PSP rozpoczęła testy nowego umundurowania służbowego

10 marca 2021, 15:26
nowy mundur KGPSP 2
Nowe umundurowanie służbowe w fazie projektowej. Fot. Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej

PSP rozpoczęła testy nowego umundurowania służbowego, które zastąpi umundurowanie służbowe i koszarowe. Umundurowanie będzie się składało m.in. z t-shirtu, koszul z krótkim i długim rękawem, bluzy, bluzy typu polar, spodni, butów z oddychającą membraną, przeciwdeszczowej kurtki i spodni, oraz czapki letniej i zimowej. Nowością będą krótkie spodenki.

Zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Krzysztof Hejduk przekazał, że komendant główny PSP zatwierdził do testowania ok. 100 sztuk nowego umundurowania. "Przyjęliśmy, że testować będą strażacy na różnych stanowiskach - od pełniących służbę w jednostkach ratowniczo-gaśniczych, przez pracowników biurowych, komendantów, kadetów, czy podchorążych" - powiedział. Na razie do komendy głównej PSP trafiło kilka sztuk nowych mundurów. Wszystkie mundury do testów zostaną przekazane do końca maja, zaś same testy potrwają przynajmniej do końca sierpnia. Wtedy specjalny zespół, powołany przez komendanta głównego PSP zadecyduje o ewentualnych poprawkach.

Komendant Hejduk dodał, że w kolejnym etapie, rozporządzeniem umundurowanie zostanie wprowadzone do ogólnego stosowania. Po ukazaniu się rozporządzenia - mam nadzieję, że nastąpi to do września - przystąpimy do uruchomienia przetargów. Planujemy, aby przeprowadziły je komendy wojewódzkie i szkoły PSP, tak żeby to było kilkanaście przetargów z okresem realizacji od 2022 r." - powiedział. 

Całkowita wymiana umundurowania, które wprowadzone zostało jeszcze w 1997 roku, miałaby potrwać od pięciu do sześciu lat i byłaby realizowana w miarę posiadanych środków budżetowych, podobnie jak działo się to podczas wymiany umundurowania bojowego. 

Z nowego umundurowania służbowego korzysta już komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak, które pokazał się w nim m.in. 8 marca, podczas mianowania na stanowisko dyrektora Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności  st. bryg. mgr. inż. Jacka Zalecha, a na stanowisko jego zastępcy - st. bryg. mgr. inż. Marcina Kucharskiego.

Mundury będą miały barwę piaskową z czarnymi elementami. W tym kolorze będą m.in. imieninki i pagony, orzeł na czapce. Z tyłu na bluzie, a także na koszuli na lewej klapie znajduje się napis Państwowa Straż Pożarna.

Nowe umundurowanie będzie wykonane z materiału Rip-stop, wykorzystywanego przy produkcji m.in. umundurowania dla Służby Celno-Skarbowej i Służby Ochrony Państwa. Kolorem nowe mundury będą nawiązywały do nowego umundurowania bojowego, z którego strażacy już korzystają.

"Nowe umundurowanie będzie się składało z kilku elementów noszonych w zależności od pełnionej służby i warunków pogodowych. Będzie to podkoszulek, bluza i spodnie, a także czapka z daszkiem. Komendanci i pracownicy administracji będą mieli koszule z krótkim i długim rękawem. Do noszenia w chłodniejsze dni będzie polar koloru czarnego, kurtka i spodnie przeciwdeszczowe, czarna zimowa czapka" - powiedział Hejduk.

Nowością będzie wprowadzenie do umundurowania służbowego krótkich spodenek - głównie dla strażaków biorących udział w akcjach ratowniczych. Nowym elementem będzie również płaszcz jesienno-zimowy do umundurowania wyjściowego. "Odstępujemy od długiego płaszcza na rzecz płaszcza jednorzędowego, długości do kolan, koloru granatowego z godłem czerwonym na lewym ramieniu" - powiedział Hejduk.

PAP/IS24

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
serbiusz
piątek, 12 marca 2021, 11:55

Kasy jest dużo, bo podatków biorą 60% to i wydawać na głupoty nie żal . Nowe mundury potrzebne jak świni kapelusz.

Franciszek
czwartek, 11 marca 2021, 15:16

I teraz moi drodzy strażacy powiem wam że u nas w straży granicznej nie mamy np T-shirt ów bo wyszły z tabeli należności i zapomniano o nich. Koszule od munduru służbowego noszę na gołą skórę. Super no nie.

Legionista z pogranicza
czwartek, 11 marca 2021, 15:13

I teraz proszę porównać to z mundurem służbowym straży granicznej. Krój fason napisy flagi RP oznaczenia... Niestety Niebo a ziemia w porównaniu z mundurem SG. Generale Tracz dziękujemy to dzięki Panu w lecie pocę się w tym mundurze a w zimę marznę.

Tweets InfoSecurity24