Rząd zmienia tegoroczne plany budżetowe. Ponad 2 mld więcej dla służb i dodatkowy fundusz motywacyjny

22 września 2021, 13:28
morawiecki, fot. adam guz:kprm
Fot. Adam Guz/KPRM

Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekt nowelizacji tegorocznej ustawy budżetowej i okołobudżetowej. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Centrum Informacyjne Rządu, dodatkowe pieniądze trafią m.in. do służb mundurowych. Mowa o kwocie ponad 2 mld złotych. Co więcej, w ramach noweli ustawy okołobudżetowej, powstać ma dodatkowy fundusz motywacyjny, z którego pracownikom sfery budżetowej będą mogły być wypłacane specjalne dodatki.

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy budżetowej, w której założono, że inflacja ma wynieść w ujęciu średniorocznym 4,3 proc., a PKB ma wzrosnąć o 4,9 proc. Dochody budżetu państwa w 2021 r. zostały zaplanowane na poziomie prawie 483 mld zł (w dotychczasowej ustawie budżetowej było to 404,5 mld zł), a wydatki budżetu państwa wyniosą 523,4 mld zł (dotychczas 486,8 mld zł).

Co oznacza to dla mundurowych? Z informacji przekazanych przez CIR wynika, że "na bieżące funkcjonowanie oraz na inwestycje Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej zapewnionych zostanie (jeszcze w tym roku - przyp. red.) dodatkowo 2,2 mld zł". Jak na razie nie wiadomo jak te środki zostaną podzielone między formacje oraz na jakie dokładnie cele pieniądze zostaną wydane. Wszystko dlatego, że projekty przyjętych przez rząd dokumentów nie zostały jeszcze opublikowane ani na stronach Rządowego Centrum Legislacji, ani tych należących do Sejmu. 

Oprócz ustawy budżetowej, rząd zdecydował się też znowelizować ustawę okołubudżetową. W jej ramach - jak informuje CIR - "utworzony zostanie dodatkowy fundusz motywacyjny w państwowych jednostkach budżetowych, z którego będą mogły być wypłacane specjalne dodatki pracownikom sfery budżetowej". Co więcej, zasilony ma zostać też m.in. Fundusz Wsparcia Policji, Fundusz Wsparcia Straży Granicznej oraz Fundusz Wsparcia Państwowej Straży Pożarnej. Rządowy komunikat nie zdradza jednak o jakich pieniądzach dokładnie mowa.

Podjęte przez rząd decyzje to generalnie dobra wiadomość dla mundurowych. Budżety służb na ten rok nie napawały optymizmem, a wszystko związane było z pandemią koronawirusa. Proponowane 2,2 mld to wprawdzie nie kwota, która pozwoli Policji, Straży Granicznej czy Państwowej Straży Pożarnej na przesadnie duże inwestycje, jednak biorąc pod uwagę, że - jak czytamy w komunikacie CIR - środki te mają zostać przeznaczone także "na bieżące funkcjonowanie" formacji, widać że ekstra środki są dziś niezbędne, a przynajmniej do takich wniosków doszedł rząd.

Z punktu widzenia samych funkcjonariuszy istotniejszą informacją jest ta dotycząca zmian w ustawie okołobudżetowej. Zgodnie z informacjami jakie przekazało MSWiA, a potwierdziło we wtorkowym (22 września) komunikacie NSZZ Policjantów, jeszcze w tym roku odmrożony ma zostać fundusz nagród. Znalazło to – jak się wydaje – odzwierciedlenie właśnie w nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021. Zgodnie z rządowym komunikatem, jeszcze w tym roku, stworzony ma zostać bowiem specjalny fundusz motywacyjny, w ramach którego pracownicy sfery budżetowej (a więc zapewne także funkcjonariusze) będą mogli otrzymać specjalne dodatki. Czy uspokoi to nerwową sytuacją, z jaką mamy dziś do czynienia wewnątrz mundurowego środowiska? Nowelizacja nie będzie z pewnością lekiem na większość finansowych bolączek, jednak to jeden z elementów, o których zmianę funkcjonariusze postulowali od początku tego roku budżetowego. 

Teraz projekty ustaw trafią do Sejmu. Jak na razie nie wiadomo, czy posłowie zajmą się dokumentami już na najbliższym posiedzeniu, które zaplanowano na 29 września-1 października. Mimo, że w porządku obrad punkt ten nie jest dziś ujęty, to kiedy tylko przyjęte przez rząd projekty trafią do parlamentu, plan posiedzenia może zostać uzupełniony. Biorąc pod uwagę fakt, że chodzi o dodatkowe pieniądze, które mają zasilić tegoroczne budżety, zwłoka nie jest raczej sprzymierzeńcem mundurowych formacji. Można się domyślać, że gdyby czas wejścia w życie znowelizowanych przepisów zależał od funkcjonariuszy, trzeba by się kierować zasadą: im szybciej, tym lepiej.

DM

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 98
Edek
czwartek, 23 września 2021, 13:38

Dla tych co myślą że teraz będzie tak cudownie. "Zatwierdzone zostały przez URE podwyżki gazu, zapowiedź wprowadzenia wniosku o podniesienie cen energii elektrycznej o kilkadziesiąt procent, inflacja przekraczająca 5 proc., a do tego nowe podatki i opłaty - najbliższe miesiące mogą być trudne dla naszych budżetów domowych". A my zachwyt że jest tak cudownie, po prostu wzrosły koszty życia, te podwyżki to była konieczność nie jakaś łaska

Yanek
czwartek, 23 września 2021, 20:28

Bywało znacznie gorzej, patrz lata wstecz

Zbig
czwartek, 23 września 2021, 13:31

Wiele osób to podnosi, te awanse na grupach powinny być obarowane jasno określonymi zasadami, zawsze grupa zależała od stopnia i stażu służby, zawsze. Nie możecie nagle jednemu dać grupę po 2 latach a drugiemu tą samą grupę po 15 latach, jeden ciężko pracował kilkanaście lat i ma to samo co młody zaraz po przyjściu, słusznie ktoś podniósł że to będzie patologia

Hektor
czwartek, 23 września 2021, 20:27

Nie będzie patologii jak decydenci wprowadzą regulacje w tym zakresie, myślę że to nastąpi szybko, bo chcą to wprowadzić od nowego roku 2022

Stary pies
czwartek, 23 września 2021, 11:06

I te właśnie 2 miliardy mogły związki ugrać na obiecane podwyżki za 2021r. Tyle pieniędzy było w zapasie, a związkowcy jak dzieci dali się ministrowi ograć za obiecanki cacanki. Wstyd że mamy taką reprezentację. Jak się panowie przewodniczący nie umie grać to do stołu nie należy siadać. !!!! Motywacyjne dodatki to dla przeciętnego policjanta 200-300 zł dwa razy w roku. Obłowią się komendanci wszystkich szczebli w kwartolnikach i nagrodach po 15-20 tys. zł. Nie omijając oczywiście działaczy związkowych

Misiek
czwartek, 23 września 2021, 13:44

Okazuje się że było jeszcze sporo środków na podwyższenie uposażeń, także brawo panowie Związkowcy, ograli was jak dzieci, a może nie ograli?, a to było by jeszcze gorzej

On
czwartek, 23 września 2021, 20:29

Takie negocjacje zawsze są trudne, grasz tak jak przeciwnik pozwala

No wreszcie
czwartek, 23 września 2021, 10:56

Wracają szkoły podoficerskie i aspiranckie, bardzo dobrze!, będzie w końcu jakaś droga awansu, a nie z nadania i obligatoryjnie, chcesz awansować to na to zapracuj, chcesz grupę, stopień to naprzód, tak kiedyś było i tak powinno zostać, bardzo dobra zmiana. Zresztą do tej pory jest tak w wojsku, straży pożarnej, więziennej, SG, dlaczego nie miało by być w Policji?, wraca stara dobra szkoła, oby to weszło w życie.

Mundek
czwartek, 23 września 2021, 15:15

Zgadzam się, masz lata, kończysz kurs masz awans, czy to grupę czy stopień

Stary zgred
czwartek, 23 września 2021, 10:41

Jedno mnie w tym bagnie cieszy, że te pieniądze będą, na wiele nie liczę, ale mam w pamięci poprzednie lata, wiem jak było, pamiętam, wtedy mogłeś drzeć ryja na ulicy, pisać petycje, pikietować, protestować, co tam chciałeś i to był głos na puszczy, nikogo nie obchodziliśmy. Przypominam super reformy 25/55 liczone z 10 lat, L4 skreślone 100%, od 2012 zabrana waloryzacja, brak podwyżek pensji i dodatków, zerowy doalog ws.15a, po prostu dno i 5 metrów mułu, więc teraz nawet gdy nie jest idealnie i nie ma co peanów pisać, bo wszystko trzeba wyrwać z gardła, ale mimo to coś ruszyło, te pieniądze do nas trafiają, tak czy inaczej są, jest jakiś plan konspekt. Boję się że po wyborach 2023 kranik znowu zostanie zakręcony na kolejne 10 lat, już tego nie doczekam w tym miejscu, ale tak będzie, dla jasności, jestem apoltyczny, ale potrafię trzeźwo ocenić rzeczywistość, a ten kto dłużej pracuje wie o czym pisze, 29 lat pracy daje mi prawo do wyrażania podobnych sądów, można się co najwyżej nie zgodzić, ale nie ma co zaklinać rzeczywistości, bo i po co..

Kult
czwartek, 23 września 2021, 20:30

Myślę podobnie ma zasadzie " szanuj szefa swego, możesz mieć gorszego" ;)

Tweets InfoSecurity24