Podwyżki w Służbie Więziennej. Związkowcy podpisali porozumienie

23 kwietnia 2018, 15:23
0_0_2100_1400_resize_07aa1e1a9bb597077aa6ed5bec13d8985bd2ac3d
fot sw.gov.pl
  • od 1 maja 2018 roku zwiększyć mają się dodatki służbowe w korpusach: oficerskim, chorążych i podoficerskim, kolejno do 600, 500, i 400 złotych;
  • podwyżka w 2019 roku ma zostać w całości przeznaczona na wzrost uposażeń zasadniczych.

Związkowcy służb mundurowych w marcu tego roku przesłali do właściwych ministrów swoje postulaty dotyczące m.in. podywżek, pełnopłatnych zwolnień lekarskich i powrotu zasad emerytalnych sprzed 2013 roku. Minister Joachim Brudziński spotkał się w czwartek ze związkowcami podległych sobie służb i zapowiedział m.in. rozpoczęcie prac nad przywróceniem pełnopłatnych zwolnień lekarskich do 30 dni w roku dla funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa. Porozumienie dotyczące wzrostu uposażeń funkcjonariuszy podpisano też w Służbie Więziennej. Wydaje się, że póki co nie grozi nam mundurowy protest. Wszystko zależy jednak od tego, czy zapewnienia i deklaracje przełożą się na mundurową rzeczywistość.

Jak informuje Służba Więzienna, 19 kwietnia podpisano porozumienie w sprawie realizacji wzrostu uposażeń funkcjonariuszy Służby Więziennej, od 1 maja 2018 roku. Sygnatariuszami dokumentu byli Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. SW Jacek Kitliński oraz przewodniczący Zarządu Głównego NSZZFiPW Czesław Tuła.

W dokumencie uzgodniono sposób i formę wzrostu uposażeń funkcjonariuszy SW z dodatkowych środków finansowych uzyskanych na podstawie ustawy budżetowej na 2018 rok z przeznaczeniem na zróżnicowanie poziomu uposażeń dla funkcjonariuszy  zarabiających najmniej:

- podwyższenie uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy w 2 grupie zaszeregowania na stanowisku strażnika o kwotę 48 zł,

- podwyższenie dodatków służbowych funkcjonariuszom SW w służbie stałej, spełniającym obligatoryjne przesłanki do jego zwiększenia:

  • do kwoty 600 zł miesięcznie - którzy odbyli szkolenie zawodowe zakończone złożeniem egzaminu na pierwszy stopień oficerski,
  • do kwoty 500 zł miesięcznie - którzy odbyli szkolenie zawodowe zakończone złożeniem egzaminu na pierwszy stopień chorążego,
  • do kwoty 400 zł miesięcznie - którzy odbyli szkolenie zawodowe zakończone złożeniem egzaminu na pierwszy stopień podoficerski.

Jak zapowiadał w rozmowie z InfoSecurity24.pl, Zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, płk Grzegorz Fedorowicz, od 1 stycznia 2019 roku o 0,22 proc. zwiększy się współczynnik wielokrotności kwoty bazowej, stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy. „Mamy nadzieję, że 2019 rok również przyniesie podwyżki, i w tym przypadku też mówimy średnio o kwocie 250 złotych na jeden etat kalkulacyjny” – zapowiadał Fedorowicz.

Płk Fedorowicz, mówiąc o podwyżkach z 2017 roku, wskazywał, że 250 złotych zostało podzielone na wzrost uposażenia zasadniczego – 210 złotych, wzrost dodatków za wysługę lat, ale część z tej kwoty przeznaczona została też na wzrost dodatku służbowego, który ma charakter motywacyjny. Zdaniem wiceszefa polskiego więziennictwa, to właśnie ten motywacyjny element ma dla kierownictwa SW istotne znacznie. Dzięki temu, można docenić tych funkcjonariuszy, którzy wyróżniają się na tle innych – mówił Fedorowicz. Z podpisanego porozumienia wynika jednak, że podwyżki w 2019 roku w całości przeznaczone zostaną na wzrost uposażeń zasadniczych, i żadna cześć z tej kwoty nie trafi na motywacyjny system wynagradzania.

Co na to sami funkcjonariusze?

Andrzej Kołodziejski były przewodniczący Zarządu Okręgowego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa  w Katowicach zauważa, „że na uwagę zasługuje przede wszystkim sam fakt porozumienia zawartego po między Panem Generałem, a związkiem zawodowym co powoduje, że również strona społeczna bierze odpowiedzialność za regulacje płacowe”. Podkreśla też, że „dodatek służbowy jest elementem uposażenia wyłącznie uznaniowym”.

Wprowadzenie minimalnych stawek w korpusach podoficerskim, chorążych i oficerskim nazwałbym pewną standaryzacją tego elementu uposażenia. Nie mniej jednak sporego zaskoczenia nie kryją funkcjonariusze z dłuższym stażem służby, którzy mają dodatki służbowe na minimalnym poziomie, oni w tym przypadku nie otrzymają podwyżki.

Andrzej Kołodziejski, były przewodniczący Zarządu Okręgowego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa w Katowicach

Jak zauważa Kołodziejski bardzo pozytywnym sygnałem jest to, że przyszłoroczne środki z ustawy modernizacyjnej będą ulokowane w uposażeniu zasadniczym. To jest naprawdę dobra wiadomość – mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 38
Stary GAD
poniedziałek, 30 kwietnia 2018, 00:07

400 zł kapral strażnik 2 lata służby , 400 zł starszy sierżant starszy oddziałowy 14 lat służby. Brawo PANOWIE. Już 1/3 oddziałowych jest na zwolnieniu lekarskim reszta pracuje za nich, jak długo ? Z tą motywacją niech młodzi teraz dymają na oddziale. Te podwyżki to ostatni oddech przed zdechnięciem tej formacji bo młodzi ludzie nie widzą w niej żadnej przyszłości a starzy chcą dotrwać do 15 i bajo.

Hhh
czwartek, 3 maja 2018, 01:30

Popieram mam 18 lat służby dodatek 400 zł a młody kapral dostał tyle samo gdzie tu motywacja za rok uciekam z tej służby!

Już mam to w D
niedziela, 29 kwietnia 2018, 16:27

Jaka służba takie związki zawodowe. Jaka motywacja taka służba. Jak mnie doceniają tak pracuje, jak pracuje tak mnie doceniają. Błędne koło się zamyka. Słowem - patologia.

Zastepca
czwartek, 26 kwietnia 2018, 12:11

To wszystko jest tak robione żeby nas skłócić poczucie niesprawiedliwości przy obecnych podwyżkach etc. skłoconą masą łatwiej rządzić . Nie wierzę już w związki zawodowe żaden z ich postulatów nie został spełniony to świadczy o ich bezradności... Koledzy aby do 15 i uciekać z tego bagna !

Oddziałowy
środa, 25 kwietnia 2018, 14:17

Służba Więzienna się kończy brak ludzi do pracy,masa nadgodzin za które można by było płacić.

Cieć z Białołęki
środa, 25 kwietnia 2018, 11:54

Najbardziej wkurzona jest administracja ponieważ tam dodatki były wyższe lub na tym minimum. Ciekawe kto by dostał dodatek jeżeli zależałoby to tylko od dyrektora jednostki? Otóż otrzymaliby tylko dinosiciele i koledzy królika.