Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Oficer BOR zatrzymany przez CBA. "Nieprawidłowości przy zabezpieczeniu ŚDM"

Fot. CBA
Fot. CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało pięć osób w związku z zabezpieczeniem antyterrorystycznym dworców PKP przed Światowymi Dniami Młodzieży - poinformowało CBA. Agenci warszawskiej delegatury Biura zatrzymali m.in. szefa biura bezpieczeństwa PKP i oficera BOR. 

Jak informuje CBA, wśród zatrzymanych jest dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP S.A., właściciel warszawskiej spółki realizującej kontrakt, major Biura Ochrony Rządu, prezes innej spółki z branży ochrony biznesu oraz pracownik PKP S.A.

Agenci warszawskiej Delegatury CBA zatrzymali 5 podejrzanych w sprawie wyrządzenia znacznej szkody majątkowej spółce PKP S.A. poprzez zawarcie w maju 2016 roku przez spółkę kolejową z jedną z warszawskich spółek niekorzystnej umowy na 1 900 000 zł netto. Umowa dotyczyła realizacji profilaktyki w zakresie zagrożeń terroryzmem bombowym w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży.

Piotr Kaczorek, Wydział Komunikacji Społecznej CBA

Postępowanie, które pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie prowadzi Delegatura CBA w Warszawie, dotyczy nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w 2016 roku przez osoby zobowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi spółki Polskie Koleje Państwowe S.A. w Warszawie.

Jak podaje CBA, w maju 2016 roku PKP S.A miało zawrzeć z jedną z warszawskich spółek "niekorzystną umowę" na 1 900 000 zł netto obejmującą realizację przedsięwzięć profilaktycznych w zakresie zagrożeń terroryzmem bombowym w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży.  

CBA informuje również, że agenci przeszukali już wcześniej biura PKP S.A. w Warszawie i warszawskiej spółki mającej realizować kontrakt. Zabezpieczono tam dokumentację związaną z zawarciem wspomnianej umowy. Obecnie trwają kolejne przeszukania w miejscach pracy, zamieszkania i przebywania zatrzymanych osób.

Informacje o prowadzonym śledztwie CBA podawało jeszcze w listopadzie 2016 roku. Według przekazywanych wtedy komunikatów, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie prowadzone było śledztwo w sprawie niekorzystnej dla PKP umowy na ochronę dworców kolejowych podczas Światowych Dni Młodzieży, a także szczytu NATO w Warszawie.

CBA/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama