Reklama

Służby Mundurowe

Policja miała kilka tysięcy wadliwych pistoletów P-99 z Radomia

  • Pistolet P-99 RAD - fot. KWP Lublin
    Pistolet P-99 RAD - fot. KWP Lublin

Dziennik Polski z 4 stycznia br. informuje, że w całym kraju trwa kontrola policyjnych pistoletów Walther P-99 RAD, w których wykryto wady zagrażające zdrowiu lub życiu ich użytkowników.


Pistolety pochodzą z partii wyprodukowanej przez radomską fabrykę "Łucznik" z Grupy Bumar, która wygrała jeden z  przetargów na dostawę broni krótkiej dla polskich służb po 2008 r. Łucznik dostarczył wtedy sumie 22 tys. sztuk pistoletu P-99 RAD Policji i 3 tys. sztuk Straży Granicznej.

Kontrolę broni zarządził Komendant Główny Policji po wypadku w Legionowie w grudniu ub.r., gdy kadet został raniony zaślepką iglicy pistoletu, która odskoczyła w jego stronę po wystrzale. To właśnie mikrorysy na zaślepce iglicy zostały uznane za przyczynę wypadku, chociaż producent pistoletu zapewniał, że nie stwarza to zagrożenia.

Do chwili obecnej rusznikarze zakwestionowali 7 tys.  P-99 spośród 69 tys. będących na wyposażeniu Policji. Są one sukcesywnie wycofywane, naprawiane i na nowo wprowadzane w do służby. Na czas naprawy pistoletów P-99, do funkcjonariuszy trafiają przestarzałe pistolety P-64 odziedziczone od Milicji Obywatelskiej.

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama