Rosjanin wydalony z Polski. ABW: podejrzany o współpracę z wywiadem

12 października 2017, 14:04
ABW

11 października na wniosek Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wydalono z Polski Dmitryia K., obywatela Federacji Rosyjskiej. Z ustaleń ABW wynika, że mężczyzna prowadził działalność wymierzoną w polskie interesy, inicjował elementy wojny hybrydowej przeciwko Polsce, a także utrzymywał kontakty z rosyjskimi służbami specjalnymi.

Jak informuje rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, oficjalnie Dmitryi K. przebywał w Polsce jako przedstawiciel Rosyjskiego Instytutu Studiów Strategicznych w Moskwie (RISS). Działając oficjalnie jako naukowiec i badacz RISS K. nawiązywać miał kontakty w środowiskach naukowców, w tym historyków, oraz dziennikarzy.

W grupach tych znajdował osoby o prorosyjskim światopoglądzie i wciągał ich we współpracę, proponując m.in. współpracę z rosyjskimi uczelniami, czy finansowane przez stronę rosyjską publikacje i wyjazdy naukowe. Grupę współpracujących z nim osób instruował, co mówić, by prezentować prorosyjski punkt widzenia.

rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn

Dmitryi K. wykorzystywał tworzoną przez siebie sieć kontaktów do szerzenia prorosyjskiej propagandy - podkreśla Stanisław Żaryn. Z ustaleń ABW wynika, że w ramach swojej działalności K. podejmował szereg inicjatyw wymierzonych w polskie interesy, m.in. inicjował kampanie informacyjne na rzecz Rosji prowadzone w Polsce, prowadził kampanie podgrzewające polsko-ukraińskie animozje, stymulował działania w Polsce sprzeciwiające się demontowaniu sowieckich pomników, a także akcje dyskredytowania polskich władz, zarówno w polskich jak i zagranicznych mediach.

ABW ustaliło również, że Dmitryi K. utrzymywał kontakt z rosyjskimi służbami specjalnymi. W czasie kontaktów z kooperującą z nim grupą osób zatajał swoje związki z Rosyjskim Instytutem Studiów Strategicznych. Analiza działań K. wskazuje, że jego aktywność w Polsce koresponduje z działalnością rosyjskich służb wymierzoną w interesy RP. 

Całość materiału, zgromadzonego przez ABW w tej sprawie wskazuje, że przebywanie Dmitryia K. na terytorium Polski rodzi ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego Polski. Działalność K. na rzecz wrogiego państwa nie mogła być tolerowana.

rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn

Szef ABW wnioskował o wydalenie K. z Polski, a decyzją Szefa MSWiA Rosjaninowi cofnięto zgodę na pobyt w RP i wydalono go z kraju.

Jak podkreśla w komunikacie dla mediów Stanisław Żaryn, "Rosyjski Instytut Studiów Strategicznych powstał jako zaplecze analityczne wywiadu rosyjskiego" i "przez długi czas był podporządkowany rosyjskiemu wywiadowi". 

Obecnie [RISS - przyp. red.] pozostaje pod nadzorem rosyjskich władz i jest przez nie kontrolowany. Obecnie szefem RISS jest jeden z byłych szefów rosyjskiej służby specjalnej.

rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn

 

 

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
gegroza
czwartek, 12 października 2017, 23:48

niezły szpion - mówił jaki jer ruski punkt widzenia ! A ja myślałem że wykradł tajne materiały dotyczące BWP1 albo budowy korwety :)

PiotrEl
sobota, 14 października 2017, 14:28

Wywalamy naukowców z 80 oficjalnymi (co za szpieg) publikacjami i innym niż powszechne w Polsce zdaniem na szereg spraw! OTAKE wolność słowa w 1981 walczyłem strajkując na uczelni.... Brafo, brafo....

Trujkont
czwartek, 12 października 2017, 19:49

Jeżeli to prawda to powinien zgnić w polskim karcerze zamiast być elegancko odwieziony do swoich panów.

Ramon
czwartek, 12 października 2017, 19:02

Są całe portale prowadzące w Polsce działalność prorosyjską, są pełne prorosyjskiej propagandy media społecznościowe w Polsce. Jest wreszcie rząd tzw dobrej zmiany prowadzący politykę izolowania Polski w Europie oraz skłócania Polski z sojusznikami z NATO co idealnie wpisuje się w rosyjskie oczekiwania. A tu wielkie halo bo jakiegoś kolesia wydalili...

Reklama
Tweets InfoSecurity24