Służby Mundurowe
Policja kupuje 3000 pistoletów kalibru 9 mm
Policja chce w przetargu kupić 3000 pistoletów samopowtarzalnych na amunicję kalibru 9x19 mm Parabellum bez kabury i ładownicy.
Termin składania ofert upływa 28 kwietnia br. i już wiadomo, że aukcja będzie prowadzona elektronicznie. Dostawy mają się zakończyć 30 listopada 2015 r. W wyborze policja będzie się kierowała ceną (waga 80) oraz gwarancją na pistolet i magazynki (waga 20).
Co chce kupić policja?
Policja chce 3000 kompletów broni osobistej, z których każdy składa się co najmniej z pistoletu, dwóch magazynków, zestawu do czyszczenia i konserwacji broni (co najmniej wycior i szczoteczka), instrukcji użytkowania i konserwacji, karty gwarancyjnej oraz pudełka transportowego z tworzywa sztucznego.
Dostarczony ma być pistolet samopowtarzalny z krótkim odrzutem lufy – „zamek ryglowany przez przekoszenie lufy w płaszczyźnie pionowej, funkcję rygla ma spełniać odpowiednio ukształtowany górny występ tylnej części lufy, a opory ryglowej - okno wyrzutowe łusek”. Dopuszcza się trzy systemy mechanizmu spustowo uderzeniowego z samonapinaniem:
- SA/DA (Single Action/ Double Action - z samonapinaniem);
- DAO (Double Action Only – z wyłącznym samonapinaniem);
- Semi-DAO (z wyłącznym, częściowym samonapinaniem).
Zgodnie ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia:
- masa pistoletu bez magazynka nie może być większa niż 720 g;
- długość całkowita nie może być większa niż 200 mm;
- szerokość całkowita pistoletu nie może być większa niż 37 mm;
- wysokość całkowita pistoletu (bez magazynka) nie może być większa niż 140 mm;
- długość lufy nie może być mniejsza, niż 90 mm.
Powierzchnia zewnętrzna bocznej, tylnej części zamka ma być ukształtowana w sposób ułatwiający strzelcowi szybkie przeładowanie broni, natomiast osłona języka spustowego tak, by można było trzymać pistolet oburącz. Zatrzask magazynka oraz dźwignia zwalniania zamka ma być łatwo dostępna, a rozłożenie do czyszczenia i konserwacji nie powinno wymagać dodatkowych narzędzi.
Dwurzędowy magazynek ma mieć co najmniej 15 nabojów oraz donośnik wykonany w jaskrawym kolorze (z wyłączeniem niebieskiego), co ułatwia wzrokową kontrolę załadowania i ocenę ilości znajdujących się w magazynku nabojów.
Jaki pistolet i do czego?
Policja chce zakupić broń indywidualną policjanta służącą do samoobrony oraz wymuszania posłuszeństwa. Założono więc, że pistolet ma być odporny na czynniki mechaniczne, klimatyczne i środowiskowe w warunkach służby policyjnej, a żywotność istotnych części pistoletu (lufa, zamek, szkielet) musi być nie mniejsza niż 10000 strzałów.
Pistolet ma mieć oznakowany co najmniej szkielet i lufę. Zewnętrzne powierzchnie mają posiadać matowe wykończenie w kolorze czarnym lub ciemno grafitowym. Przyrządy celownicze mają być stałe, otwarte, metalowe i wykonane w kolorze broni, ze znacznikami ułatwiającymi celowanie Szkielet ma posiadać podlufową szynę montażową wg. standardu Picatinny MIL-STD-1913 (dla akcesoriów - np. wskaźnika laserowego lub oświetlenia taktycznego) i pozwalać na montaż smyczy do dolnej części chwytu pistoletu.
Chwyt ten musi zapewnić jego pewne i wygodne trzymanie. Cała konstrukcja nie może posiadać ostrych krawędzi i przeszkadzać w wyjęciu pistoletu z kabury lub powodować zaczepiania się o odzież lub indywidualne wyposażenie policjanta (w tym kamizelkę kuloodporną i taktyczną).
Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo użytkowania, to policja wymaga by pistolet pozwalał na bezpieczne przenoszenie z nabojem wprowadzonym do komory nabojowej, by był wyposażony we wskaźnik obecności naboju w komorze nabojowej i by posiadał zabezpieczenie przed wystrzałem przedwczesnym (przy niezaryglowanym zamku) oraz przypadkowym (przy nieściągniętym języku spustowym - podczas upadku na twarde podłoże z wysokości 2 m). Przy czym zdjęcie blokad musi następować automatycznie, podczas ściągania języka spustowego. Policja dopuszcza by pistolet posiadał dodatkowy, nastawny bezpiecznik zewnętrzny.