Reklama

Legislacja

Rozszerzono grupę służb mundurowych w pierwszym etapie szczepień

Fot. Śląska Policja
Fot. Śląska Policja

Rząd dokonał nowelizacji rozporządzenia w sprawie ograniczeń epidemicznych. W dokumencie zapisano kilka wcześniej zapowiadanych korekt, jednak nie zdecydowano się na wprowadzenie zmian, o które apelował NSZZ Policjantów. Rafał Jankowski w piśmie wysłanym do szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka podkreślał, że „żadna formacja mundurowa tak, jak policja, nie jest obciążona trudami sytuacji związanej z epidemią” i postulował zmianę „harmonogramu szczepień i usytuowanie policjantów w grupie priorytetowej”. Co znajdziemy więc w nowym rozporządzeniu? Wśród wprowadzonych zmian, znalazły się m.in. te postulowane przez MSWiA. Resort spraw wewnętrznych i administracji chciał, by do grupy służb mundurowych szczepionych w ramach etapu „I” dodać strażników miejskich i gminnych.

Jak mówił w rozmowie z InfoSecurity24.pl szef policyjnych związkowców Rafał Jankowski, komentując kolejność szczepień jeszcze przed wczorajszą nowelizacją, "wśród służb są te, które stoją na pierwszej linii, jeżeli chodzi o dbanie o bezpieczeństwo wewnętrzne i porządek publiczny i te, które niejako są w drugim szeregu". Jak dodawał, "to policjanci są na pierwszej linii (…) o krok za medykami". Jankowski podkreślał też, że uważa, iż "policja jest jedną z grup, która powinna zostać zaszczepiona zaraz po medykach". O zmiany w harmonogramie szczepień apelował m.in. w liście do Michała Dworczyka. "Charakter służby wymusza stały kontakt z ludźmi sytuując policjantów po medykach jako najbardziej narażoną grupę zawodową. Funkcjonariusze są już obecnie nadmiernie obciążeni i przemęczeni. Żadna formacja mundurowa tak, jak policja, nie jest obciążona trudami sytuacji związanej z epidemią" – czytamy w piśmie przesłanym 20 stycznia do szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jankowski dodaje w nim, że jest "przekonany, że polskie Państwo jest w stanie podjąć wysiłek rozpoczęcia w miesiącu lutym szczepień grupy ok. 50 tys. funkcjonariuszy, którzy zgłosili swój akces wzięcia w nich udziału". Opublikowane wczoraj rozporządzenie oraz zapowiedzi przedstawicieli rządu, nie dają jednak raczej szans na rozpoczęcie szczepienia mundurowych w tym terminie, tym bardziej biorąc pod uwagę informacje o zmniejszonych dostawach szczepionek. 

W myśl nowego rozporządzenia, powiększyła się też grupa, w ramach której szczepieni mają być m.in. policjanci czy strażacy. Dodano do niej, zgodnie z wnioskiem resortu spraw wewnętrznych i administracji, strażników miejskich i gminnych. Teraz zatem, w ramach ostatniej części etapu "I" – tzw. etapu 1c – szczepieni będą żołnierze i funkcjonariusze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego. Na liście widnieje również Straż Ochrony Kolei, a także prokuratorzy i asesorzy prokuratury, członkowie ochotniczych straży pożarnych, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze, oraz strażnicy miejscy i gminni. Przed nimi - zgodnie z zapowiedziami rządu - szczepionkę otrzymają m.in. seniorzy, osoby z chorobami przewlekłymi, a w ramach tego samego etapu - nauczyciele.

Zgodnie z nowymi przepisami w ramach etapu pierwszego będą mogły być szczepione "osoby urodzone po 1961 r. z następującymi stanami zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19: dializowane, z chorobą nowotworową w trakcie leczenia do roku, licząc od dnia ostatniej hospitalizacji do dnia podania pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19, w trakcie przewlekłej wentylacji mechanicznej lub po przeszczepieniu komórek, tkanek i narządów". Nowelizacja doprecyzowuje także, że ze szczepień w etapie pierwszym mogą korzystać również pacjenci hospicjum domowego oraz placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku. Poszerzono również grupę nauczycieli i pracowników pedagogicznych uprawnionych do wcześniejszych szczepień - do grupy tej dopisano pracowników regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych oraz interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych.

Nowe rozporządzenie obowiązuje od soboty 23 stycznia.

DM/PAP

Reklama
Reklama

Reklama
Reklama

Komentarze