Reklama

Służby Mundurowe

Podwyżki lekarstwem na odejścia z SOP? [KOMENTARZ]

Fot. SOP
Fot. SOP

Jak informowaliśmy niedawno, w Służbie Ochrony Państwa w najbliższym czasie szykują się spore zmiany. Z danych jakie przekazała redakcji InfoSecurity24.pl rzecznik prasowa SOP mł. chor. SOP Anna Gdula-Bomba, wynika, że na zwolnienie ze służby w SOP lub przeniesienie do pełnienia służby w innej formacji oczekuje obecnie 104 funkcjonariuszy. Najwyraźniej rząd postanowił ratować sytuację, bo w opublikowanym 1 czerwca rozporządzeniu, podniósł wielokrotność́ kwoty bazowej, stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, do poziomu 3,99. Takie zmiany oznaczają spore podwyżki dla funkcjonariuszy SOP, którzy mogą otrzymać nawet o ponad 1000 złotych więcej niż dotychczas.

O trudnej sytuacji kadrowej w Służbie Ochrony Państwa, nieoficjalnie, mówi się już od jakiegoś czasu. Informacje te, w pewnym stopniu, potwierdziły się podczas niedawnego posiedzenia sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych. Wiceszef MSWIA, Jarosław Zieliński, przedstawiając informacje na temat wakatów w służbach podległych MSWiA przyznał, że w Służbie Ochrony Państwa, według stanu na 31 maja, nieobsadzonych jest 17,6 proc. etatów, co stanowi najwyższy współczynnik wakatów wśród służb, które podlegają resortowi.

22 maja zapytaliśmy rzeczniczkę prasową Służby Ochrony Państwa o to ilu funkcjonariuszy SOP złożyło prośby o odejście ze służby, przejście na emeryturę lub przeniesienie do innych formacji. W przesłanej do redakcji InfoSecurity24.pl odpowiedzi, mł. chor. SOP Anna Gdula-Bomba poinformowała, że na zwolnienie ze służby w SOP lub przeniesienie do pełnienia służby w innej formacji oczekuje obecnie 104 funkcjonariuszy. I mimo planowanych przyjęć  wielu komentatorów podkreśla, że z służby odchodzą najczęściej funkcjonariusze posiadający doświadczenie, a osoby które przyjmowane są do formacji muszą je dopiero zdobyć, co może powodować pewne komplikacje w wykonywaniu przez SOP powierzonych zadań.

Jak podkreślają funkcjonariusze, odejścia w znacznej spowodowane są  bardzo często względami finansowymi. Niejako w odpowiedzi na te oczekiwania, w wydanym 1 czerwca rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów, podniesiono wielokrotność́ kwoty bazowej, stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, do poziomu 3,99. Taki mnożnik, ustala przeciętne uposażenie funkcjonariuszy SOP (kwota bazowa w 2018 roku wynosi zgodnie z ustawą budżetową 1523,29 zł) na poziomie 6077,92 zł.

Dla porównania, wielokrotność́ kwoty bazowej w innych służbach podległych MSWiA kształtuje się na znacznie niższym poziomie. Po majowych podwyżkach, w Policji i Straży Granicznej mnożnik wzrósł do poziomu 3,28, a w Państwowej Straży Pożarnej do poziomu 3,22.

Na reakcję innych służb nie trzeba było czekać zbyt długo. O podwyżki, w kwocie jaką otrzymają funkcjonariusze SOP, upomniał się m.in. Zarząd Główny NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej. „Występujące dysproporcje w wysokości uposażeń pomiędzy funkcjonariuszami Straży Granicznej, a funkcjonariuszami Służby Ochrony Państwa na pewno sytuacji kadrowej w SG nie poprawi. Ze Straży Granicznej wciąż odchodzą doświadczeni funkcjonariusze, a liczba kandydatów maleje. Sytuacja w Straży Granicznej wymaga niezwłocznych i radykalnych działań, potrzebuje podwyżek na co najmniej takim samym poziomie jak w SOP” – czytamy w komunikacie związku. „Nie ma najmniejszego uzasadnienia, by wbrew własnym słowom tak drastycznie różnicować funkcjonariuszy. Funkcjonariusze Straży Granicznej swoją codzienną postawą i służbą na rzecz Państwa i jego obywateli na to zasługują! […] Zdaniem ZG NSZZ FSG funkcjonariusze Straży Granicznej i innych służb podległych MSWiA nie mogą ponosić negatywnych konsekwencji z tytułu liczebności formacji, bądź innych nieznanych i niezrozumiałych dla nas powodów” – zauważają związkowcy. Podobne głosy usłyszeliśmy w rozmowach z funkcjonariuszami policji czy straży pożarnej. Dla nich również te zmiany są zaskoczeniem, i trudno im zrozumieć dlaczego dotyczą wyłącznie Służby Ochrony Państwa. 

Przepisy rozporządzenia w sprawie wielokrotności kwoty bazowej, stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa mają zastosowanie od 1 maja, co oznacza, że najpradopodobniej SOP będzie musiało wypłacić funkcjonariuszom wyrównania do majowych uposażeń.

Wzrost wynagrodzeń w SOP może oczywiście wynikać z poziomu wakatów czy liczby zapowiadanych odejść z formacji, ale może być też „zachętą” dla funkcjonariuszy innych służb mundurowych do „przejścia” w szeregi powstałej w lutym formacji. Jak informowało niedawno MSWiA do Służby Ochrony Państwa ma też „przejść” 50 funkcjonariuszy z innych formacji, jednak jak zaznaczono w dokumencie, termin przeniesienia nie został jeszcze ustalony. Biorąc pod uwagę obecne różnice w mnożniku kwoty bazowej, tylko pośród służb podległych MSWiA, nie trudno sobie wyobrazić, że cześć policjantów, strażaków czy strażników granicznych zdecyduje się na zmianę formacji kierując się m.in. względami finansowymi. 

Reklama

Komentarze

    Reklama