Weterani mają nową ustawę. Prezydent podpisał nowelizację

19 sierpnia 2019, 13:03
Weterani, fot. policja
Fot. Policja.pl

Prezydent podpisał nowelizację zwiększającą uprawnienia weteranów misji wojskowych. Zakłada ona m.in. zwiększenie dodatku dla poszkodowanych weteranów, daje też im np. prawo do ulgowych przejazdów środkami transportu publicznego.

Nowelizacja ustawy zakłada zwiększenie dodatku dla poszkodowanych weteranów. Ci, którzy mają orzeczony ponad 30 proc. uszczerbek na zdrowiu otrzymają kompleksową opiekę medyczną ponad limity określone poprzez NFZ. Mają też bezpłatnie otrzymywać leki na schorzenia niezwiązane z urazem doznanym na misji. Zmiany dotyczą także dofinansowania nauki i ulg w przejazdach komunikacją zbiorową.

Nowelizacja zmierza również do podniesienia dodatków dla wszystkich poszkodowanych weteranów. Dodatek przysługiwał będzie także weteranom poszkodowanym, którzy mają orzeczony uszczerbek na zdrowiu 1-9 proc. Weteran, który doznał 90 proc. uszczerbku na zdrowiu, ma otrzymywać kwotę odpowiadającą 130 proc. minimalnej emerytury.

Zmiany mają też zapewnić każdemu poszkodowanemu weteranowi prawo do ulgowych przejazdów środkami transportu publicznego i zwolnienie z abonamentu rtv, a opłaty za pobyt w Domu Weterana mają wynosić maksymalnie połowę miesięcznego dochodu danej osoby. Wprowadzono także możliwość bezpłatnego udziału w turnusach readaptacyjno-kondycyjnych wraz z pełnoletnim członkiem rodziny, bezpłatny wstęp do państwowych muzeów i samorządowych obiektów sportowych.

Przypomnijmy, ustawa o weteranach z 2011 r. wprowadziła przepisy dotyczące uhonorowania weteranów i pomocy dla weteranów poszkodowanych - tych, którzy zostali ranni lub ciężko zachorowali na misji. Weteranom poszkodowanym przysługują m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją, dopłaty do nauki oraz bezpłatna pomoc psychologiczna. Status weterana przysługuje żołnierzom i pracownikom wojska, żołnierzom i funkcjonariuszom wywiadu i kontrwywiadu, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu/Służby Ochrony Państwa oraz Straży Granicznej.

Koszt nowych rozwiązań oszacowano na ok. 12 mln zł rocznie. Status weterana poszkodowanego przysługuje obecnie 857 osobom (wszystkich weteranów jest w Polsce 23 339).

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 22
Andrzej UNPROFOR
środa, 1 lipca 2020, 19:15

Obłuda władzy gdzie była opieka psychologiczna od kiedy jest znany syndrom stresu bojowego ,uczestniczyłem w misji pokojowej ONZ w b.Jugosławii lata 1993-1994 ,czy my nie jesteśmy poszkodowani byliśmy w strefie działań wojennych a te udogodnienia dla weteranów to śmiech na sali państwo o nas zapomniało

talib
poniedziałek, 29 marca 2021, 00:39

Dokładnie , całkowicie cie popieram . Obecnie medialne sa tylko misje w Afganistanie gdzie produkują weteranów poszkodowanych jak grzyby po deszczu , jezdża na własną prosbę nie jednokrotnie prawie bija się o miejsca , a po powrocie nagle stres pourazowy i poszkodowany!!!! Albo po pijaku pan z powaznym stopniem uciekajac przed żandarmem skręcił kostke i poszkodowany!!!! Wcześniej wysyłali chłopaków w wiekszości nieświadomych w strefy gdzie toczyły się regularne walki , lecz nazywano to misjami w strefach gdzie wojna juz się skończyła !!!

Andrzej
środa, 1 lipca 2020, 19:06

UNPROFOR Co za obłuda dlaczego my weterani z wcześniejszych misji pokojowych nie jesteśmy poszkodowani od kiedy wprowadzono opiekę psychologiczną od kiedy znany jest syndrom stresu bojowego ,byłem na misji w b.Jugosławii lata 1993-1994 czy my nie jesteśmy poszkodowani ,żeby nie rodzina która mi pomogłą byłoby tragicznie , my byliśmy w strefie działań wojennych ,a teraz mówi się tylko o Iraku i Afganistanie

Jacek
piątek, 3 stycznia 2020, 17:47

Dlaczego tak się mataczy z weteranem poszkodowanym złożyłem wniosek i nic nawet nie odpisali .Pani prawnik NOMU stwierdziła że reprezentuje ministerstwo a nie Żołnierza i pomimo że byłem poszkodowany to nie należy mi się status weterana poszkodowanego gdyż w nowych przepisach ukryty zapis że tylko podczas wymiany ognia otrzymam weterana .Kłamstwa i obłuda dla żołnierzy poszkodowanych .

Pika
sobota, 31 sierpnia 2019, 13:59

W ogloszonyn tekście nic nie ma ze didatek przysługuje za procenty 1-9

obserwator
środa, 21 sierpnia 2019, 04:15

Bardzo fajny gest ze strony państwa którego bezsensowna polityka i tak już podzieliła społeczeństwo. Młodzi ludzie patrząc na kolejne nagonki na ludzi którzy służyli w armii i dotykają ich bliskich lub znajomych nazwijmy to ...represje za oddanie życia lub zdrowia za służbę i Ojczyznę. Nikt tego nie wie co może ich spotkać za kilka lat po zmianach ekip rządzących, nikt nie będzie chciał wiązać się na stałe nie mając pewności jutra

Tweets InfoSecurity24