Wąsik: prowadzimy dialog ze związkami. Czy mundurowi zgodzą się na ministerialne propozycje? [AKTUALIZACJA]

21 września 2021, 13:31
MSWIA, mundurowi, funkcjonariuszy. fot. MSWiA
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. MSWiA

MSWiA położyło karty na stół i podczas wczorajszego spotkania ze związkowcami reprezentującymi funkcjonariuszy formacji podległych resortowi przedstawiło propozycje tego, jak może wyglądać nowa, mundurowa modernizacja. Czy udało się osiągnąć kompromis? Odpowiedź nie jest taka oczywista. MSWiA dokonało wprawdzie rewizji tego, co może zaoferować funkcjonariuszom, jednak związkowcy – jak na razie – nie ujawniają czy propozycje te spełniają ich oczekiwania. Ministerialne pomysły mają teraz zostać zaopiniowane przez wszystkie działające w służbach podległych MSWiA związki. Jak powiedział PAP Rafał Jankowski, przewodniczący NSZZ Policjantów, "generalnie MSWiA poszło z propozycjami w dobrym kierunku". Pytanie tylko, czy to z czym przyszedł na spotkanie z mundurowymi wiceszef MSWiA, wystarczy by nie doszło do dalszej eskalacji niezadowolenia, które w mundurowych szeregach jest widoczne coraz wyraźniej.

"Prowadzimy dialog ze związkami zawodowymi służb podległych MSWiA. Wierzę, że mamy jeden cel - dobro służb mundurowych i bezpieczeństwo ekonomiczne funkcjonariuszy" – powiedział dziś na antenie Polskiego Radia wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Jednak by być precyzyjnym, trzeba powiedzieć, że ów dialog, a w zasadzie propozycje MSWiA, są w tej chwili przedmiotem debat wewnątrz mundurowego środowiska, a ich efekt poznamy zapewne pod koniec tygodnia, kiedy znane będą rozstrzygnięcia wszystkich związkowych centrali. 

Spotkania dotyczące nowej ustawy modernizacyjnej budzą sporo emocji wśród funkcjonariuszy. Jest tak, ponieważ w ramach środków przewidzianych na kolejną edycję zakończonego w ubiegłym roku programu, mundurowi mieli otrzymać podwyżki. No właśnie mieli, bowiem jeszcze niedawno, związkowcy dość oficjalnie mówili o tym, że o środki dla mundurowych się obawiają, dodając niemal od razu, że podwyżki muszą być integralną częścią nowej ustawy modernizacyjnej. Tuż przed pierwszym spotkaniem w MSWiA, na którym przedstawiciele resortu oficjalnie zapowiedzieli, że funkcjonariusze mogą liczyć na zwiększenie uposażeń, związkowa retoryka doszła niemal do punktu: podwyżki albo protest. Rozpoczęły się rozmowy, jednak propozycje jakie płynęły ze strony MSWiA nie do końca odpowiadały oczekiwaniom mundurowych. Wczorajsze spotkanie, traktowane przez część obserwatorów jako to "ostatniej szansy", miało zmienić ten stan rzeczy. Czy tak się stało? 

"Te propozycje są dużo dalej idące niż wcześniejsze. To dobrze" – ocenił wczoraj w rozmowie z PAP szef NSZZ Policjantów Rafał Jankowski. Na jakie "ustępstwa" zdecydowało się MSWiA? Chodzi m.in. o kwotę przyszłorocznej podwyżki. Teraz, w przeciwieństwie do poprzedniej propozycji, na negocjacyjnym stole leży 500 zł i to nie brutto, a netto, a więc "na rękę". Warto jednak dodać, że w kwocie tej zawiera się zarówno nagroda roczna jak i waloryzacja (4,4 proc.) przewidziana na przyszły rok dla sfery budżetowej. "Zwycięstwo" wydaje się połowiczne także dlatego, że mundurowi, w oficjalnym stanowisku jakie przedstawiła Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych, mówili o kwocie podwyżki – przez 4 lata trwania nowej ustawy modernizacyjnej – nie mniejszej niż 1155 złotych. Co więcej, we wczorajszym komunikacie wydanym przez MSWiA nie wspomniano o tym, o jaką kwotę mundurowe uposażenie miałoby wzrosnąć w roku 2023, 2024 i 2025. Nie musi to oczywiście oznaczać, że podwyżek na te lata nie zaplanowano - ministerialny komunikat to przecież nie projekt ustawy. Jednak brak jasnych deklaracji nie wpływa na poprawę nastrojów wśród mundurowych. A te do najlepszych dziś nie należą. Maciej Wąsik zapewnić miał, że "od 2023 roku waloryzacje uposażeń funkcjonariuszy służb podległych MSWiA będą obejmowane wskaźnikiem przewidzianym dla całej sfery budżetowej". To jednak nie przekonuje funkcjonariuszy, którzy choćby za pośrednictwem internetowych grup mówią wprost: waloryzacja to nie podwyżka.

Maciej Wąsik, prowadzący z ramienia MSWiA rozmowy ze związkowcami, na poniedziałkowe spotkanie – oprócz propozycji dotyczącej wysokości podwyżek i zaprezentowanych jakiś czas temu rozwiązań w sprawie art. 15a – przyszedł z pakietem, nazwijmy to, awansowym, obejmującym najniższe grupy zaszeregowania. Mimo że mundurowi o takie zmiany wprost nie wnioskowali, MSWiA postanowiło dołączyć je do oferty jaką przedstawiono związkowcom. Mowa o propozycji automatycznych awansów (od stycznia 2022 roku) z grup: 2. na 3., 3. na 4. oraz z 4. na 5. Awansowani mają zostać też mundurowi zaszeregowani w grupie 5., to jednak ma się stać w ciągu 4 lat obowiązywania nowego programu modernizacji. Jak można jednak usłyszeć nieoficjalnie, nie rozwiązuje to kwestii podwyżek, która jest jednym z priorytetów.

Dodatkowo zaproponowano zniesienie limitów etatowych w jednostkach organizacyjnych Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej oraz wprowadzenie możliwości awansowania do wyższych grup uposażenia zasadniczego.

fragment komunikatu MSWiA z 21.09.2021 r.

Odrębną sprawą jest to, czy propozycje jakie Maciej Wąsik miał złożyć podczas spotkania z NSZZ Policjantów 14 września, będą nadal podtrzymane. Jak informował InfoSecurity24.pl Sławomir Koniuszy z NSSZ Policjantów, wiceszef MSWiA miał m.in. mówić o tym, że resort zamierza zwiększyć liczbę etatów w podległych sobie formacjach. W policji liczba mundurowych miałaby wzrosnąć o ponad 6,7 tys. Potwierdzenie tego rozwiązania nie znalazło odzwierciedlenia we wczorajszym komunikacie, chociaż nie musi to być dowód na to, że z niego zrezygnowano.

Otwarta pozostaje też kwestia progresywnych dodatków służbowych. Tych - jak się wydaje - jak na razie nie będzie, jednak m.in. tym tematem zająć miałby się w przyszłości specjalny zespół. Jak zapewniał wiceszef MSWiA, resortowi nadal zależy na "wypracowywaniu wspólnych rozwiązań, które będą zachęcały doświadczonych funkcjonariuszy do jak najdłuższego pozostawania w służbie", gdyż "jest to korzyść zarówno dla formacji, jak i dla bezpieczeństwa obywateli". Zespół ma zająć się także analizą świadczeń socjalnych i mieszkaniowych w poszczególnych służbach.

Mówi się, że prawdziwy kompromis nie zadowala żadnej ze stron sporu. I choć  co do zasady  wie o tym każdy, kto kiedykolwiek podjął się jakichkolwiek negocjacji, nie jest to argument, który w obecnej sytuacji przekona funkcjonariuszy. MSWiA przedstawiło propozycje, a teraz twardy orzech do zgryzienia mają związkowcy działający w formacjach przez resort nadzorowanych. Z jednej strony, siedząc przy negocjacyjnym stole, mają oni świadomość gdzie leży granica tego, co reprezentujący rząd minister Wąsik jest w stanie zaproponować. Z drugiej, oddolna inicjatywa funkcjonariuszy pokazuje, że niezadowolenie w mundurowych szeregach osiągnęło poziom, jakiego nie obserwowaliśmy od kilu lat. Całej sprawy nie ułatwia czas, którego – biorąc pod uwagę fakt, że ustawa modernizacyjna, w ramach której mundurowi mieliby otrzymać podwyżki, miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku – nie zostało już za wiele. Kluczowy dla tego, jak rozwinie się sytuacja, może być bieżący tydzień. Z jednej strony bowiem, mundurowe centrale związkowe zadecydują o tym czy ministerialną propozycję przyjmują, czy nie, z drugiej – zobaczymy jaką skalę przybierze oddolna inicjatywa protestacyjna, w ramach której mundurowi mają coraz powszechniej – w ramach akcji nazywanej "Lucynka" – korzystać ze zwolnień lekarskich. Dziś pozostaje liczyć na to, że pamiętając co działo się w roku 2018, obie strony nie dopuszczą do dalszej eskalacji niezadowolenia i dogadają się w sposób gwarantujący stabilność funkcjonowania mundurowych formacji.

AKTUALIZACJA:

Wiceszef MSWiA, Maciej Wąsik, poinformował za pośrednictwem Twittera, że Zarząd Główny NSZZ Policjantów "zdecydowaną większością głosów" przyjął propozycje w sprawie rozwiązań w ustawie modernizacyjnej, jaką złożył resort spraw wewnętrznych i administracji. "Cieszę się z tej decyzji i czekam na decyzje związków Straży Pożarnej i Straży Granicznej!" - napisał minister Wąsik.


"Te propozycje oczywiście mogłyby być lepsze. Ja, Rafał Jankowski chciałbym, żeby były lepsze, ale takich propozycji, jakie zostały złożone się nie odrzuca" - powiedział PAP przewodniczący NSZZ Policjantów. Jankowski dodał, że w trakcie prac zespołu składającego się z przedstawicieli resortu i związków zawodowych, związkowcy będą się starali wypracować jeszcze "lepsze rozwiązania, które - mam nadzieję - wejdą w życie ciągu najbliższych dwóch lat"

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 206
Tadeusz
wtorek, 21 września 2021, 18:48

Policjanci na 6 grupie to liniowi, oni nic więcej nie dostaną!!!!

Lukas
wtorek, 21 września 2021, 22:35

Mało ci, zobacz ile czasu więcej zarabiałeś od innych, czas zrównać te szanse, już dawno powinien być awans z 5 na 6 grupę

Dac
czwartek, 23 września 2021, 00:07

Ile kwotowo jest różnicy między 5 i 6 grupą?!

Pan
wtorek, 21 września 2021, 20:25

Minister zadbał też o wzrost dodatków funkcyjnych na stanowiskach samodzielnych i kierowniczych wyższych grup. Pozostali muszą obejść się smakiem, bo ryżu nie starczy.

ciekawie
wtorek, 21 września 2021, 19:34

Może więc protest policjantów 6 grup?

Yózek
wtorek, 21 września 2021, 22:14

Obejrzyj roczny PIT 6 i PIT 5 grupy, a wtedy będziesz protestował że zarabiasz 30% więcej, nie rób scen, to żałosne

Robi
wtorek, 21 września 2021, 19:17

Dokładnie np dużo KPbna 6 grupach na zwolnienia. Kto za nas siadzie? Koledzy ,,liniowi''?

?
wtorek, 21 września 2021, 22:05

6 grupy to akurat średnio chorują. O co więc te pretensje? Że liniowi wam nie załatwili?

Lolek
czwartek, 23 września 2021, 00:09

Ci chorujący nic nie załatwili! To oferta ministra i zgoda związku. Jaki jest udział tych chorujących?!

Policjant
wtorek, 21 września 2021, 17:52

Związki zdradziły policjantów i związki nie panują nad strajkiem , jest mobbing i zastraszanie policjantów chcących walczyć o lepsze warunki pracy , przez komendantów . Komendant Wojewódzki z Olsztyna grozi policjantom którzy pójdą na zwolnienie w związku z choroba , sam jest namaszczony na komendanta przez układy. Policja sięga dna

Arek
wtorek, 21 września 2021, 17:21

1.Różne uposażenie w Policji...SG,SW,SCelnej,Straży pożarnej i przepaść wzgledem wojska 2.Brak płatnego L4 choćby 15dni w roku 3.Brak stawki za służbę nocną...weekend. 4.Niskie stawki równoważnika za urlop...brak mieszkania...dojazdy wzgkędem wojska a nawet nauczycieli (doplata urlop) 5.Brak ścieżki awansu dla policjantów chcących pracować na "ulicy" 6.Brak dodatków za służbę patrolową w mieście wojewódZkim (znaczaco większA ilość interwencji i zdarzeń) 7.Brak dbalości o stanowisko pracy szEregowego funkcjonariusza: artykuły biurowe...higieniczne...woda do picia w upały...opłata z kieszeni funkcjonariusza AC na pojazdy i mienie... I ochrone prawną! Notoryczne zaleganie z wypłatą świadczeń dodatkowych. CZY ZDAJECIE SOBIE SPRAWĘ PAŃSTWO ŻE POLIVJANT NIE DOSTAJE PRZYCHODZĄC DO SłUŻBY LATARKI! Czy kamizelki odblaskowej (trzeba to załatwiać dodatkowo przez przełożonych jeśli jakieś są w KWP!) 8.ciagle.latanue dziur budżetowych pieniędzmi z wakatów 9.zbyt Mała liczba funkcjonariuszy względem innych krajów np.Czech

polo
wtorek, 21 września 2021, 19:48

skoro w policji tak źle a w wojsku tak super dlaczego nie pójdziesz do wojska?

Nie pytaj
wtorek, 21 września 2021, 22:39

Powiedz ile w ojski jest odprawy?, śmiało, dodaj pensje, dodatki i świadczenia, na dokładkę PKB i będziesz miał odpowiedź

wtorek, 21 września 2021, 22:13

A skoro kiedyś tak źle było być szeregowym bez emki to czemu wszyscy szeregowi nie zostali policjantami? W Policji dzieje się źle, nikt wojskowym nie żałuję.... Ale to co piszesz nie jest argumentem.... Nie po to się gdzieś idzie żeby zaraz uciekać.... Zamiast uciekać lepiej zawalczyć o zmiany..... A środek w tej walce skuteczny jest jeden.... Lucyna

Ad
wtorek, 21 września 2021, 17:55

Nie dajcie się podzielić piłka w grze a bramki są dwie.

Olo
wtorek, 21 września 2021, 18:08

Każdy robi w służbie i niech nie da się zwieść tym na górze ,iż jego koledzy są źli albo coś winni. Chcą nas podzielić jak nigdy a to grupy a to dziadkowe i jeszcze multum forteli.

Niezadowolony
wtorek, 21 września 2021, 16:52

A co z f- szami z 6,7,8 grupy zaszeregowanie posiadającymi dodatek służbowy a nie funkcyjny? Ciężko sobie wyobrazić, że policjanci w danej komórce org będą mieli takie grupy zaszeregowania jak ich kierownicy....

wtorek, 21 września 2021, 22:14

Przychodźcie do pracy jak przychodziliscie

Adam
wtorek, 21 września 2021, 17:31

6, 7, 8 grupy nie przyłączyły się do protestu, to i awansów nie będzie ;)

Amicus
wtorek, 21 września 2021, 17:15

Kierownicy mają z zasady większe dodatki służbowe i funkcyjne oraz conajmniej dwa razy większe premie że o kwartalnikach nie wspomnę.

wtorek, 21 września 2021, 18:12

I tu wychodzi co Onkyo wie o pdst rzeczach... Kierownik i dodatek służbowy chłopie skadzes się zerwał? 6,7,8 to nie tylko kierownicy....

R
wtorek, 21 września 2021, 17:50

Nawet nie wiesz jak bardzo się mylisz

Olo
wtorek, 21 września 2021, 17:06

Przeniesienie na wyższe grupy ma dotyczyć najniższych grup, bo tam są największe braki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby się wrócić do patrolu.

wtorek, 21 września 2021, 18:10

Wróć się,ale do cywila....

Uzi
wtorek, 21 września 2021, 22:07

Powiedzieli co wiedział? Jakoś im wyższa grupa, tym obecnie więcej policjantów w służbie. Na co liczycie? Że liniowi wam znowu cos załatwią?

sierż.sztab
wtorek, 21 września 2021, 16:51

Czyli rozumiem że kwestia 30 dniowego pełnopłatnego L4 już całkiem jest położona...? Ten kto nigdy nie stał na wielogodzinnym zabezpieczeniu czy to manifestacji czy imprezy sportowej lub obsługiwał zdarzenie drogowe lub miejsce przestępstwa gdzie czynności trwały w nieskończoność, ten nie zrozumie że w tym czasie można przemoknąć do suchej nitki lub zmarznąć na kość, albo się przegrzać w mundurze i taktyku z pełnym oporządzeniem, a wtedy chcąc nie chcąc się człowiek rozchoruje i idzie w straty w wypłacie...To rozwiązanie przynajmniej po części zniwelowałoby trudy służby, tylko Ci którzy o tym decydują już dawno zapomnieli jak to jest, a niektórzy nigdy nawet nie ''powąchali'' czym pachnie prawdziwa policyjna robota....

Xyz
wtorek, 21 września 2021, 19:20

Niektórzy zapomnieli jak wyglądała sytuacja przed wprowadzeniem 80 procent l4. Kiedy uczciwi musieli pracować za kilku.

.
wtorek, 21 września 2021, 17:07

Zgłaszasz chorobę jako wypadek w służbie

Adr
wtorek, 21 września 2021, 22:18

Ok.... Ale to nie jest pęknięte kolano..... Niektóre sprawy wychodzą na drugi dzień ...... Podczas szarpaniny wydzielasz adrenalinę, potem zajmujesz się papierami osadzeniem.... Zegar tyka, każdemu się spieszy do rodziny.... A na drugi dzień wychodzą różne opochniecia, stłuczenia etc ... Nie jest to tragedia ale dyskomfort na następnej szarpaninie jest.... Tak to widzę że swoich doświadczeń

Zomek
wtorek, 21 września 2021, 17:29

To nie przechodzi. Przełożeni są znachorami i nawet opinie lekarzy podważają.

Olo
wtorek, 21 września 2021, 22:08

Sąd administracyjny nie orzeka? Każdy patrzy na innych co zrobią, bo sam się boi. Zacznijcie zaskarżać takie decyzję to to się zmieni.

Olo
wtorek, 21 września 2021, 18:10

To może niech zajmą się praktyką lekarską z takim zacięciem jak mają w służbie, pieniądze większe i stres mniejszy a i jeszcze prestiż!!!

Tweets InfoSecurity24