Policjanci i terytorialsi ścigali żołnierzy z 1 Batalionu Kawalerii Powietrznej

18 grudnia 2019, 10:50
216-105161
Fot. Policja.pl

Łódzcy policjanci oraz terytoialsi ścigali żołnierzy z 1 Batalionu Kawalerii Powietrznej z Leźnicy Wielkiej, należący do 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Była to część wspólnego szkolenia, pozwalającego wojskowym na ćwiczenie swoich umiejętności w zakresie tzw. SERE – a więc przetrwania oraz ucieczki w warunkach odizolowania od własnych sił w sytuacjach ekstremalnych. 

Policjanci Oddziału Prewencji Policji w Łodzi w ramach współpracy po raz kolejny spotkali się z żołnierzami 1 Batalionu Kawalerii Powietrznej z Leźnicy Wielkiej w czasie trwania wojskowego kursu szkoleniowego o nazwie „SERE B”. 12 grudnia 2019 roku w okolicach Inowłodza w woj. łódzkim, odbyły się  wspólne ćwiczenia policjantów Oddziału Prewencji Policji w Łodzi i żołnierzy 1 Batalionu Kawalerii Powietrznej z Leźnicy Wielkiej. W ćwiczeniach brali również udział żołnierze 91 Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej ze Zgierza, którzy wspomagali funkcjonariuszy Policji w prowadzeniu symulowanych działań pościgowych.

Wspólne przedsięwzięcie szkoleniowe przeprowadzone zostało w ramach realizacji kursu „SERE” dla polskiego personelu wojskowego planowanego do udziału w misjach stabilizacyjnych poza granicami kraju. Tego typu szkolenia mają na celu przygotowanie żołnierzy do działania na wypadek odłączenia się od swoich wojsk i konieczności przetrwania na wrogim terenie do czasu przybycia sił odzyskujących. Nazwa kursu dokładnie wskazuje idee szkolenia, a jest nią przetrwanie (Survival), unikanie wrogich sił (Evasion), stawianie oporu w przypadku schwytania (Resistance), ucieczka z niewoli, jeśli do niej doszło (Escape).

image
Fot. Policja.pl

Działania pościgowe prowadzone były od wczesnych godzin porannych, a zakończyły się w godzinach wieczornych. Do ćwiczeń wykorzystano znajdujący się na wyposażeniu Policji sprzęt noktowizyjny i termowizyjny, a także komputery z modułami mapowymi oraz sprzęt nawigacyjny.

image
Fot. Policja.pl

Jak zaznaczyli uczestnicy, samo szkolenie było sprawdzianem policyjnych procedur, taktyki działania oraz funkcjonalności sprzętu i wyposażenia. Jak podkreślają mundurowi, wspólne działania umożliwiły również nawiązanie współpracy z 91 Batalionem Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej, co w przyszłości pomoże usprawnić działania podejmowane w czasie realnych zdarzeń. 

image
Fot. Policja.pl

Tego rodzaju wspólne ćwiczenia wojskowo-policyjne są znane na całym świecie. Dotyczą one przede wszystkim możliwości działania wojsk specjalnych oraz jednostek elitarnych, np. powietrzno-szturmowych czy też powietrznodesantowych w obrębie SERE, ale nie tylko. Jedne z największych oraz najbardziej skomplikowanych pod względem zróżnicowania scenariusza  ćwiczeń mają miejsce w Stanach Zjednoczonychm, i prowadzone są pod nazwą "Robin Sage". 

Policja/JR 

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 35
asdf
środa, 25 grudnia 2019, 09:51

policja nie chwalila sie super nowymi smiglowcami s70i? a zapomnialem one do takich zadan sie nie nadaja, nie posiadaja odpowiedniego wyposazenia wiec pozostalo pozostalo biegac po lasach na slepo

Honker Haker
wtorek, 24 grudnia 2019, 00:21

Zdjęcia jak z Jugosławii lat 90...

Pytam szczerze
piątek, 20 grudnia 2019, 15:11

Czy to są hełmy z z UNRY?

Masło orzechowe
piątek, 20 grudnia 2019, 12:03

Od kiedy sie nocnik nosi na głowie? piękne nowe radiowozy a hełmy z czasów operacji "Dunaj". Przed czym taki hałer chroni głowę Policjanta? przez okropnymi wiewiórkami rzucającymi orzeszkami.

Fakt
piątek, 20 grudnia 2019, 05:48

Policja idzie sobie normalnie, a wotowiec kombinuje

Wotowiec
wtorek, 31 grudnia 2019, 06:27

Nie pogrążaj się, hejterze, nie szukaj dziury w całym. Wotowiec nie "kombinuje", tylko, jakbyś miał chociaż odrobinę pojęcia o takich działaniach, to wiedziałbyś że razem z pozostałymi "Wotowcami" (w tle zdjęcia, przyjrzyj się dobrze) zapewniają ochronę 360 aby policja mogła bezpiecznie przejść. Podstawy działania w sekcji. Na drugi raz radzę się douczyć, a nie bezczelnie oczerniać innych przez swoją niewiedzę i bezsensowną potrzebę dowartościowania się, czytaj: "hejtu".

Tweets InfoSecurity24