Wąsik o pieniądzach dla służb: planujemy duże środki na inwestycje

24 sierpnia 2021, 14:24
Wąsik Maciej, fot. Twitter MSWiA
Fot. Twitter MSWiA

Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA zapowiada "duże środki na wzmocnienie ochrony wschodniej granicy". Jak mówił w Polskim Radiu 24, "wydarzenia, które się dzieją na granicy polsko-białoruskiej potwierdzają, że decyzja o tym, że należy inwestować, była słuszna". Wiceszef MSWiA, mówiąc o środkach na inwestycję, mógł mieć na myśli kolejną edycję programu modernizacji służb mundurowych, która ruszyć ma w styczniu 2022 roku. Jak na razie nie wiadomo jednak o jakich kwotach mowa, bowiem resort spraw wewnętrznych nie zaprezentował jeszcze projektu.

Wzmacniane są "wszystkie służby podlegle MSWiA - od policji po Straż Graniczną i straż pożarną, a także Służba Ochrony Państwa" – mówił wczoraj w Polskim Radiu 24 Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA. Wąsik zapowiedział, że rząd planuje "także duże środki na inwestycje dla tych formacji".

Planowaliśmy to od dawna i myślę, że teraz będziemy to realizować. Chodzi o duże środki na wzmocnienie ochrony wschodniej granicy.

Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA, rozmowa w Polskim Radiu 24, 23.08.2021 r.

Jakie pieniądze i inwestycje na myśli ma minister? Wiele wskazuje na to, że Wąsik mówił o środkach, które – do formacji podległych resortowi  mają trafić w ramach nowej ustawy modernizacyjnej. O tej jednak wiemy wciąż dość niewiele, choć przedstawiciele MSWiA zapewniają, że wejdzie ona w życie w 2022 roku. Z informacji, jakie w rozmowie z InfoSecurity24.pl, jeszcze w maju tego roku, przekazał Wąsik wynika, że resort planuje przeznaczyć na nią "nie mniej niż w poprzedniej ustawie modernizacyjnej", a więc  teoretycznie  przeszło 9 mld złotych. Wąsik zaznaczał jednak, że konkretnej kwoty nie poda, bo "ministrowie dyskutują, a sporo do powiedzenia w tej kwestii ma premier czy minister finansów". Z kolei zdaniem Rafała Jankowskiego, szefa NSZZ Policjantów, to że nie znamy jeszcze projektu wynika "z obstrukcji rządu, a konkretnie ministra finansów". Kiedy MSWiA przedstawi projekt nie wiadomo, jednak – biorąc pod uwagę, że miałby on wejść w życie już za 5 miesięcy – czasu na prace nad jego kształtem i konsultacje z mundurowym środowiskiem jest coraz mniej.

Ustawa potrzebna

O tym, że nowa ustawa modernizacyjna bardzo by się przydała mówił w maju, w rozmowie z InfoSecurity24.pl, gen. dyw. SG Tomasz Praga, komendant główny Straży Granicznej. Jak dodawał, środki które posiada w budżecie na ten rok SG wystarczą by normalnie funkcjonować "bez konieczności wprowadzania dużych oszczędności", jednak są "jeszcze obszary, które warto byłoby doposażyć". Jednym z nich są systemy perymetryczne na granicy wschodniej. "Perymetria pozwoliłaby nam się zabezpieczyć przed działaniami, które mogą nastąpić w przyszłości" – mówił w maju szef SG.

Nie wiem jeszcze, w jakiej wysokości środki przewidziane będą dla Staży Granicznej w nowej ustawie modernizacyjnej, a musimy sobie zdawać sprawę z tego, że perymetria to rozwiązanie bardzo kosztowne. O środki na ten cel chciałbym się też zwrócić z wnioskiem do Unii Europejskiej, bo mówimy o zabezpieczeniu zewnętrznej granicy UE.

gen. dyw. SG Tomasz Praga, komendant główny Straży Granicznej, maj 2021 r.

Jak na razie nie wiadomo na jakie konkretnie środki liczyć może SG, jednak jak przekonuje wiceszef MSWiA "wydarzenia, które się dzieją na granicy polsko-białoruskiej potwierdzają, że decyzja o tym, że należy inwestować, była słuszna". Modernizacyjny zegar jednak wciąż tyka, a brak ustawy - co podkreślał zresztą sam wiceszef MSWiA - mógłby sprawić, że służby przestaną się rozwijać. 

DM InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 47
Były zwiazkowiec
środa, 1 września 2021, 20:52

Mamy wrzesień zobaczymy co zrobią z obietnicami, zobaczymy co "wywalczyły " związki, a jak nie to my zaczniemy dbać o zdrowie, listopad tuż tuż.

Pracownik budżetowy
środa, 1 września 2021, 11:53

Inflacja przyspieszyła do 5,4%, to najwyżej od ponad 20-lat, powodem jest drożejące paliwo, żywność, energia, gaz. Wzrosła także inflacja bazowa do 3,9% . Do końca roku inflacja będzie wynosić powyżej 5%, Rząd zareagował natychmiast, dał sobie podwyżki po 6-9 tysięcy, dał też podwyżki prezesom spółek skarbu Państwa po 20 tysięcy, normalnie "molto bene", super!, tylko co z resztą budżetówki?, to tło czy krajobraz dla Rządu?, no nie może być tak że domagamy się tego co nam przynależne. Nauczyciele i mundurowi są bardzo zaniedbaną przez lata marazmu grupą zawodową, czas na podwyżki i zmiany w tych grupach szczególnie, a tu ciągle ta sama melodia.

Z lini
wtorek, 31 sierpnia 2021, 15:37

A czy z dużych kwot na inwestycje, można zapewnić lepszy byt rodzinie, w zasadzie jaki lepszy, przy tej inflacji taki sam

Nie plany, tylko konkrety
sobota, 28 sierpnia 2021, 14:54

Zaplanujcie lepiej podwyżkę wynagrodzeń, to nas interesuje, a nie planujcie ... róbcie, bo ceny zwariowały a wy obiecujecie i planujecie

Kiedy?
piątek, 27 sierpnia 2021, 19:14

Nie nagrody czy premie, bo te trafiają i tak do określonych osób, podnieście nam wszystkim pensje, tylko to realnie zmieni naszą rzeczywistość, tylko to sprawi że osoby które pracują na ulicy będą zarabiały godniej, nie może być tak że jedni siedzą za biurkiem i zarabiają kilka razy więcej niż osoby które tracą zdrowie i szarpią się na ulicy że zbirami i menelami, zacznijcie w końcu szanować tych którzy na was pracują, kiedy nastąpi realizacja porozumienia z 2018?, kiedy nastąpi realna podwyżka wynagrodzeń?

Tweets InfoSecurity24