Reklama

Legislacja

Prawie 3 mld na modernizację służb w 2020 roku

Fot. Marta Rachwalska/InfoSecurity24.pl
Fot. Marta Rachwalska/InfoSecurity24.pl

Zgodnie z projektem budżetu na 2020 rok, ostatni rok realizacji programu modernizacji kosztować ma 2,8 mld złotych. W tej kwocie znajdziemy ponad 433 mln z części budżetowej przeznaczonej na obronę narodową i ponad 400 mln z rezerwy celowej budżetu państwa. Najwięcej środków, podobnie jak w latach poprzednich, otrzyma Policja.

Program modernizacji służb mundurowych podległych MSWiA dobiega w tym roku końca, więc sporą część pieniędzy, z przewidzianych pierwotnie ponad 9 mld złotych, już wydano. Nie zmienia to faktu, że także w tym roku w mundurówce szykują się niemałe inwestycje. Na realizację tych przedsięwzięć rządzący przewidzieli w 2020 roku 2,8 mld złotych, co w porównaniu z rokiem ubiegłym jest kwotą o 276 mln złotych mniejszą. Jak tłumaczył podczas posiedzenia sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych dyrektor Departamentu Budżetu MSWiA Władysław Budzeń, mniejsze finansowanie wynika z harmonogramu programu modernizacji, w którym założono, że najwięcej pieniędzy wydane zostanie w roku 2019.

Zgodnie z informacjami jakie przekazał Budzeń, największą część modernizacyjnych pieniędzy, bo prawie 66 proc. otrzyma Policja. Państwowa Straż Pożarna może liczyć na niemal 19 proc., Straż Graniczna na 13,5 proc. a Służba Ochrony Państwa na 2,2 proc.

Na co przeznaczone zostaną te środki? Prawie 585 mln złotych pochłoną inwestycje budowlane, a 321 mln przeznaczonych zostanie na wymianę i zakup sprzętu transportowego. W tym roku, jak zapowiadał dyrektor Budzeń, w programie modernizacji zaplanowano też zakupy sprzętu informatycznego, uzbrojenia i wyposażenia ochronnego funkcjonariuszy. Część środków przeznaczona zostanie także na realizację obiecanych podwyżek. 

Do tegorocznego programu modernizacji ponad 433 mln złotych rządzący przekażą z części budżetowej przeznaczonej na obronę narodową (do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z części tej trafi 57 mln złotych), a 401 mln pochodzić będzie z rezerwy celowej budżetu państwa. Ze środków "obronnychsłużby kupią m.in. sprzęt transportowy, uzbrojenie i sprzęt techniki specjalnej, informatyki i łączności oraz wyposażenie osobiste funkcjonariuszy. Obiecane 401 mln przeznaczone ma zostać głównie na inwestycje budowlane oraz dodatkowe wynagrodzenie z tytułu podwyżek.

Komisja administracji i spraw wewnętrznych w środę późnym popołudniem pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu i przekazała go sejmowej Komisji Finansów Publicznych. 

DM

Reklama
Reklama

Komentarze