Skazani z większym dostępem do internetu

11 stycznia 2019, 12:37
sw
Fot. Służba Więzienna/Facebook

Rzecznik praw obywatelskich zwrócił się z kolejnym apelem do zastępcy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej płk Grzegorza Fedorowicza. Tym razem dotyczy on braku dostępu do serwisów internetowych instytucji unijnych (europa.eu) przez osoby pozbawione wolności. Skarga taka, której autorem jest osoba osadzona w jednej z polskich jednostek penitencjarnych, pojawiła się „na biurku” Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich.

Jak zaznacza RPO, od kilku lat „Centralny Zarząd Służby Więziennej stara się zapewnić osobom pozbawionym wolności realizację prawa do informacji”, co wynika z „ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz stanowiska Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu”. Na ten moment na liście serwisów, do których dostęp mają więźniowie, znajdują się m.in. adresy polskich instytucji i organów państwowych. Razem, zgodnie z informacjami przekazanymi przez RPO, ma to być kilkadziesiąt serwisów.

Przedstawiciel Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich, w piśmie skierowanym do Rzecznika Praw Obywatelskich w dniu 11 grudnia 2018 r., wskazał na brak dostępu osób pozbawionych wolności do serwisów internetowych instytucji unijnych (europa.eu). Kwestię niemożności uzyskania informacji dotyczących Unii Europejskiej za pośrednictwem stron internetowych podniósł bowiem więzień w skardze nr 1572/2018.

fragment wystąpienia RPO do DGSW ze stycznia br.

Jeszcze w połowie 2016 roku zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej płk Jerzy Kopeć w liście, który był odpowiedzią na pismo Rzecznika Praw Obywatelskich, informował, że od marca 2014 r. "skazani w jednostkach penitencjarnych w całej Polsce powinni mieć dostęp do": 

 • www.bip.sw.gov.pl
 • www.sw.gov.pl
 • www.e-sady.gov.pl
 • ip.lex.pl
 • swaweb1.ms.gov.pl
 • rcl.gov.pl
 • dzlennikiurzedowe.gov.pl
 • dzlennikustaw.gov.pl
 • monitorpolskl.gov.pl
 • legislacja.rcl.gov.pl
 • bip.rpo.gov.pl
 • brpo.gov.pl
 • Skype

„Skazani mają również dostęp do takich stron jak: www. echr.coe.int - European Court of Human Rights, zawierającej orzeczenia, decyzje, rezolucje oraz raporty Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, Europejskiej Komisji Praw Człowieka oraz Komitetu Ministrów Rady Europy, czy strony zawierającej tekst Europejskiej Konwencji o zapobieganiu torturom oraz nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu albo karaniu, wraz ze sprawozdaniem wyjaśniającym do niej” - dodaje biuro RPO.  Jak podkreśla, Biuro Informatyki i Łączności Centralnego Zarządu Służby Więziennej informowało go „wielokrotnie”, że liczba stron internetowych, do których dostęp mają mieć więźniowie, będzie rozszerzana. Podobne deklaracje miały padać również ze strony sekretarza stanu w resorcie sprawiedliwości, czyli Patryka Jakiego. W związku z tym RPO apeluje obecnie, by dostęp ten poszerzyć o strony internetowe instytucji unijnych.

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Strażnik lokaj
środa, 16 stycznia 2019, 23:38

Proponuję PANA Rzecznika dać na oddział na tydzień czasu do służby to zobaczy z kim ma doczynienia.

Sw
wtorek, 15 stycznia 2019, 00:49

Mary panie rzeczniku A kiedy zainteresujesz się prawami tych którzy pilnują takich wykolejencow. Brak socjalu odawanie moczu na mur więzienny z posterunku albo inną potrzebą fizjologiczna załatwiają do czarnego worka. Gdzie jest Pan się pytam . Co jeszcze im dacie żeby bardziej się z was nasmiewali telewizory mają i nie płacą abonamentu konsole gdzie w domach dziecka nawet nie wiedzaca co to . Internet im dac tak to ma.byc kara czy pan już Boga się nie boi .my nawet telewizora nie możemy mieć już nie wspomnę o jakimś Internecie XXI wiek A człowiek który zabija gwalci kradnie ma życie jak na wczasach A normalni obywatele ktorzy ciężko pracowali na swoje nieposzkalowane opinie mają cierpieć. Coś tu chyba nie tak

Filip
sobota, 12 stycznia 2019, 16:04

Moim zdaniem Skazani i Ta wystarczającą ilość informacji mogą czerpać z mediów publicznych do których mają niemalże nieograniczony dostęp.

Kuba
piątek, 11 stycznia 2019, 22:13

A może ich wypuścić, będą korzystać ze wszystkich dóbr na wolności. Po co więzienia, niech zabijają, gwałcą, rabóją. Panie rzecznik, zajmij się Pan ważniejszym sprawami! Żenada

Tweets InfoSecurity24