Straż Pożarna
Projekty nowych mundurów i legitymacji PSP opublikowane [FOTO]
Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej opublikowała projekty oraz główne założenia nowego ubioru służbowego strażaków. Ich wprowadzanie szefostwo formacji chce rozpocząć z początkiem 2021 roku, ale termin ten może ulec zmianie ze względu na sytuację epidemiczną.
Główne założenia nowego ubioru służbowego strażaków PSP opracowane zostały przez zespół mundurowy komendanta głównego PSP. Choć zgodnie z planami formacji na wyposażenie mundurowych mundury miały zacząć wchodzić od pierwszych dni stycznia 2021 roku, to termin ten może się zmienić z przyczyn niezależnych KGPSP. Chodzi oczywiście o opóźnienia, które mogą pojawić się w związku z pandemią koronawirusa w Polsce.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez komendę, główne przedmioty umundurowania służbowego będą w większości w kolorze piaskowym z czarnymi dodatkami. W skład zestawu wejdą:
- czarne buty z oddychającą membraną, z wierzchnią warstwą skórzaną lub tekstylną (w zależności od wykonywanych obowiązków służbowych),
- spodnie służbowe z materiału typu ripstop,
- koszula służbowa z długim rękawem z materiału typu ripstop,
- koszula służbowa z krótkim rękawem z materiału typu ripstop,
- bluza służbowa z materiału typu ripstop,
- bluza typu polar z dzianiny typu polartec, w kolorze czarnym,
- koszulka T-shirt, bawełniana z napisami w technice flock, (dopuszczone zostanie wykonywanie obowiązków służbowych w tej koszulce),
- czapka z daszkiem z materiału typu ripstop,
- czapka zimowa wełniana w kolorze czarnym,
- spodenki krótkie typu „bojówki” z materiału typu ripstop,
- spodnie służbowe przeciwdeszczowe z materiału o właściwościach wodoodpornych,
- kurtka służbowa z materiału o właściwościach wodoodpornych,
- pasek do spodni tekstylny w kolorze czarnym.
Planuje się również wprowadzenie bielizny termoaktywnej trudnozapalnej, rękawic technicznych i płaszcza wyjściowego według nowego wzoru. Natomiast z myślą o kobietach formacja zdecydowała, że kapelusz do ubioru wyjściowego zostanie zastąpiony rogatywką. Dopuszczone zostanie również noszenie spodni do ubioru wyjściowego.
Z użytkowania zostaną wyłączone m.in. dotychczasowe przedmioty ubioru służbowego, ubrania koszarowego i ubrania dowódczo-sztabowego. KGPSP wprowadzi jednak okres przejściowy, w trakcie którego zezwalać będzie na używanie dotychczasowych przedmiotów umundurowania. Sorty więc nie znikną, będą do wykorzystania przez strażaków.
Przypomnijmy, że PSP rezygnuje tym samym z dwóch sortów mundurowych, czyli z ubrania służbowego i z ubrania koszarowego, w całości. Wprowadzony zostanie jeden obowiązujący wszystkich wzór. "Od stażysty, który przychodzi do służby pierwszego dnia, do komendanta głównego będziemy wyglądali tak samo. Jedyne różnice to nazwiska i stopnie" - podkreślał w tym roku nadbryg. Andrzej Bartkowiak, komendant główny PSP. Likwidacja dwóch sortów doprowadziła jednak do pojawienie się pytań o strażacką mundurówkę. Jak zapewnił szef PSP, ta pozostanie bez zmian i "nikt nic nie straci".
Jak tłumaczyła formacja, projekt nowego umundurowania jest wzorowany na rozwiązaniach, z których już dziś korzystają policja, Straż Graniczna oraz Służba Ochrony Państwa. Mundury SOP są nawet zbliżone kolorystycznie do projektowanego umundurowania strażaków. "Trzeba powiedzieć, że ubrania koszarowe, te które nosimy, to jest koniec lat dziewięćdziesiątych. Straż pożarna zasługuje już na nowe rozwiązanie i jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, będziemy mieli najlepsze ubrania mundurowe" - zaznaczył w sierpniu szef PSP. Komendant zapewnił również, że jasny kolor - co do którego mundurowi mieli zastrzeżenia - sprawdził się w przypadku ubrać specjalnych, więc formacja nie przewiduje problemów z jego użytecznością.
Pierwsze komplety trafić mają do strażaków na początku przyszłego roku. Szef formacji zaznaczył także, że PSP stara się, by do połowy przyszłego roku zakończyła się również wymiana umundurowania specjalnego, w którym strażacy wyjeżdżają na akcje. Jak podkreślił, wszystko zależy jednak od budżetu.
Legitymacja do wymiany
Komenda wprowadza również nowy wzór legitymacji służbowej PSP. Na stronie formacji pojawiła się wizualizacja jej warstwy graficznej. KGPSP podkreśla jednak, że projekt zostanie jeszcze poddany nieznacznej korekcie. Aktualnie w tej sprawie trwają uzgodnienia z wykonawcą.
To pierwsza od 30 lat wymiana legitymacji służbowych strażaków. Jak podkreślał szef PSP, decyzja zapadła m.in. w efekcie jego 20-letniego doświadczenia w akcjach gaśniczych, gdyż tekturowa legitymacja w starym stylu, po akcji gaśniczej często nadawała się tylko do wymiany.
Nowa legitymacja będzie wykonana z tworzywa sztucznego w formie karty z układem elektronicznym (chipem RFID) w formacie ID-1. W układzie elektronicznym legitymacji PSP przewiduje możliwość kodowania innych informacji związanych z pełnieniem służby przez strażaka, jeśli ze względu na infrastrukturę informatyczną jednostki organizacyjnej PSP, możliwe będzie wykorzystanie funkcjonalności tego układu elektronicznego do celów służbowych, np. w ramach systemu kontroli dostępu, rejestracji czasu służby czy logowania do komputera. Takie rozszerzenie technicznych możliwości bieżącego wykorzystywania legitymacji służbowej wpłynąć ma także na jej bezpieczeństwo i przyspieszyć proces reagowania na jej utratę.
MR