Ukraińcy wyjeżdżają bo granice są otwarte i mają taką możliwość. Z Polski też nikt masowo nie wyjeżdżał za Mazowieckiego albo Millera.

Adam_S
piątek, 8 października 2021, 14:17

Nie da się zbudować "znośnych warunków" w krajach trzeciego świata bez pełnej, uczciwej współpracy miejscowego rządu i populacji, jeśli nie wręcz kontroli nad nimi, a i wtedy ciężko. Można za to łatwo wyrzucić tony pieniędzy w błoto i powiększyć konta bankowe miejscowych władców. Zgadnij którą opcją takie próby się zwykle kończą.

Franz
piątek, 8 października 2021, 11:58

Do tych wymienionych "linii" trzeba dodac linie bezgranicznej glupoty ktora wydawala sie nieprzekraczalna - w wypadku say69mat okazuje sie ze owszem.

Chyżwar
piątek, 8 października 2021, 11:50

Linia Mołotowa to był zwykły pic na wodę. Wystarczy ją pozwiedzać, żeby o tym wiedzieć. Rosjanie, choć ich nie lubię idiotami nie są. Mimo tego wiedząc co potrafi ciężka artyleria budowali umocnienia tak, że Niemcy mogli się przyglądać budowie. Poczytaj dokładnie jak faktycznie było z Linią Zygfryda. Amerykanie utknęli tam na bardzo długo. Lini Maginota nikt nie zdobywał. Linia Stalina została przez niego samego rozbrojona, więc nie ma o czym tutaj gadać. Poza tym wymienione przez ciebie fortyfikacje były przewidziane na normalną wojnę. Te nie. Jasne, że wszystko da się sforsować. Ale im trudniej to zrobić, tym lepiej.

A127
piątek, 8 października 2021, 03:52

No patrz, a mur chiński się sprawdził i zapewniam cię, że to nie jest wyjątek, ale reguła. Spróbuj wziąć to na logikę, gdyby mury, płoty i umocnienia nie pomagały to ludzie już od tysiącleci by ich nie budowali. Swojego ogródka też nie ogradzasz? Stopień trudności zależy tylko od wielkości zagrożenia.

Chyżwar
piątek, 8 października 2021, 15:01

Skoro człowiek uważa, że ludzka przemyślność jest w stanie wszystko sforsować, to po co zamyka na klucz drzwi od mieszkania? Sprawny włamywacz poradzi sobie przecież z każdym zamkiem.

Tweets InfoSecurity24