Roboty PIAP dla Indonezji i Korei Południowej

24 marca 2017, 14:05
Fot. PIAP
Fot. PIAP
InfoSecurity24
InfoSecurity24

W pierwszym kwartale 2017 roku Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP zrealizował kolejne dostawy robotów PIAP GRYF dla południowokoreańskich i indonezyjskich sił zbrojnych. 

Roboty PIAP GRYF dla armii indonezyjskiej wyposażone zostały w dodatkowe urządzenia, takie jak uchwyt do zamrażarki FNK i nawijarka światłowodowa. Dzięki zastosowaniu uchwytu roboty będą mogły współpracować z urządzeniem, które za pomocą ciekłego azotu zamrozi ładunek wybuchowy lub podejrzany obiekt zanim dojdzie do wybuchu. Automatyczna nawijarka światłowodowa umożliwi sterowanie robotem nawet w przypadku silnych zakłóceń radiowych na odległość do 300 metrów.

GRYF
Fot. PIAP

Z kolei na rynek południowokoreański w skład wyposażenia robota PIAP GRYF weszło 16 rodzajów akcesoriów dodatkowych, m.in.: uchwyt do strzelby, uchwyt do wyrzutnika pirotechnicznego, magistrala do zdalnego odpalania ładunków wybuchowych, urządzenie do przebijania opon, do przecinania kabli oraz wkrętarka. Te ostatnie narzędzia pobierane są automatycznie z tzw. banku narzędzi zamontowanego na bazie mobilnej robota.

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP jest dostawcą mobilnych robotów pirotechnicznych dla sił zbrojnych Indonezji od 2013 roku a dla Republiki Korei od 2015 roku.

Współpraca PIAP z dalekowschodnimi klientami doprowadziła do szeregu modyfikacji pierwotnej konstrukcji robota PIAP GRYF, z których korzystają także polscy użytkownicy. Obejmują one między innymi: podgląd obrazu z czterech kamer wyświetlany jednocześnie na ekranie pulpitu sterowniczego (dzięki temu rozwiązaniu operator robota ma pełny obraz przestrzeni operacyjnej); nowe, szybsze silniki (dzięki temu robot porusza się z prędkością do 10 km/h); wizualizację położenia manipulatora na ekranie pulpitu sterowniczego (operator jest w stanie ocenić położenie manipulatora nawet wtedy, gdy robot znajduje się poza zasięgiem jego wzroku).

Systemy otrzymały także bank narzędzi zamontowany na bazie mobilnej (w jego skład wchodzą m.in. nożyce do przecinania przewodów elektrycznych i wybijak do szyb; zwiększa to taktyczne możliwości użycia robota); podwójny uchwyt wyrzutnika pirotechnicznego (umożliwia on oddanie dwóch strzałów bez konieczności powrotu robota do operatora celem przeładowania).

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
fizdrygant
poniedziałek, 27 marca 2017, 01:48

W razie niepowodzenia projektu Obrony Terytorialnej z powodów braku rekrutów, zakupić 50 tys, a za konsolami posadzić ośmioklasistów - adeptów kanterstrajka-global ofensiw. Tylko, żeby im się światłowody nie poplątały :(

hmmm
piątek, 31 marca 2017, 13:51

Polski rząd woli kupować na pustyni zamiast w Polsce. Jeżeli tu nie chodzi o łapówki, to ja nie wiem o co chodzi.

Tweets InfoSecurity24