Niższe wymogi sprawnościowe dla policjantów?

7 czerwca 2021, 09:11
policja, zatrzymanie, patrol, fot. KPP bielsk podlaski
Fot. KPP Bielsk Podlaski

Komenda Główna Policji obniża wymogi sprawnościowe dla funkcjonariuszy - donosi "Rzeczpospolita". Dziennik pisze, że powód jest zaskakujący, a KGP ma iść w ślad za spadkiem ogólnej kondycji społeczeństwa, a więc i funkcjonariuszy.

Nowe warunki sprawnościowe dla policjantów wynikają z zarządzenia komendanta głównego policji z 11 maja 2021 r. "Niektóre wymogi są na poziomie dziesięciolatka. Bo jak inaczej traktować dopuszczenie do służby policjanta, który trzykilogramową piłką lekarską da radę rzucić na odległość zaledwie 4,5 metra" – pyta jeden z funkcjonariuszy, cytowany przez gazetę.

W jaki sposób w ciągu dekady kondycja funkcjonariuszy spadła, widać na przykładzie wymogów sprawnościowych z zarządzenia szefa KGP z 2011 r. i obecnego, z maja. I tak np. bieg "po kopercie" najsprawniejsi policjanci (mężczyźni) muszą wykonać już nie w 23,5 sekundy, ale w 23,8 (w grupie wiekowej do 29 lat), z kolei w przypadku 40–50-latków granice przesunięto znacznie: z 24,7 do 25,1 sekundy. 

Podobnie gorzej wypada obecnie bieg na tysiąc metrów dla 40–50-letnich funkcjonariusz. Wymóg najlepszego czasu to 4 minuty 30 s, a nie jak dekadę temu – 4,15. Dla policjantów najmłodszych (do 29 lat) granicę przesunięto z 3,30 do 3,40. Policjanci po pięćdziesiątce zaliczą kilometrowy bieg – choć tylko na ocenę "dopuszczającą" – jeśli pokonają ten dystans w 6,5 minuty, a piłką lekarską rzucą na odległość 4,5 metra.

"Rz" przypomina też, że już badania Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii sprzed pięciu lat wskazywały, że 50 proc. policjantów jest otyłych i ma nadwagę (opublikował je DGP). "Teraz kondycję zdecydowanie pogorszyła pandemia, blokując treningi, nawet wydziałów antyterrorystycznych" - mówią policjanci, cytowani przez "Rz". 

Krótszy kurs, ale… 

Zmiany w ostatnim czasie wprowadzono też w systemie szkolenia podstawowego. Kurs ten skrócono bowiem z ok. 1100 godzin do 485. Jak tłumaczył w kwietniu w rozmowie z InfoSecurity24.pl rzecznik prasowy komendanta głównego policji insp. Mariusz Ciarka, powodem takich decyzji są wyłącznie kwestie epidemiologiczne, w tym związane z możliwościami zakwaterowania słuchaczy. Jak zapewniał, "jeśli tylko sytuacja epidemiczna poprawi się powrócimy do szkolenia w systemie, jaki obowiązywał wcześniej". Policja ma też zamiar - co podkreślał z kolei w lutym rozmowie z redakcją gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji – uzupełnić wyszkolenie tych mundurowych, którzy skrócony kurs ukończą. "Przygotujemy program szkolenia uzupełniającego dla funkcjonariuszy, którzy w pewnym sensie stracili możliwość pełnego przeszkolenia podstawowego" – mówił szef policji. Szymczyk dodał też, że gdyby policja nie podjęła tego kroku, "byłoby to też niesprawiedliwe z punktu widzenia tych, którzy ukończyli 6-miesięczne szkolenie". 

Nowe rozporządzenie dotyczące wymogów sprawnościowych dla policjantów, a precyzyjniej rzecz ujmując ich obniżenie, jest pewnym zaskoczeniem. Otwarte pozostaje pytanie, czy swoiste "dostosowywanie się" formacji do spadającej kondycji fizycznej społeczeństwa jest drogą w dobrą stronę? Skutki podjętych działań poznamy zapewne dopiero za jakiś czas, jednak wydaje się, że tak system szkolenia podstawowego, jak i testów sprawności fizycznej może wymagać w niedalekiej przyszłości gruntownych, systemowych zmian. Działania doraźne mogą bowiem, w długofalowej perspektywie, nie przynieść zamierzonych efektów, a przecież – jak wielokrotnie zapewniali przedstawiciele kierownictwa KGP – policji zależy na jakości kadr, czyli wyszkolonych i sprawnych policjantach.

PAP/DM

Reklama
ReklamaInfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 29
Edek
środa, 9 czerwca 2021, 20:17

Spokojnie, poprawią finanse, znajdą się chętni

Cezary
środa, 9 czerwca 2021, 20:14

Niższe wymogi bo mało chętnych, mało chętnych bo mała kasa a duże wymagania, małaa kasa bo lata zaniedbań, lata zaniedbań bo oszczędności, itd ... najłatwiej komu zabrać?, budżetówce. Dodatkowo każda władza ma inny pomysł na bezpieczeństwo, niektóre nie były przestrzelone. Zobaczymy czy obecny Rząd i ZZ zaprezentują nam program naprawy i modernizacji służb które zaplanowano na 2021-2024

Proza
środa, 9 czerwca 2021, 18:57

A kto latami zaniedbań doprowadził do takiej zapaści kadrowej?, to proces, nie stało się to wczoraj, trzeba zacząć od uzdrowienia i naprawy finansów, czymś trzeba tych ludzi zachęcić do wstąpienia i pozostania w służbie, tak samo jak tych którzy już w niej są, czy tych którzy mają uprawnienia do odejścia. Oczywiste jest że podwyżka wynagrodzeń, dodatków służbowych skłoni wszystkie te grupy ludzi do wstąpienia i pozostania w służbie.

Czarny
środa, 9 czerwca 2021, 16:59

Obniżyli kryteria bo młodzi nie chcą wbijać w kamasze, to inne pokolenie, nie ma co generalizować, ale i nie ma co porównywać, 10% może nadała by się do dawnej ZSW.. wnioski?, zadbać o tych co mają już lata bo za chwilę będą prawdziwe problemy kadrowe, wolnych wakatów jest już ok. 6000, czas na refleksje i programy naprawcze, i końcu uruchomienie dodatków po latach niebytu

ed
czwartek, 17 czerwca 2021, 01:07

po obniżeniu kryteriów młody adept to zielony ogórek prędzej wygryzie resztę swoich niż zacznie walczyć o wszystkich- takie pokolenie, już jak jest(brak samodzielnego myślenia i oceny sytuacji w jakiej się znajduje) widać to po narybku jaki niedawno przyszedł

Król Pik
środa, 9 czerwca 2021, 14:47

Niegdyś trzeba była się nieźle spocić żeby się dostać i nic z tego nie było, teraz wystarczy że wyrażasz zgodę i jesteś przyjęty, dodatkowo masz z mety obniżony podatek in plus do pensji, a i tak brak kandydatów, no właśnie brak kandydatów

Tweets InfoSecurity24