Funkcjonariusz ABW zarobi więcej?

30 sierpnia 2021, 11:42
ABW, agencja bezpieczeństwa wewnętrznego, fot. ABW
Fot. ABW

Minister koordynator służb specjalnych zamierza podnieść uposażenie funkcjonariuszom największej polskiej służby specjalnej. Jak wynika z informacji zamieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, gdzie wpisano już projekt odpowiedniego rządowego rozporządzenia, zaproponowane podwyższenie wielokrotności kwoty bazowej ma częściowo zniwelować "dysproporcje uposażenia pomiędzy Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego a pozostałymi służbami specjalnymi".

Zgodnie z projektem rozporządzenia Rady Ministrów, w sprawie wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy ABW, mnożnik wzrosnąć ma z poziomu 3,86 do 3,97. Jak wynika z informacji zamieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, nowe regulacje powinny wejść w życie do końca tego roku. O jakich kwotach mowa? Biorąc pod uwagę, że planowany wzrost mnożnika to 0,11 a wysokość kwoty bazowej utrzymuje się na poziomie 1 614,69 zł, chodzi - przeciętnie - o nieco ponad 177 złotych. 

Jak czytamy na rządowych stronach, projekt rozporządzenia Rady Ministrów "służy podwyższeniu wielokrotności kwoty bazowej do rzeczywistej jej wartości wynikającej z wysokości funduszu uposażeń funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, co jednocześnie częściowo zniweluje dysproporcje uposażenia pomiędzy Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego a pozostałymi służbami specjalnymi". Twórcy dokumentu podkreślają też, że "aktualnie obowiązujący mnożnik kwoty bazowej wynikający z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 marca 2018 r. w sprawie wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie uwzględnia zmian w wynagrodzeniach, które nastąpiły w latach 2018-2021". Jak dodano, we wskazanym wyżej okresie dokonano zmiany uposażeń funkcjonariuszy ABW w drodze dwóch rozporządzeń - "w sprawie dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego" oraz "w sprawie grup zaszeregowania i stawek uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w tych grupach oraz wzrostu uposażenia zasadniczego z tytułu wysługi lat". 

Podstawowe pytanie, jakie pojawia się zawsze, kiedy mowa jest o podwyżkach, dotyczy tego skąd pochodzą środki mające je sfinansować. Jak przekonują twórcy projektu w ABW, "podwyższenie tej kwoty nie spowoduje dodatkowych skutków dla budżetu państwa, natomiast urealni jej wartość do rzeczywistej wysokości wynikającej z wielkości funduszu uposażeń funkcjonariuszy ujętej w ustawie budżetowej na rok 2021 w części 57 – Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego". Co więcej, "w związku ze zmianą rozporządzenia ABW nie będzie również wnioskowała o dodatkowe środki z budżetu państwa".

Podwyżki kością niezgody? 

Podwyżki w mundurowych szeregach, to w ostatnim czasie jedna z osi sporu między MSWiA – na którego czele stoi Mariusz Kamiński, będący jedocześnie ministrem koordynatorem służb specjalnych odpowiedzialnym m.in. za ABW – a funkcjonariuszami formacji nadzorowanych przez resort. Zwiększenie uposażeń miało być częścią nowej ustawy modernizacyjnej, ta jednak do tej pory nie ujrzała światła dziennego, a mundurowi obawiają się, że jest to wynikiem wewnątrzrządowego sporu dotyczącego właśnie środków na podwyżki. Jak mówił niedawno w rozmowie z InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski, przewodniczący NSZZ Policjantów, nie ma on "wątpliwości co do tego, że kierownictwo MSWiA ma odpowiednie intencje i zmierza do tego, by ta ustawa weszła w życie", jak jednak dodawał, to że nie znamy jeszcze projektu, wynikać ma "z obstrukcji rządu, a konkretnie ministra finansów". "Nie uwierzę w to, że budżetu państwa nie stać na podwyżki dla mundurowych" – mówił Jankowski przypominając, że "ładne komendy, sprawne samochody i nowoczesny sprzęt są bardzo ważne, ale w porozumieniu jasno zapisaliśmy kwestię podwyżek uposażeń, a premier doskonale o tym wie".

DM

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 16
Tomek
środa, 1 września 2021, 01:27

Czy do ABW można dostać się tylko jako funkcjonariusz policji lub służby mundurowej czy z cywila też biorą? Doradca podatkowy ,który pracował długo w BIG4.

Wacław
czwartek, 9 września 2021, 14:11

Zadanie tego pytania publicznie już wyklucza Cię z grona kandydatów. Tam trzeba myśleć i umieć znaleźć stosowne informacje.

Darek
wtorek, 31 sierpnia 2021, 19:07

Kpina i skandal!!!

Oti
wtorek, 31 sierpnia 2021, 10:11

Funkcjonariusze odchodzą masowo z pracy zarobki to kpina dobrze zarabiają tylko dyrektorzy i naczelnicy w ABW od 2011 roku nie było podwyżek pensji zasadniczej

SŁAWEK
poniedziałek, 30 sierpnia 2021, 16:45

U mnie w KMP odeszło ostatnio czterech 15 latków na emerytury. Brak perspektyw. Komendantom po 2500 zlotych, a innym 0. Co to za polityka ?. Za chwilę nie będzie miał kto robić.

Żołnierz
wtorek, 31 sierpnia 2021, 12:20

A kwota bazowa w wojsku od której naliczane są wszystkie dodatki od roku 2011 wynosi 1500 pln

Xd
wtorek, 31 sierpnia 2021, 11:24

Z ABW w ostatnich latach odeszły setki funkcjonariuszy... również tuż po 15... te działania nic nie zmienią... a ta służba nie stoi nawet nad przepaścią... tylko dawno w nią runęła...

Janek
wtorek, 31 sierpnia 2021, 14:24

Tylko gdzie odchodzą ??? Ludzi ,których znam z policji każdy dotrwał do 15lat a w ABW nie mogą dotrwać do 15 lat??? Sektor prywatny jest dobry tylko dla ekonomistów i informatyków?

zak
poniedziałek, 30 sierpnia 2021, 15:43

Kto to pisał, nie przeciętnie, tylko właśnie kwota bazowa wzrośnie o 177,61 czyli będzie wynosiła 1792,3 zł, od tego będą liczone pozostałe kwoty.

Żołnierz
wtorek, 31 sierpnia 2021, 12:22

W wojsku kwota bazowa wynosi 1500 ( od której naliczane są dodatki ) dlaczego tego nie zmienią.

Tweets InfoSecurity24